Jak pies z kotem

kot i pies razem pod jednym dachem

W wielu rodzinach jest więcej niż jedno zwierzę domowe i wszystkim jest przyjemniej i dużo łatwiej funkcjonować, jeśli zwierzęta te żyją ze sobą w zgodzie. Czy możliwe jest, by kot i pies żyły razem pod jednym dachem?

Psy i koty powinny się wzajemnie tolerować, nawet tworzyć silne więzi, jeśli zostaną wprowadzone do domu w sposób rozważny. Jeśli pies nie był oswojony z kotami, istnieje ryzyko, że będzie traktował kota jako ofiarę, którą należy ścigać i zabić. niektóre psy mają bardzo silny instynkt ścigania – jeśli dotyczy to także twojego psa, musisz spodziewać się problemów. Jeśli masz kota i chcesz powiększyć rodzinę o psa, wybierz czworonoga, który ma łagodny charakter. Unikaj ras psów stworzonych do polowania.

Wprowadzenie kocięcia do domu z psem nie jest wcale takie trudne. Zanim rozpoczniesz ten proces, weź psa na długi spacer i nakarm go, dzięki czemu będzie on spokojny i zadowolony. Trzymaj psa na luźnej smyczy, a kocię połóż na kolanach innej osoby. Następnie nakaż psu podejść do kocięcia i usiąść. Gdy to zrobi, nagrodź go smakołykiem. Jeśli pies jest nadal spokojny, pozwól mu obwąchać kociaka i ponownie nagrodź go smakołykiem.

Ten proces należy powtarzać codziennie, aż oba zwierzaki będą spokojne i łagodne w stosunku do siebie. Wtedy można pozwolić kotkowi obejść całe pomieszczenie, nagradzając psa smakołykiem za brak reakcji w stosunku do mruczka. Przez pierwsze tygodnie w żadnym wypadku nie zostawiaj zwierząt samych.

Wprowadzenie dorosłego kota do domu z psem musi odbywać się dużo bardziej ostrożnie, zwłaszcza jeśli kot nie miał wcześniej kontaktów z psem, albo co gorsza ma z nimi złe doświadczenia. Dorosły kot z łatwością wyrwie się wtedy z rąk i zacznie uciekać, a to w naturalny sposób pobudzi psa do pościgu. Najlepiej w pierwszych dniach umieścić kota w klatce, by był nieosiągalny dla psa i mógł go obserwować bez możliwości ucieczki czy agresywnej obrony.

Kiedy zwierzęta zaczną zachowywać się spokojnie, możesz postępować dalej tak jak w przypadku psa i kocięcia. Nim nieufny kot przyzwyczai się do przebywania pod jednym dachem z psem, może minąć kilka tygodni, nawet jeśli pies zachowuje się nadzwyczaj spokojnie. Musisz wykazać cierpliwość i robić wszystko, by pies nie pogłębiał strachu kota np. głośnym szczekaniem czy ściganiem go.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

czy można podawać czworonogom leki z domowej apteczki

Co można podać psu na ból?

zwycięzca zabawy ilovepupil w sierpniu

#ilovepupil – zwycięzca sierpnia