Czy wegańska karma jest dobra dla kotów?

wegetariańska karma dla kotów

Koty są mięsożercami, aby więc czuły się dobrze i były zdrowe, muszą dostawać pożywienie pochodzenia zwierzęcego. Czy wegańska karma dla kotów jest więc dobrym pomysłem? Zdecydowanie nie!

Często pokusę przestawienia zwierząt na dietę bezmięsna mają właściciele, którzy sami taką dietę stosują. Jednak stosując u kotów dietę wegetariańską lub wegańską, ryzykujemy, że nie dostarczymy im właściwej ilości białka, aminokwasów oraz witamin i minerałów, które mogą być dostarczone tylko w mięsie lub produktach odzwierzęcych. Najważniejszym ze składników jest tauryna, która nie występuję w produktach roślinnych.

Brak tauryny w pożywieniu może prowadzić do poważnych, czasami nieodwracalnych schorzeń u naszego pupila. Może to być powiększenie komory serca, które zmniejsza zdolność pompowania krwi, ale także zaburzenia płodności, wzrostu oraz problemy ze wzrokiem.

Warto też pamiętać, że kot anatomicznie przystosowany jest do spożywania mięsa. Z tego powodu ma bardzo krótki układ pokarmowy i nie posiada enzymów trawiennych, które pozwalałyby mu trawić produkty roślinne.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

jak pomoc psu przetrwac upaly

Jak pomóc psu przetrwać upały?

Pupil premium adult medium & large – karma bogata w wołowinę

PUPIL PREMIUM ADULT MEDIUM & LARGE – karma bogata w wołowinę 12 kg