Czy psy widzą duchy?

Psy posiadają niemal doskonały węch i słuch, lecz nieco gorszy niż człowiek wzrok. Dzięki tym zmysłom zwracają uwagę na miliony szczegółów znajdujących się poza zasięgiem Twojej percepcji. Zdolne są wychwycić zapach pozostawiony na trawie przez niewielkie zwierzę całe godziny wcześniej, jak i wyczuć burzę oddaloną o setki kilometrów. Czy oznacza to, że potrafią też zobaczyć ducha? Wiele osób uważa, że tak…

Wiara w duchy jest sprawą indywidualną, lecz stale budzącą liczne kontrowersje. Prawdopodobnie nawet w Twoim bliskim otoczeniu spotykasz się ze skrajnie różnymi opiniami na ten temat.

Co ważne, do dzisiaj nie dysponujemy dowodami na istnienie (lub nie) życia pozagrobowego! Badania naukowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów z jednego prostego powodu: brakuje nam danych.

Uczciwe więc wydaje się podejście agnostyków. Zgodnie z ich nurtem filozoficznym, nie możemy wykluczyć obu ewentualności.

Mimo to pojawiające się doniesienia i relacje świadków o potencjalnym dojrzeniu ducha przez czworonoga są więcej niż intrygujące. Zwłaszcza, kiedy weźmiesz pod uwagę imponujące zdolności Pupili…

Zmysły psa a jego osobliwe zachowanie

Zapewne znasz przynajmniej kilka historii o ułożonych i przyjaznych pieskach, które w jednej chwili zaczynają warczeć, szczekać i jeżyć sierść na karku, wpatrując się w konkretny punkt w pomieszczeniu lub przedmiot, pozornie zwyczajny i nieistotny.

Możliwe, że masz podobne doświadczenia z własnym czworonogiem!

Ludzka wyobraźnia oraz wierzenia naturalnie podsuwają pytanie: czy pies właśnie widzi ducha i stara się mnie przed nim obronić?

Świadkowie takich zdarzeń najczęściej wskazują, że miały one miejsce w rocznicę śmierci bliskiej osoby, dzień ściśle z nią związany lub Święto Zmarłych.

Warto przy tym rozważyć inne, racjonalne wytłumaczenia.

Psy cechuje bardzo dobry słuch – w zależności od rasy może być niemal identyczny jak u wilków, czyli ich dziko żyjących krewniaków.

Co to oznacza? Wilk dysponuje słuchem około szesnastokrotnie wydajniejszym niż człowiek (jest to jedno z najlepiej słyszących zwierząt na świecie).

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Twój Pupil usłyszał coś, co go zaniepokoiło albo wystraszyło, co jednocześnie znajduje się poza dostępnymi dla Ciebie częstotliwościami.

Mógł również wyczuć zapach, np. na spacerze, wrogiego zwierzęcia, potencjalnej ofiary – pamiętaj, że psy to naturalne drapieżniki – albo źle mu się kojarzący (co jest charakterystyczne dla piesków po przejściach).

Zdarzają się jednak okoliczności, które nasuwają tylko jedną odpowiedź…

Co tak naprawdę widział pies, kiedy niespodziewanie zaczął ujadać w środku nocy, akurat w momencie, gdy zmarł ktoś Ci bliski?

Co wyczuł szczeniak, zanim uciekł z podkulonym ogonem jak najdalej od przedmiotu, który należał do członka rodziny zmarłego na długo przed przyjściem psiaka na świat?

Osoby wierzące w duchy bez najmniejszych wątpliwości stwierdzą, że to właśnie odwiedziny zza grobu są tego powodem.

Lecz skoro psy reagują skrajnymi strachem lub wściekłością, czy nie oznacza to, że potencjalne duchy mają wobec nich złe zamiary?

Czy pies szuka kontaktu ze zmarłymi?

Równie ciekawe, powszechne i chwytające za serce są historie o pieskach zmagających się ze stratą ukochanego właściciela. Pośród tych zwierząt kilka zyskało międzynarodową sławę, jak chociażby japoński Hachikō.

Ten uroczy czworonóg rasy akita, żyjący na początku XX wieku, każdego dnia odprowadzał swojego człowieka do pracy – na stację kolejową. W godzinach popołudniowych czekał na niego, żeby razem wrócić do domu.

Wierny Hachikō nie porzucił swoich obowiązków, nawet kiedy jego pan niespodziewanie zmarł w miejscu pracy.

Codziennie, przez 10 lat, wypatrywał go na stacji…

Ta wzruszająca historia doczekała się dwukrotnej ekranizacji, w tym hollywoodzkiej z Richardem Gere w roli właściciela tytułowego czworonoga. Zastanów się, czy Hachikō z żalu i tęsknoty wychodził na stację i wyglądał powrotu właściciela, mając nadzieję, że tego dnia w końcu się pojawi?

Czy kojarzył to miejsce z ostatnim, w którym widział pana? Trudno uwierzyć, że pies z nawet najczulszym zmysłem węchu jest w stanie wyłapać zapachy po tak długim czasie na zatłoczonym dworcu…

Może tylko tam w dalszym ciągu mógł cieszyć się obecnością i bliskością swojego pana?

Co znamienne, nie jest to odosobniona historia.

Na każdym cmentarzu możesz spotkać pieska zwiniętego w kłębek przy grobie – niekoniecznie nowo postawionym, gdzie unoszą się zapachy kojarzące się ze zmarłym. Takie Pupile za nic w świecie nie chcą opuścić swojego stanowiska.

I tym razem wiele osób rozważy ewentualność, czy psy widzą duchy, czy jednak to wyczulone zmysły kierują je ku miejscu ostatniego spoczynku właściciela.

Jeszcze inne czworonogi szukają bliskiego kontaktu z ulubionymi przedmiotami zmarłego, np. fotelem czy elementami garderoby.

Zwykła żałoba czy wyczuwalna obecność ducha?

Jak pies widzi duchy?

Jeśli jednak psy widzą duchy, w jakiej postaci im się objawiają? Raczej mało prawdopodobne, że te materializują się przed zwierzakami, skoro człowiek nic nie dostrzega w tym samym momencie.

Co więcej, psy mają gorszy wzrok niż ludzie. Ich paleta barw ogranicza się do zaledwie kilku kolorów, pośród których dominują szarość, fiolet i żółć.

Większość relacji domniemanych naocznych świadków spotkania Pupili z duchami dotyczy późnych pór nocnych, kiedy psy widzą najsłabiej. Co ciekawe, ich oczy są bardzo wrażliwe nawet na najdrobniejszy ruch, co może być kluczowe przy niewielkich drganiach powietrza, o których także się wspomina.

Lecz to najwrażliwsze zmysły psa, czyli węch oraz słuch, pozwalają mu „widzieć” więcej. W jaki sposób się to odbywa? Jak pies widzi duchy? – Odbiera je jako wysoki dźwięk lub charakterystyczny zapach?

Nie przeprowadzono na ten temat jakichkolwiek wartych uwagi badań. Dzisiaj opieramy się jedynie o własne domysły i wierzenia, które niekoniecznie muszą odbiegać od prawdy.

Jedno jest pewne – w wielu aspektach psy wiedzą znacznie więcej niż ludzie. Czy dotyczy to także kontaktu z duchami?

Możliwe, że kiedyś poznamy odpowiedź na to pytanie…

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Zachowanie kota – dziwaczne rzeczy, które robią koty

Co pozycja spania mówi o charakterze Twojego psa?