Jak zredukować ryzyko występowania chorób u zwierząt domowych

co zrobić przed wylotem

Wszyscy kochamy nasze zwierzaki i robimy wszystko by były zdrowe: podajemy im najlepszą karmę, zapewniamy codzienne ćwiczenia i stymulujące zabawy w zamian za co korzystamy z ich towarzystwa i bezwarunkowej lojalności. Ale czy możemy uczynić coś więcej dla ich zdrowia? Dobra wiadomość jest taka, że możemy podjąć kilka prostych działań by utrzymać nasze zwierzaki w możliwie jak najlepszym zdrowiu.

Choroby, które mają wpływ na dobrostan psów

Ostatnie badanie przeprowadzone na ponad 450.00 psów, które odwiedziły kliniki weterynaryjne w Wielkiej Brytanii wskazały trzy dominujące choroby mające wpływ na ich dobrostan : choroby zębów, choroba zwyrodnieniowa stawów (artretyzm) oraz nadwaga/ otyłość. Wiemy, że są rasy szczególnie podatne na te choroby: na choroby zębów cierpią częściej małe psy i pieski miniaturki (np.: Yorkshire Terrier, Pudle Miniaturki), zwyrodnienie stawów spotyka się u psów większych ras (np.: Labradory, Owczarki Niemieckie), a inne zaś rasy mają skłonność do tycia (np.: Cocker Spaniele, Labradory). Jednakże, te trzy choroby mogą potencjalnie wystąpić  u wszystkich ras: wiek zawsze ma znaczenie, im starszy pies tym większe zagrożenie chorobą.

Choroby, które mają wpływ na dobrostan kotów

Amerykańscy weterynarze wskazują, że podobnie jak u psów, choroby zębów i nadwaga/otyłość to dwie najczęściej występujące choroby wśród kotów i, co interesujące, chorobę zwyrodnieniową stawów  uważa się za rzadziej występującą wśród kotów niż wśród psów, niemniej jednak badania ujawniają, że 64% kotów ma problemy ze stawami.

 

Ważne jest, że odpowiednie odżywianie może pomóc w utrzymaniu zdrowia u psów i kotów z tymi problemami.

 

Co możemy zrobić by zapewnić zdrowie naszym zwierzakom?

Wszystko zaczyna się od szczeniąt i kociąt: muszą przyzwyczaić się do regularnej opieki i czuć zadowolenie z głaskania ich całego ciała, szczególnie głowy i łap. Należy delikatnie otwierać im wargi by sprawdzić zęby i dziąsła, zaczynając od przednich kończąc na tylnych zębów.

Choroby zębów u psów i kotów:  zęby stałe pojawiają się w 5 do 7 miesiąca u psów i nieco wcześniej u kotów. Normą wzorcową dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł jest ich czyszczenie, najlepiej codziennie, tak jak my to robimy. Jeśli nie jest to możliwe, podawaj karmę, gryzaki, zabawki, które są korzystne dla zdrowia zębów i zapobiegają tworzeniu się osadu i kamienia nazębnego. Sprawdzaj zęby i dziąsła raz w miesiącu, by sprawdzić czy pojawiają się symptomy chorobowe i rozmawiaj z weterynarzem na temat zdrowia zębów (np.: o odkamienianiu i polerowanie zębów).

Choroba zwyrodnieniowa stawów: w przypadku ras psów, u których występują kłopoty ze stawami, rozmawiaj z weterynarzem na temat monitorowania ich zdrowia. Najlepiej jeśli pies nie ma nadwagi lub chudnie, jeśli zaczyna ważyć zbyt dużo, rada ta ma zastosowanie zarówno do psów jak i kotów ( w przypadku psów zaledwie 6% ubytek wagi poprawia ich kulawiznę). Jeśli zwierzak ma nadwagę, zastosuj specjalną dietę odchudzającą i z chwilą osiągnięcia idealnej wagi,  przejdź na specjalną dietę Stawy/Mobilność.

Nadwaga/Otyłość: szkodzi zdrowiu psów i kotów i ma wpływ na każdy organ. U psów może wywoływać kulawiznę, a u kotów może prowadzić do cukrzycy. Zapytaj weterynarza w jaki sposób określić wagę twojego zwierzaka korzystając ze specjalnych kart, które podają punktacje w zależności od kształtu ciała. Konieczne będzie zastosowanie specjalnej diety odchudzającej do czasu gdy zwierzak nie osiągnie idealnej wagi. Następnie, konieczna będzie specjalna lekka/ nisko tłuszczowa dieta, szczególnie jeśli zwierzę jest wykastrowane.

Ostatnia wiadomość : jesteś w stresie, twój pies także! : Wiemy, że nasze zwierzaki odgadują nasz nastrój, wydaje się, że wiedzą że jesteśmy szczęśliwi lub smutni. Czy wiesz, że potrafią wyczuć nasz stres i ich poziom stresu odpowiada i synchronizuje się z naszym. Chociaż nie wiemy jak długotrwały ciągły stres wpływa na zdrowie psów, wiemy z własnego doświadczenia, że my musimy więcej odpoczywać; będzie to dobre dla naszego psa również.

Rada jak zadbać o zdrowie naszych zwierzaków: co najmniej raz w roku, idealnie dwa razy, przeprowadzić badanie ogólne u weterynarza, nawet jeśli wydaje się nam, że wszystko jest w porządku. Weterynarz może sprawdzić ogólny stan zdrowia, zęby i masę ciała oraz poradzić co jeszcze więcej można zrobić dla dobra naszego zwierzaka.

Co myślisz?

Napisane przez David Morgan

David Morgan BSc MA VetMB CertVR MRCVS

David Morgan jest lekarzem weterynarii z Wielkiej Brytanii, kształconym na Uniwersytecie Cambridge. Ma ponad 25-letnią wiedzę i doświadczenie w żywieniu psów i kotów. David opublikował wiele artykułów na temat żywienia i jego korzyści w utrzymaniu zdrowia lub poprawie zdrowia w czasie choroby.

PUPIL Premium – karma bogata w łososia z krewetkami 100 g

7 ras dużych psów mniej alergizujących