Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata?

 

 

 

 

Kiedy dostajemy kotka, zakochujemy się w nim w na całe życie. Z czasem uczymy się, jak dbać o niego na każdym etapie jego życia, zgłębiając tajniki kastracji i sterylizacji, kąpieli i szczepionek oraz kontroli wagi i żywienia. Koty doświadczają różnych etapów rozwoju, co wymaga dbania o nie w różny sposób w zależności od wieku.

Istnieje kilka metod, które pozwalają właścicielom kotów przeliczyć wiek zwierzęcia na ludzki. Wiek rozwojowy zależy jednak także od kota. Niektóre koty rasowe, takie jak maine coon, dojrzewają znacznie wolniej i nie osiągają pełnego rozwoju przez 3-4 lata. Podobnie jak u ludzi, u kotów starzenie się jest uwarunkowane genetyką, dietą, ćwiczeniami, opieką w domu i opieką weterynaryjną.

Jak dowiedzieć się, ile lat naprawdę ma Twój ukochany kot w ludzkich latach? Pierwszy rok życia kota to 15 ludzkich lat. Drugi rok życia kota to kolejne 9 lat ludzkich. Dwuletni kot będzie miał więc około 24 lat ludzkich. Każdy kolejny rok życia kota to 4 lata ludzkie.

Przy obliczaniu wieku kota w latach ludzkich należy pamiętać, że różne czynniki mogą wpływać na wiek porównawczy kota do wieku człowieka. Może na to wpływać dziedziczność, dieta, środowisko, w którym żyje kot oraz opieka medyczna. Na wiele z tych czynników masz wpływ, możesz więc kontrolować proces starzenia się swojego mruczka. Jeśli masz starszego kota, możesz zapewnić mu przyjazne warunki starzenia, wykonując cotygodniowe ćwiczenia fizyczne, codziennie szczotkując włosy i zęby oraz karmiąc go odpowiednią karmą.

Jeśli masz kociaka, zwróć uwagę na kluczowe etapy rozwoju w ciągu pierwszych ośmiu tygodni. Twój kociak urodzi się z zamkniętymi oczami i złożonymi uszami, a waga wyniesie ok. 90-100 g. Około trzeciego dnia możesz spodziewać się odpadnięcia pępowiny. Po siedmiu dniach waga powinna się podwoić. W drugim tygodniu oczy powinny się otworzyć i zaczną formować się zęby. W trzecim tygodniu uszy stają się spiczaste i bardziej ciekawskie kociaki zaczynają eksplorować środowisko. W czwartym tygodniu pojawiają się kolejne zęby, a kotek zaczyna lepiej słyszeć. W tygodniach od piątego do ósmego Twój kociak zacznie w pełni widzieć, spożywać stałe pokarmy oraz zmieni koloru oczu. W tym czasie należy przygotować się do pierwszego szczepienia.

Określenie wieku kota zwykle nie stanowi problemu, jeśli miałeś kota od urodzenia. Jeśli jednak przygarnąłeś porzuconego czy zabłąkanego kota, nie masz pewności co do jego wieku. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to spojrzeć na zęby. Jeśli widzisz wyłaniające się zęby, prawdopodobnie jest to kotek. Jeśli jednak zauważysz plamy na kamieniu nazębnym, jest prawdopodobne, że Twój kot jest dorosłym lub starszym kotem. Możesz także poszukać dodatkowych oznak dojrzałości seksualnej. Jeśli kocur rozpyla mocz lub pokazuje jądra, prawdopodobnie ma ok. 5 miesięcy i dojrzewa. Samice kotów w tym wieku przejdą ruję, którą będzie można zobaczyć i usłyszeć.

Do szóstego miesiąca życia Twoje zwierzę uważane jest za kociaka. Do drugiego roku życia kot jest juniorem, potem do szóstego roku życia trwa u niego okres rozwojowy, a w wieku 7-10 lat przechodzi do fazy dojrzałej. Kiedy twój kot w końcu osiągnie swój starszy wiek (11- 14 lat), opieka nad nim zaczyna drastycznie się zmieniać.  W wieku 15 lat kot wchodzi w wiek geriatryczny. Szacuje się, że kot domowy może dożyć 20 lat.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak utrzymać kuwetę w czystości?

Zwierzęta pomagają nam przetrwać