Demencja u kotów

 

Dzięki coraz bardziej rozwiniętej opiece weterynaryjnej oraz wiedzy na temat żywienia zwierząt, nasi koci przyjaciele żyją znacznie dłużej niż kiedyś. To wiąże się jednak z występowaniem problemów zdrowotnych związanych ze starczym etapem życia. Jednym z takich problemów jest spadek zdolności poznawczych w wyniku starzenia się mózgu. Funkcje poznawcze obejmują procesy percepcji, świadomości, uczenia się i pamięci, które umożliwiają zdobywanie informacji o środowisku i decydowanie o tym, jak postępować. Jest to czasami określane jako demencja, jak u ludzi, ale bardziej poprawna nazwa to zespół dysfunkcji poznawczych u kotów.
Zespół dysfunkcji poznawczych u kotów jest chorobą poznawczą, bezpośrednio związaną ze starzeniem się mózgu, prowadzącą do zmian świadomości, niedoborów uczenia się i pamięci oraz zmniejszonej reakcji na bodźce. Choroba Alzheimera i demencja u ludzi są chorobami o porównywalnych objawach.
Zespół Dysfunkcji Poznawczych charakteryzuje się zmianami w zachowaniu, jednak zmiany te mogą również wynikać z innych chorób, takich jak niewydolność nerek i nadczynność tarczycy. Wiele zmian zachowania jest objawem problemów medycznych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu swojego kota, ważne jest, aby zabrać go do lekarza weterynarii, aby postawić diagnozę i wykluczyć inne choroby. Zespół dysfunkcji poznawczych diagnozuje się po wykluczeniu innych chorób.

Jakie objawy wiążą się z zespołem dysfunkcji poznawczych?

  1. Dezorientacja: Kot wydaje się zagubiony lub zdezorientowany w znanym do tej pory środowisku, co może spowodować uwięzienie kota w narożnikach pokoju lub za meblami, wpatrywanie się w ściany lub w przestrzeń, trudności ze znalezieniem miski z jedzeniem lub kuwety i braki pamięci, na przykład kot zapomina, że został nakarmiony i domaga się po raz kolejny jedzenia.
  2. Zmiany interakcji: niektóre zwierzęta mogą wydawać się bardziej „przytulne”, podczas gdy inne mogą być obojętne, a nawet drażliwe, gdy są głaskane lub zbliżane.

    3. Cykl snu i czuwania: twój kot zwykł spać przez całą noc, a teraz budzi się o 4 rano, nieprawidłowe zachowania w nocy, np. wokalizowanie, wędrówki, a zmniejszona aktywność w dzień.

  3. Zabrudzenie domu: Twój kot może zacząć korzystać z łazienki poza kuwetą.

    5. Lęk: Zwiększony niepokój, drażliwość i wycofanie kota.

    6. Zmiany aktywności: Zmniejszona reakcja na rzeczy, ludzi, dźwięki w całym domu oraz zmniejszony apetyt.

Leczenie zespołu dysfunkcji poznawczych może być trudne, ponieważ nie można go odwrócić ani wyleczyć. Celem leczenia jest poprawa dobrostanu kota poprzez złagodzenie lęku, spowolnienie procesu chorobowego, jeśli to możliwe, oraz wspieranie funkcji poznawczych. Terapie w postaci zmiany diety, suplementów, leków i wzbogacania środowiska mogą pomóc. Twój lekarz weterynarii z pewnością dobierze spersonalizowany plan leczenia dla twojego pupila.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy zwierzę może zachorować na koronawirusa?

Jak przetrwać ze zwierzakiem okres pandemii koronawirusa?