Dlaczego koty drgają podczas snu?

Zauważyłeś, że ciało twojego kota drga podczas snu? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak się dzieje? Co się dzieje w ich ciałach? Czy oznacza to, że kto śni? A może powinno to nas martwić?

Jeśli Twój kot często drga podczas snu, pewnie martwisz się, czy nic mu nie dolega. Uspokajamy – wiele kotów drga podczas snu. Mogą poruszać uszami, ugniatać powietrze, wydawać dźwięki lub ssać. Istnieje wiele teorii na ten temat. Niektórzy uważają, że są to mimowolne skurcze mięśni. Jednak większość naukowców zgadza się, że koty drgają podczas snu w fazie szybkiego ruchu gałek ocznych (REM). U ludzi faza REM występuje, gdy pamiętamy nasze sny. Koty śpią do 16 godzin dziennie, a większość ich snu, porównując do cyklu snu człowieka, to właśnie sen REM.

Młodsze koty mają tendencję do drgań bardziej niż starsze. Podobieństwo między ludźmi i kotami jest takie, że ich młode mają niedojrzały układ nerwowy. Przez cały czas pracuje on ciężko, tworząc połączenia neuronowe, dlatego dzieci często poruszają kończynami, a kocięta są tak aktywne. Drganie kociąt podczas snu pomaga w prawidłowym rozwoju ich układu nerwowego.

W przypadku większości kotów drganie podczas snu jest normalnym zachowaniem. Nie ma powodu, aby odwiedzać lekarza weterynarii wyłącznie z powodu drgawek, chyba że kot jest również ospały, ma zmniejszony apetyt, wymiotuje, sztywnieje lub wykonuje gwałtowne ruchy czy trudno go obudzić. Te objawy mogą być już objawami poważnych chorób. Sztywność całego ciała i gwałtowne ruchy mogą wskazywać, że kot ma napad, a nie tylko niewinne drgawki. Wówczas jednak ataki pojawiają się nie tylko podczas snu, więc prawdopodobnie je zauważysz także w czasie, gdy kot nie śpi.

Zasadniczo koty doświadczają trzech etapów snu. Najlżejszym rodzajem snu są krótkie drzemki. Podczas tego snu koty są bardzo świadome swojego otoczenia. Możesz zauważyć, że uszy kota obracają się w odpowiedzi na dźwięki. To pochodzący od dzikich kotów naturalny mechanizm obronny.

Głęboki sen jest również znany jako faza snu REM. Ten etap trwa tylko 5-10 minut i jest to czas, w którym koty drgają i prawdopodobnie śnią. Kiedy naprawdę śpią, koty przechodzą przez głęboki sen i kolejny etap snu – lekki sen.

Kocięta mają także czwarty etap snu, zwany snem aktywowanym. Wówczas układ nerwowy kota jest aktywny i kot może „płakać”, wiercić się lub drgać bardziej niż przeciętny kot. To aktywność nerwów ważna dla dojrzewania układu nerwowego. Nigdy nie budź śpiącego kotka. Potrzebuje on dużo odpoczynku, aby nadrobić całą zużytą energię.

Jeśli koty czują się nieswojo lub niebezpiecznie, nie zapadają głęboki sen. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby stworzyć przytulne miejsce do spania dla kota. Zapewnij mu legowisko lub wyściełaną podwyższoną część do spania. Spanie na podwyższonej platformie pozwala kotom na ucieczkę od bodźców znajdujących się na ziemi, takich jak dzieci lub inne zwierzęta. Miejsce do spania powinno znajdować się w stosunkowo chłodnym pomieszczeniu. Jeśli temperatura jest wystarczająco niska, kot zwinie się w kłębek do snu. W cieplejszych temperaturach kot będzie spał w bardziej zrelaksowanej pozycji.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Kamica pęcherza u psów

Ile razy dziennie kocięta powinny jeść?