Dlaczego mój kot wymiotuje żółcią?

Dlaczego mój kot wymiotuje żółcią?
13-07-2020

Widok wymiotującego żółcią kota jest niepokojący. Czy jednak zawsze jest to powód do obaw? Czy człowiek jest w stanie skutecznie pomóc zwierzęciu?

 

Dlaczego kot wymiotuje? Powodów jest sporo. wymioty mogą być związane z różnego rodzaju chorobami, w tym zatruciem pokarmowym, zakażeniem wirusowym czy innymi poważniejszymi schorzeniami, ale też kot w ten sposób po prostu pozbywa się zalegającej mu w żołądku sierści.

Spis treści:

1. Najczęstsze przyczyny wymiotowania kotów

2. Kot wymiotuje żółcią

3.  Wymiotowanie białą pianą

4. Inne niepokojące przyczyny wymiotowania kota

5. Kot wymiotuje krwią

6. Jak przeciwdziałać wymiotom u kota?

 

Najczęstsze przyczyny wymiotowania kotów

 

Kto nie kojarzy sceny z popularnej animacji Shrek 2, w której wojowniczy Kot w Butach wyrzuca zawartość żołądka, tłumacząc się „kłaczkiem”.

Ta zabawna sytuacja jest jednocześnie doskonałym wyjaśnieniem powszechnego powodu, dlaczego koty wymiotują.

Zwierzęta te słyną ze swojej czystości i długich pielęgnacji, którym oddają się z zapamiętaniem. Liżąc sierść, usuwają martwe włosie oraz brud – z czego część trafia do ich przewodu pokarmowego. Rasy charakteryzujące się długą sierścią systematycznie borykają się z tego typu problemami.

Jeśli sierści nie jest zbyt dużo, kot wydali ją razem z kałem. Może się jednak kumulować w większe skupiska.

Kłaczków kot pozbędzie się właśnie poprzez wymioty, co jest dla niego całkowicie bezpieczne i naturalne. Lecz jeśli powtarza się to regularnie, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Z kolei bezoary, które powstają z sierści, są zbyt duże, aby kot mógł je zwymiotować. Powodują zaparcia i groźne stany zapalne jelit. Widząc, że kot zaczyna korzystać z kuwety raz na kilka dni, należy udać się z nim do specjalisty.

 

Kot wymiotuje żółcią

 

Kot wymiotuje żółcią. Zdjęcie wymiotującego na trawę kota. Po prawej stronie niebieski pas i logotyp pupilkarma.

 

Większe obawy wzbudzi zwierzak, który wymiotuje żółcią. Niestety, w warunkach domowych trudno postawić jednoznaczną i pewną diagnozę, co mu dolega.

W takich przypadkach najlepiej zgłosić się z kotem do lekarza weterynarii. Przeprowadzi on szereg niezbędnych badań.

Sama w sobie żółć jest naturalną częścią kociego organizmu. Znajdując się w pęcherzyku żółciowym, a będąc wytwarzaną przez wątrobę, wspomaga trawienie. W kocich wymiocinach najczęściej miesza się z kwasami żołądkowymi. Kiedy koty wymiotują żółtym płynem, często dzieje się tak, ponieważ żołądek jest pusty. Kwasy podrażniają błonę śluzową żołądka i powodują wymioty. Zatem żółć w wymiotach czasami oznacza, że kot jest po prostu głodny. 

Są to jednak skrajne przypadki, raczej niespotykane u domowych, zadbanych Pupili.

Jeśli Twój kot wymiotuje żółcią, możliwe, że choruje na:

  • zapalenie błony śluzowej żołądka, trzustki, wątroby lub pęcherzyka żółciowego,
  • niestrawność,
  • zaparcia,
  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • nadczynność tarczycy,
  • cukrzycę,
  • choroby nerek lub wątroby,
  • nowotwory.

Pamiętaj, że wymioty są jednym z objawów towarzyszących tym chorobom. Gdy po opróżnieniu żołądka Pupil zachowuje się w normalny dla niego sposób, raczej nie musisz się obawiać.

Żółta barwa wymiocin kota może być spowodowana ostatnim spożytym przez niego pokarmem, który mu zaszkodził.

Obserwuj go przez kilka następnych dni. Jeśli straci apetyt, stanie się ospały i apatyczny, konieczna będzie interwencja lekarza.

 

Wymiotowanie białą pianą

 

Kot wymiotuje białą pisaną. Zdjęcie kota wymiotującego na chodniku. Po prawej stronie kolorowy pas i logo pupilkarma.

 

Równie niepokojące są wymioty w postaci białej piany.

Powoduje je między innymi zapalenie gardła u kota, co jest także najczęstszym przypadkiem.

