Jak często myć kocie miski?

Większość naszych kotów ma ustalony harmonogram: miski napełniane dwa razy dziennie, codzienna wymiana wody i częste sprzątanie kuwety, aby zawsze była gotowa do użycia. Jest jednak jeden szczegół, na który może nie zawsze zwracamy uwagę – częstotliwość mycia naczyń na żywność i wodę. A ty jak często to robisz? Raz dziennie? Według potrzeb? Dwa razy w tygodniu?

Miski z jedzeniem najlepiej myć po każdym posiłku. Staraj się nie pomijać tej czynności, a w razie potrzeby zainwestuj w kilka misek, aby móc z nich korzystać, kiedy potrzebujesz. Ważne jest to szczególnie w przypadku tych kotów, które jedzą surowe mięso. To dobre środowisko do rozwoju niebezpiecznych bakterii, takich jak E. coli i salmonella. Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do infekcji zarówno u psa, jak i jego właściciela.

Miski na wodę należy natomiast myć przynajmniej raz dziennie. Koty są dość wybredne, jeśli chodzi o miski z wodą – nie będą spożywać brudnej lub stęchłej wody, a zmniejszenie spożycia wody może zakończyć się u nich infekcją dróg moczowych. Koty preferują płytsze naczynia z wysokim poziomem wody, ponieważ jest to wygodniejsze dla ich wąsów. Uwielbiają także świeżą bieżącą wodę z fontann dla zwierząt domowych, co sprzyja spożywaniu większej ilości wody. Te fontanny są bardzo ładne i lubiane przez koty, ale również powinny być regularnie czyszczone, a woda utrzymywana w stanie świeżym.

Jeśli chodzi o wybór odpowiednich misek na wodę, w miarę możliwości należy zrezygnować z misek plastikowych. Mogą być one problematyczne, ponieważ niektóre koty źle reagują na plastik i może u nich wystąpić trądzik na brodzie. Miski ze stali nierdzewnej sprawdzają się dobrze w przypadku psów, ponieważ rzadziej je gryzą, a miski wykonane z nieporowatych materiałów, takich jak szkło lub ceramika, są doskonałym wyborem zarówno dla kotów, jak i psów, ponieważ są one najbardziej higieniczne.

To co? Bierzemy się za czyszczenie misek?

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak nauczyć psa podstawowych poleceń?

Czy pozwolić psu spać w łóżku?