Dlaczego Twój pies kradnie przedmioty i ich pilnuje?

Od własnych zabawek po ulubioną parę butów, Twój szczeniak może mieć zwyczaj kradzieży i pilnowania przedmiotów. To zupełnie normalne. Ale dlaczego psy tak robią?

Psy działają na znacznie bardziej instynktownym poziomie niż ludzie – a pilnowanie rzeczy, których pożądają, jest dla niektórych psów kwestią przetrwania. Jeśli Twoje szczenię należało do dużego miotu lub przez jakiś czas błąkało się porzucone, pilnowanie jedzenia było zachowaniem, które pozwoliło mu przeżyć. Twój pies może nadal mieć takie instynkty, nawet gdy jest dużo jedzenia.

Takie zachowanie może też być kwestią zabawy – gdy małym szczeniakom pozwolono już swobodnie wędrować bez nadzoru, znajdowały one różne przedmioty, które służyły im jako zabawki – skarpetki, buty czy chusteczki. Uważaj jednak z odbieraniem mu takich znalezionych „zabawek” – możesz odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. W ten sposób jeszcze bardziej zachęcisz go do pilnowania znalezionego przedmiotu.

Psy i szczenięta z pewnością będą bardziej pilnować żywności lub przedmiotów, które mogą przeżuwać. Kiedy zorientują się, że na blatach i stole trzymasz różne przekąski, mogą próbować ukraść coś i będą tego pilnować i bronić za wszelką cenę.

Czasami pies kradnie jakieś przedmioty ze względu na Twój zapach. Mogą to być skarpetki, bielizna lub koszulki. Takie zachowanie może świadczyć o tym, że pies tęskni za Twoją obecnością i kradnąc rzeczy mające twój Zapach, ma „Ciebie” blisko.

Kradzieże i pilnowanie najróżniejszych zdobyczy zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, chyba że zachowanie stróżujące psa stanie się agresywne. W takim przypadku warto porozmawiać z behawiorystą.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy Twój kot potrzebuje więcej zabawy?

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o buldogach francuskich