Diety bezzbożowe, tauryna i kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) u psów. 

W lipcu 2018r. Amerykańska Federalna Agencja Leków (FDA) oznajmiła, że podjęła rozpatrywanie raportów dotyczących choroby serca, kardiomiopatii rozstrzeniowej (DCM) wśród psów, którym podaje się pewne rodzaje karmy, z których wiele opatruje się etykietą jako „bezzbożowe”.  Duża zawartość groszku, soczewicy, nasion innych roślin strączkowych i/lub ziemniaków stanowiły główne składniki takiej karmy. Zazwyczaj składniki te były umieszczane wysoko na liście składu karmy. Im wyższa pozycja na liście, tym większą ilość składnika dodawano do całkowitej masy karmy. Obawiano się, że karmy bezzbożowe lub z dużą zawartością roślin strączkowych powodowały w jakiś sposób DCM u psów lub predysponowały je do tej choroby.

 

DCM u psów jest chorobą mięśnia sercowego, charakteryzującą się przerostem mięśnia sercowego i zaokrągleniem jego kształtu. Ponieważ serce i jego komory ulegają powiększeniu, jego praca zostaje utrudniona, a także może wystąpić niedomykalność zastawek, która prowadzi do gromadzenia się płynów w klatce piersiowej i brzuchu. W wyniku DCM często dochodzi do zastoinowej niewydolności serca.

 

Etiologia DCM nie jest nieznana, w przypadku niektórych ras psów choroba jest uwarunkowana genetycznie. Na DCM najczęściej cierpią rasy psów dużych i olbrzymich, takich jak dogi, boksery i nowofundlandy. Choroba rzadziej występuje u psów ras małych i średnich, z wyjątkiem amerykańskich i angielskich cocker spanieli. W Stanach Zjednoczonych Amerykańska Federalna Agencja Leków otrzymała zgłoszenia przypadków wystąpienia tej choroby u psów ras na ogół nie kojarzonych z DCM, takich jak golden retriver, labrador retriver, chart wyścigowy czy nawet wśród psów ras mieszanych.

 

Tauryna jest ważnym aminokwasem niezbędnym do prawidłowej pracy serca. Związek chorób serca z tauryną sięga późnych lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy publikacja naukowa na temat kotów wykazała związek występowania DCM z niskim poziomem tauryny we krwi, jednak uzupełnienie diety w taurynę mogło zatrzymać rozwój choroby. Koty nie wytwarzają wystarczającej ilości tauryny i dlatego potrzebują suplementacji w diecie.

 

Obecnie nie słyszy się o występowaniu DCM wśród kotów, ponieważ wiemy, że tauryna powinna być składnikiem ich diety. Jeśli chodzi o taurynę, koty różnią się pod tym względem od psów, których organizmy potrafią wytworzyć wystarczające jej ilości, przekształcając w nią aminokwasy, które otrzymują wraz z pożywieniem. Dlatego też zazwyczaj nie spotykamy dodatku tauryny w składzie karmy dla psów, a tylko upewniamy się, że karma zawiera wystarczającą ilość białka zawierającego pozostałe aminokwasy i pozwalamy, by organizm psa sam wyprodukował potrzebną ilość tauryny. Badając ostatnie przypadki wystąpienia DCM u psów, wstępnie sądzono, że dieta bezzbożowa lub bogata w rośliny strączkowe ma wpływ na konwersję aminokwasów w taurynę.

 

Co mówią eksperci o związku spożywania karmy bezzbożowej, tauryny i DCM? Najlepszą odpowiedzią jest stwierdzenie, że obecnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno badanie przeprowadzone na psach ze zdiagnozowanym DCM pokazało, że 75 % chorych psów było karmionych karmą bezzbożową, ale wszystkie miały prawidłowy poziom tauryny we krwi, a niektóre nawet podwyższony (pobranie krwi jest najlepszym sposobem sprawdzenia zawartości tauryny w organizmie). To samo badanie wykazało, że 25% psów chorych na DCM rzeczywiście spożywało karmę zawierającą zboża w okresie stwierdzenia choroby, i  16% z nich miało niski poziom tauryny we krwi. W innym badaniu 96% golden retriverów chorych na DCM i mających niski poziom tauryny we krwi, było karmionych karmą bezzbożową lub karmą bogatą w rośliny strączkowe. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja jest bardzo niejasna, a wyniki badań nie są jednoznaczne.

 

Jaka jest najlepsza rada odnośnie stosowania karm bezzbożowych?

Aktualnie nie możemy wyjaśnić ze stuprocentową pewnością jakie procesy zachodzą w organizmach psów, które są na diecie bezzbożowej lub bogatej w rośliny strączkowe i zachorowały na DCM. Nie ma wyraźnych dowodów, że dieta bezzbożowa lub oparta na roślinach strączkowych z pewnością spowoduje zachorowanie na DCM. Wiemy, że wiele psów będących na takiej diecie nie choruje na DCM. Jednak mamy wystarczająco dużo informacji, głównie w Stanach Zjednoczonych, by być czujnym i świadomym problemu. Tak jak w przypadku każdej karmy, należy wybierać taką, która pochodzi od renomowanego producenta, jest to podstawowa rada, bez względu na to czy decydujesz się na karmę bezzbożową czy produkt bazujący na zbożach. Jeśli używasz obecnie karmy bezzbożowej lub bogatej w rośliny strączkowe i masz wątpliwości, powinieneś porozmawiać ze swoim  lekarzem weterynarii; istnieje szereg działań, które można podjąć, w tym zmianę diety na zawierającą zboża. Dodatek tauryny do karmy jest również wskazany w sytuacji, gdy już rozpoznano DCM, a także w przypadkach, gdy nie ma takiej diagnozy.

W przyszłości mamy nadzieję otrzymać więcej informacji ze Stanów Zjednoczonych, na temat szeroko zakrojonych tam badań dotyczących omawianego problemu.

Co myślisz?

Napisane przez David Morgan

David Morgan BSc MA VetMB CertVR MRCVS

David Morgan jest lekarzem weterynarii z Wielkiej Brytanii, kształconym na Uniwersytecie Cambridge. Ma ponad 25-letnią wiedzę i doświadczenie w żywieniu psów i kotów. David opublikował wiele artykułów na temat żywienia i jego korzyści w utrzymaniu zdrowia lub poprawie zdrowia w czasie choroby.

Czy twój kot cierpi? Spójrz na jego wyraz twarzy!

PUPIL PREMIUM ADULT KARMA BOGATA W KURCZAKA Z WĄTRÓBKĄ 300 G