Dlaczego pies gapi się na Ciebie?

Gdy Ty i Twój pies macie kontakt wzrokowy wiesz, że całą uwagę skupia on na Tobie. To jedno z najlepszych uczuć towarzyszących posiadaniu czworonożnego przyjaciela. Niezależnie od tego, czy prosisz go, aby usiadł czy czekasz, aż uspokoi się przed kolacją, kontakt wzrokowy oznacza, że Twój pies jest skupiony na Tobie i Cię słucha. Ale zdarza się, że Twój pies na Ciebie patrzy bez wyraźnego powodu, nawet gdy go nie wołasz. Dlaczego?

Ogólnie rzecz biorąc, psy używają kontaktu wzrokowego, aby dowiedzieć się i zrozumieć, co ich człowiek chce, aby zrobiły. Psy nawiązują w ten sposób więź interpersonalną, a i nam łatwiej w ten sposób nawiązać z nimi kontakt. Psy wykorzystują również kontakt wzrokowy, aby okazać swoją miłość do Ciebie. Tak jak ludzie patrzą sobie w oczy, aby okazać miłość i przywiązanie, podobnie robi Twój pies. Badania wykazały, że oksytocyna – hormon miłości – zwiększa się zarówno u ludzi, jak i psów, gdy wymieniają kochające spojrzenia. Jednak jeśli kontakt wzrokowy między psem a człowiekiem jest zbyt długi lub zbyt intensywny, może to prowadzić do dyskomfortu u psa – podobnie jak niewygodne staje się, gdy dwoje ludzi gapi się na siebie przez dłuższy czas.

Kontakt wzrokowy nie jest naturalnym instynktem dla psów, ale nauczyły się one, że przyciąga on uwagę ludzi i często związany jest z otrzymaniem pokarmu. Jeśli więc zauważysz, że Twój pies się na Ciebie gapi, prawdopodobnie oznacza to, że czegoś chce. Psy często się gapią, gdy robisz coś, co wzbudza ich ciekawość – na przykład przygotowywanie czegoś, co pachnie smacznie lub otwieranie szafki, w której znajdują się smakołyki.

Jeśli Twój pies zobaczy innego psa, gdy będziesz na spacerze, może spojrzeć na niego, aby zwrócić na siebie uwagę, ale gdy dwa psy patrzą na siebie, to oznaka wrogości. Częściej zobaczysz, jak psy odwracają się od siebie, aby uniknąć kontaktu wzrokowego. Długotrwały kontakt wzrokowy rzadko występuje w przyjaznych relacjach między dwoma psami. Kiedy dwa psy spotykają się po raz pierwszy, pamiętaj, aby zawsze podchodzić ostrożnie i nigdy nie dopuścić, aby Twój pies od razu konfrontował się z nieznanym psem. Nie wiesz, jak zareaguje ten drugi.

Twój pies często patrzy na Ciebie także, kiedy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Ma to swoje uzasadnienie – kiedy psy wypróżniają się, mają wrażenie, że są bezbronne, dlatego oczekują od Ciebie ochrony. Większość psów jest również nauczonych, że jeśli załatwi swoją potrzebę poza domem, a nie w domu, dostaje nagrodę. Pies patrzy się więc na Ciebie, aby upewnić się, czy robi dobrze.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego pies tak dużo ziewa?

Jak zaprojektować ogród przyjazny psom?