Dlaczego koty syczą?

Jeśli jesteś właścicielem kota, prawdopodobnie zdarzyło ci się, że kot na ciebie zasyczał. Jeśli nie, jesteś szczęściarzem! Takie syczenie może być przerażające. Koty syczą, kiedy są nieszczęśliwe lub czują się zagrożone. Wiele rzeczy może powodować takie zachowanie u kota.

Syczenie to wrodzone zachowanie wszystkich kotów, w tym także tych dużych, żyjących dziko, jak lwy i tygrysy. Odgłos syczenia powstaje, gdy koty przepychają powietrze przez język, który jest wygięty w górę w kierunku środka ust. Sycząc, kot wygina się w łuk, odchyla usta i przykleja uszy do głowy.

Futro kota podnosi się jako kolejna odruchowa reakcja na to, co spowodowało syk kota. Uważa się, że syk jest instynktem obronnym; naśladuje syk węża i ma za zadanie wywoływać niepokój. Służy jako ostrzeżenie dla przeciwnika, że jeśli nie przestanie robić tego, co robi, kot może rzucić się na nich.

Koty mogą syczeć w wielu sytuacjach, gdy czują się zagrożone. Ustalenie, co zdenerwowało kota, jest ważne dla złagodzenia sytuacji i zapewnienia mu komfortu. Najczęstszym powodem syczenia kota jest to, że boi się lub jest zraniony.

Częstą przyczyną syczenia jest obecność w pobliżu nieznanych przedmiotów lub zwierząt. Nowy człowiek lub przedmiot w domu może mieć nowy dla kota zapach. Koty mają doskonały węch i potrafią wykryć nowe zapachy wokół siebie nawet w niewielkich ilościach. Nieznany zapach może sygnalizować niebezpieczeństwo lub wzbudzić zazdrość kota. W tym przypadku koty syczą, aby potwierdzić swoją dominację i ostrzegać, aby zachowywać odpowiednią odległość. W tym przypadku syczenie pomaga kotu w ustaleniu własnego terytorium, co jest szczególnie ważne w przypadku kotów wychodzących.

Inną przyczyną syczenia może być pojawienie się innego zwierzęcia w domu. Każdy kot ma swoje terytorium i go broni. Aby wiele kotów mogło współegzystować ze sobą, syczenie jest niezbędne dla ustalenia granic. Koty czasami syczą, aby się uspokoić, aby zapobiec gryzieniu lub walce w celu rozwiązania problemów. Koty z tego samego gospodarstwa domowego mogą również syczeć na siebie, gdy nie mają ochoty dzielić jedzenia, wody, zabawek, miejsca do spania lub gdy są zmęczone zabawą.

Narażenie na nowe doświadczenia może również wywołać syk. Takie sytuacje mogą być nieprzyjemne dla kota, a swój dyskomfort kot przejawia właśnie syczeniem. Właśnie dlatego zaleca się podczas kąpieli kota, obcinania paznokci lub umieszczania w nosidełku, noszenie grubych rękawiczek i koszuli z długimi rękawami. To środki ostrożności, które zabezpieczą cię przez emocjami kota wywołanymi strachem.

Koty syczą także na swoje kocięta. Robią to z kilku różnych powodów. Przede wszystkim matki syczą, aby kocięta mogły nauczyć się naśladować ten dźwięk. Robią to także, aby ostrzec je przed nadchodzącym zagrożeniem. Wreszcie, gdy kocięta będą odsadzane od matki w wieku około 4 tygodni, ich matka będzie na nie syczeć, aby zniechęcić je do ssania.

Jeśli twój kot syczy, najlepiej daj mu czas na ochłonięcie, zanim podejdziesz do niego lub go dotkniesz. Jeśli Twój kot syczy, będąc wystawionym na kontakt z nowym człowiekiem lub przedmiotem, pomóż mu w tej sytuacji. I zawsze nadzoruj początkowe interakcje między zwierzętami. Jeśli będziesz szanować granice swojego kota, syczenie twojego mruczka będzie rzadkością.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak długa powinna być smycz dla psa?

Dlaczego koty się ślinią?