Jak nauczyć psa, by przestał gryźć?

nauczyć psa przestać gryźć

Chociaż zaczepne chwytanie za palce czy ciągnięcie za nogawkę spodni nie wydaje się dużym problemem, lepiej nauczyć psa, żeby przestał gryźć. Nawyk ten prędzej czy później może się bowiem wymknąć spod kontroli.

Wiadomo, że szczeniaki często poszczypują właścicieli, gryzą ich palce czy kostki dla zabawy. Większość z tego wyrasta, ale jeśli będziemy to ignorować, może się zdarzyć, że zachowanie to nie zniknie z wiekiem.

Gryzienie może mieć różny charakter i może wynikać z rozmaitych powodów, dlatego ważne jest, aby cierpliwie uczyć psa, jak nie należy się zachowywać. Jeśli włożymy w to trochę wysiłku, jesteśmy w stanie wyeliminować nieprawidłowe zachowania.

Na początek należy nauczyć psa, że gryzienie boli. Następnym razem, gdy twój pupil zacznie cię szczypać zębami, opuść dłoń i wyraźnie krzyknij „Ałaj”, aż pies przestanie gryźć. Wtedy pochwal go za reakcję. Powtarzaj to zachowanie za każdym razem, gdy pies będzie gryzł, aby zrozumiał, że to, co on traktuje jako zabawę, tobie nie sprawia przyjemności. Można również przekierować uwagę psa na coś innego, aby nauczył się, że gryzienie zabawek jest w porządku, ale gryzienie ludzi już nie. Pomocne może być także odejście od psa, który nas podszczypuje, aby zrozumiał, że gryzienie nie jest dobrą zabawą. Jeśli pies dotknie Cię zębami, wstań i odejdź. Powtarzaj to konsekwentnie i cierpliwie.

Kiedy bawisz się ze swoim szczeniakiem i widzisz, że zapomina się i zaczyna cię gryźć w ferworze świetnej zabawy, przerwij ją i zacznij go uczyć wykonywania poleceń, aby odpoczął i przez chwilę skupił uwagę na czym innym. Jeśli uważasz, że potrzebuje on więcej zabawy, rozpocznij kolejną sesję zabawy po dziesięciu minutach. Jeśli będzie to koniecznie po zabawie ponownie wycisz psa.
Konsekwencja i jednoznaczność twoich reakcji sprawi, że z czasem pies zrozumie, że gryzienie nie jest przyjemne. A ponieważ pies robi wszystko, aby uszczęśliwić właściciela, po prostu przestanie to robić.

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Karma

Oficjalny sklep internetowy polskiego producenta karmy dla zwierząt towarzyszących - PUPIL Foods Sp. z o.o., firmy działającej na rynku pokarmów dla zwierząt domowych od 1996 roku. Oferta sklepu zawiera pełną gamę pokarmów dla psów i kotów.

transportowanie kota

Transportowanie kota

karma bogata w kaczkę

PUPIL Premium GLUTEN FREE MINI – karma bogata w kaczkę z ziemniakami i jabłkiem