Dlaczego kot „bodzie” cię głową?

Koty mają gruczoły zapachowe na całym ciele. Używają ich do pozostawiania śladów na przedmiotach, w tym na ludziach. Kiedy aktywują je, ocierając się o Ciebie, emitują feromony. Jeśli masz kilka kotów, może się okazać, że każdy z nich uderza cię głową. Mogą to robić po kolei lub każdy innego dnia. W ten sposób kociaki rywalizują o Twoją miłość i uwagę.

Dlaczego koty uderzają głową?

  1. Aby zyskać sympatię – ​​kot chce wcierać w ciebie swój zapach. Jego zapach wyczują tylko inne koty. Dobra wiadomość jest taka, że ​​koty nie chcą być kojarzone z byle kim. Uderzenie głową pokazuje, że kot bardzo cię szanuje. Jeśli twój kot mruczy, uderzając cię głową, jest całkiem prawdopodobne, że szuka uczucia. Spróbuj je odwzajemnić. Jeśli nie otrzyma od ciebie porcji czułości, może założyć, że nie chcesz go nim obdarzyć i przestanie się upominać.
  2. Oznaczają terytorium – zapach jest używany przez koty do oznaczania terytorium, ale jest również używany do oznaczania obszarów i osób, które są przez nie uznane za bezpieczne.
  3. Czują się bezpiecznie – koty mają silny zmysł węchu, więc oznaczanie zapachem bezpiecznych miejsc ma dla nich większe znaczenie niż poleganie na pamięci wzrokowej.
  4. Aby zwrócić na siebie uwagę – trudno zignorować kota, który mocno uderza o twoją twarz. Większość z nas uważa to zachowanie za całkiem ujmujące, więc kot najprawdopodobniej zostanie przytulony i wygłaskany, gdy tak się zachowa. W ten sposób koty uczą się, że takie zachowanie skutkuje miłością i uwagą właściciela.
  5. Aby dominować – niektóre koty mogą chcieć zrobić coś więcej niż tylko oznaczyć swoich właścicieli – zademonstrować swoją władzę. Jeśli twój kot nie ma problemów behawioralnych, może to pomóc kotu poczuć się bezpiecznie. Miej jednak oko na wszelkie dominujące zachowania kota. Takie koty mogą stać się wymagające, a nawet agresywne. Jeśli Twój kot zaczyna przejawiać te zachowania, będzie potrzebował szkolenia. Pierwszym krokiem jest ignorowanie go. Jeśli nie dostrzeże reakcji na swoje zachowanie, prawdopodobnie przestanie. Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie konsultacja u behawiorysty.

Wielu właścicieli obserwuje uderzanie głową przez kota o poranku. Nie bez powodu kot jest najbardziej chętny do nawiązania z tobą więzi rano. Zwykle nie śpi przez większość nocy, więc jest dość znudzony błądzeniem po domu w ciemności. Rano także pachniesz bardziej sobą, niż perfumami i zapachami, które zebrałeś w ciągu dnia. Twój kot chce pokryć twój zapach swoimi feromonami. Robiąc to z rana, zaznacza cię jako swoje terytorium.

A co jeśli widzisz, jak twój kot uderza głową innego kota? Machanie głową między kotami to sposób na okazanie szacunku lub dostosowanie się do tego kota, np. jeśli w domu jest kilka kotów. Pozwala ono również kotom na wymianę zapachów. Stworzenie grupowego zapachu wśród kilku kotów jest oznaką silnej więzi. Takie zachowanie może mieć również miejsce między kotami i psami.

Martwisz się, że kot nie uderza cię głową lub robi to rzadko? Nie martw się. Nie każdy kot w ten sposób okazuje uczucia. Tylko najbardziej pewne siebie koty mają tendencję do uderzania głową.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Włączenie mięsa do suchej karmy: jakie są powody i korzyści?

Co zrobić z głośnym psem sąsiada?