Dlaczego kot ciągle miauczy?

Koty miauczą z wielu powodów. Kiedy są kociętami, miauczą do swoich matek, gdy są zmarznięte, głodne lub przestraszone. Wraz z wiekiem uczą się innych sposobów wokalizacji i interakcji z innymi kotami, zwykle poprzez wycie lub syczenie. Miauczenie to główny sposób komunikowania się dorosłego kota z ludźmi. Ale jeśli twój kot ciągle miauczy, może to stać się poważną uciążliwością.

Pierwszym krokiem do uspokojenia kota jest ustalenie, dlaczego miauczy. Kot wołający o uwagę będzie potrzebował czegoś innego niż kot płaczący z bólu. Oto kilka najczęstszych powodów, dla których koty nieustannie miauczą i co możesz zrobić, aby je powstrzymać.

1. Jest samotny i chce z Tobą porozmawiać.

Jeśli kot spędza długie godziny sam w domu, może czuć się samotny. Chociaż koty nie są najbardziej towarzyskimi zwierzętami, od czasu do czasu lubią towarzystwo. Twój kot może Cię przywitać miauczeniem, gdy wrócisz do domu lub miauczeć, spacerując po pokoju. Niektóre koty lubią naśladować ludzi i przyłączają się do regularnych rozmów. Aby uspokoić kota w takiej sytuacji, należy pozostawić mu kilka zabawek, którymi będzie mógł się zająć podczas twojej nieobecności. Możesz również ustawić karmnik dla ptaków przed jego ulubionym oknem, aby przyciągać ptaki i zapewnić kotu godziny rozrywki spędzanej na obserwacji ptasiej stołówki.

2. Jest głodny

Czy Twój kot miauczy bez przerwy za każdym razem, gdy ktoś wchodzi do kuchni? Prawdopodobnie prosi o jedzenie. Niektóre koty stają się bardzo głośne, gdy uważają, że nadszedł czas, aby je nakarmić. Jeśli chcesz wyeliminować to zachowanie, nie karm go, gdy miauczy. Poczekaj, aż się uspokoi. Z biegiem czasu nauczy się, że cisza oznacza czas na jedzenie. Możesz także spróbować użyć automatycznego podajnika, który wypuszcza porcję pokarmu o ustalonej porze.

3. Potrzebuje uwagi

Niektóre kociaki miauczą, gdy chcą zwrócić na siebie uwagę. Koty lubią przebywać w pobliżu ludzi i mogą zacząć wokalizować, kiedy chcą, abyś się bawił lub głaskał. Tutaj zachowanie powinno być podobne jak w przypadku jedzenia – aby zapobiec jej ciągłemu miauczeniu, zwracaj uwagę na kota tylko wtedy, gdy jest cichy. Jeśli zacznie miauczeć, odwróć wzrok lub przerwij to, co robisz. Nie ignoruj kociej potrzeby uwagi. Twój kot chce spędzać z Tobą czas! Każdego dnia potrzebuje czasu na zabawę, pielęgnację i rozmowę. Zaplanuj sobie ten czas, bez względu na to, czy kot się domaga tego miauczeniem czy nie.

4. Jest chory lub zestresowany

Liczne choroby i dolegliwości mogą powodować u kota głód, pragnienie lub ból, powodując nadmierne miauczenie. Choroby nerek i nadczynność tarczycy to dwa takie przykładowego schorzenia. Stres może również powodować, że kot będzie głośniejszy. Jeśli niedawno się przeprowadziłeś, pojawił się nowy członek rodziny lub przeszedłeś jakiekolwiek inne zmiany w życiu, Twój kot może być zestresowany, przez co miauczy bardziej. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot odczuwa fizyczny lub emocjonalny ból, umów się na wizytę u lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia kontroli. Weterynarz z pewnością udzieli Ci wskazówek, jak postępować z kotem w tej sytuacji.

5. Twój kot się starzeje

Gdy koty się starzeją, mogą zacząć odczuwać dysfunkcje poznawcze. Podobnie jak osoby starsze, mogą łatwo ulec dezorientacji. A to w efekcie może powodować częstsze miauczenie, szczególnie w nocy. Czasami lampka nocna może pomóc kotu poczuć się komfortowo, jeśli w nocy straci orientację. Jednak w takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który może zdiagnozować przyczynę wokalizowania oraz przepisać leki, które złagodzą objawy.

6. Kto chce się rozmnażać

Jeśli Twój kot nie jest wykastrowany, będzie bardzo głośno miauczał, gdy odezwie się w nim potrzeba rozmnażania. Samice są często nawet głośniejsze niż samce. Będą warczeć, gdy są w rui (około jednego tygodnia w miesiącu), a samce będą wyć, gdy poczują zapach kotki. Życie z jednym i drugim może być bardzo irytujące. Aby temu zapobiec, najlepiej wykastrować lub wysterylizować kota.

Zwykle miauczenie kotów to znak, że są nieszczęśliwe. Niezależnie od tego, czy potrzebują więcej uwagi, czy opieki medycznej, nie należy ignorować „kociego płaczu”. Kiedy kot miauczy, koniecznie sprawdź, tego przyczynę i rozwiąż problem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego psy zakopują kości?

Co robić, gdy szczeniak płacze i dlaczego to robi?