Stan zapalny podrażnia błonę śluzową, która produkuje pianę, wywołując jednocześnie wymioty. Może się zdarzyć, że zmiesza się ona ze śliną zwierzęcia.

Kot zmagający się z zapaleniem gardła pozbawiony jest energii, unika kontaktu z człowiekiem i stroni od jedzenia.

Szybkie podjęcie leczenia całkowicie rozwiąże kłopotliwą sytuację.

 

Inne niepokojące przyczyny wymiotowania kota

 

Trudno znaleźć bardziej wszędobylskie i ciekawskie zwierzaki domowe niż koty. Uwielbiają wchodzić na meble, nawet te z pozoru niedostępne.

Niestety, wiąże się to z licznymi niebezpieczeństwami, spotykanymi przez nie niemal każdego dnia.

Jednymi z nich są rośliny powszechnie goszczące w Twoim mieszkaniu. Często piękne dla ludzkich oczu, mogą być śmiertelnie trujące dla kotów.

Przed kupnem kwiatów, warto każdorazowo sprawdzić, czy ewentualne zjedzenie ich przez Pupila nie będzie skutkować zatruciem – a jego objawem są właśnie wymioty.

 

Dlaczego kot wymiotuje po posiłku?

 

Ponadto, szukając odpowiedzi na pytanie: dlaczego kot wymiotuje, pamiętaj, że może w ten sposób zareagować na podawaną mu karmę.

Gdy zwierzę oddaje już nadtrawioną zawartość żołądka, prawdopodobnie oznacza to błędy żywieniowe. Sprawdź skład karmy i porównaj ją z tą używaną dotychczas. Kot wymiotuje, kiedy w jego posiłkach nagle pojawia się nieznany mu dotąd składnik.

Dzieje się tak również, gdy Pupil spożyje żywność przeznaczoną dla człowieka, np. dostając się do resztek.

Drugą możliwością jest wymiotowanie jedzeniem, które nie zdążyło trafić do żołądka. Takie zjawisko nazywane jest ulewaniem. Wywołują je urazy i zapalenia górnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

Kot wymiotuje krwią

 

Krew pojawiająca się w wymiotach kota może być objawem wrzodów żołądka, ale także obecności w jego organizmie pasożytów.

Wydalana ciecz przyjmuje wtedy charakterystyczny wygląd tzw. wymiocin fusowatych (zbliżonych do fusów kawy).

Towarzyszy temu ogólne pogorszenie się samopoczucia kota, ból i brak apetytu.

Z kolei jeśli krew jest płynna, prawdopodobnie rana znajduje się powyżej żołądka, np. w przełyku.

Takie krwawienia wywołują stany zapalne lub tkwiące w przełyku ciała obce.

 

Jak przeciwdziałać wymiotom u kota?

 

Jak przeciwdziałać. Zdjęcie kota bawiącego się sznurkiem. Po prawej  stronie kolorowy pas i logo pupilkarma.

 

Każdy właściciel może podjąć kroki zapobiegające, a przynajmniej minimalizujące ryzyko wystąpienia niepożądanych wymiotów u kota.

Tak naprawdę wystarczy do tego odrobina uwagi poświęcona Pupilowi.

W pierwszej kolejności nie zapominaj o profilaktycznych, regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba, nawet poważna, daje duże szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie obciążających koci organizm objawów.

Zadbaj, żeby kot otrzymywał posiłki pełnowartościowe, bogate w witaminy i minerały. Rodzaj stosowanej diety uzależniony jest od rasy, wieku i stylu życia. Aktywny zwierzak  potrzebuje większej ilości kalorii niż kanapowy leniuch.

Trzymać poza jego zasięgiem potencjalnie szkodliwe i trujące rośliny oraz środki chemiczne. Ich spożycie może się okazać dla Pupila śmiertelnie niebezpieczne.

Koty wymiotują także chcąc pozbyć się zalegających w ich przełyku ciał obcych. Połknięcie większych przedmiotów może spowodować ich zakleszczenie i np. zamknięcie dopływu powietrza do płuc. Drobne przedmioty wywołają wymioty u kota. Pilnuj wiec, by kot nie bawił się sznurkiem, wstążką lub innymi małymi przedmiotami. 

Jeśli zauważysz, że Twój kot wymiotuje, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii, który najlepiej określi źródło torsji i podejmie odpowiednie kroki. Niektóre koty mogą być leczone ambulatoryjnie, co oznacza, że ​​lekarz przeprowadzi pewne zabiegi w klinice, a następnie wyśle ​​Cię do domu z lekami. Koty z cięższą chorobą mogą wymagać przyjęcia do szpitala na 24-godzinną opiekę. Wszystko zależy od przyczyny wymiotów, a także od ogólnego stanu kota. 

Podziel się na:
Powrót