Czy psy widzą duchy?

Wiemy, że nasze psy mają niezwykły zmysł… ale czy potrafią wyczuć obecność ducha? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego… czy wierzysz w duchy.

Psy są niezwykłymi istotami, po części dlatego, że ludzie hodują je przez ostatnie 20 000 do 40 000 lat. Wśród swoich wielu super mocy jest to, że potrafią m.in. wyczuć obecność rzeczy, których ludzie nie mogą, jak zbliżająca się pogoda czy obecność nowotworu. Ale czy psy mogą widzieć duchy? Wiele osób wierzy, że tak.

Wielu właścicieli zauważa czasem, że ich pies zachowuje się tak, jakby widział ducha. Jednak podstawą tego jest przede wszystkim własna wiara w zjawiska paranormalne. Zanim przejdziesz do pytania, czy psy widzą duchy, najpierw musisz się zastanowić, czy wierzysz, że duchy w ogóle istnieją.

Istnieje wiele dokumentów, które mogą potwierdzać pogląd, że psy mogą wyczuwać zjawiska paranormalne. Ale ma to znaczenie tylko, jeśli faktycznie wierzysz, że istnieje zjawisko paranormalne wyczuwalne przez żyjących. W końcu nie ma żadnych badań naukowych, które udowodniłyby istnienie zjawisk paranormalnych, a co z tym idzie psich związków z nim.

Ludzie są znacznie lepsi niż psy w wyczuwaniu kolorów i wyrazistości. Jednak psy widzą ruch znacznie lepiej niż ludzie – co jest szczególnie wyraźne w warunkach słabego oświetlenia. Jeśli wierzysz w duchy i to, że pojawiają się one zwykle pod osłoną ciemności, wtedy rzeczywiście psy byłyby w znacznie lepszej sytuacji, widząc je lepiej niż ludzie.

Psy są naturalnie wyposażone w jeden z najlepszych zmysłów węchu w królestwie zwierząt. Węch psa może być od 10 000 do 100 000 razy bardziej wrażliwy niż ludzki. W tym sensie możemy powiedzieć, że psy mają postrzeganie pozazmysłowe. A jeśli wierzysz w duchy, wyobrażenie sobie, że psy byłyby w stanie wyczuć ducha poprzez zapach, nie jest zbyt trudne.

Jeśli wydaje się, że pies „wącha” ducha, istnieje prawdopodobnie również logiczne, naukowe wytłumaczenie. Znana jest historia, gdy po śmierci właściciela pies często siadał na jego ulubionym krześle, jakby mógł wyczuć jego obecność. I jest prawdopodobne, że mógłby – tylko niekoniecznie w paranormalny sposób, ale raczej w tym sensie, że jego zapach wciąż pozostawał na tkaninie krzesła.

Następnym razem, gdy sierść psa zacznie się unosić bez powodu, rozejrzyj się i zobacz, czy potrafisz dostrzec przyczynę. Naukowcy badali, w jaki sposób psy wyczuwają otaczający ich świat przez skórę (a co za tym idzie, ruchy włosów) i wiadomo, że psy mogą wykrywać ruch, a także zmiany temperatury w sposób, w jaki ludzie nie potrafią.

Ponadto psy mogą słyszeć dwa razy więcej częstotliwości niż ludzie i mogą odbierać dźwięki cztery razy dalej niż my. Jeśli więc istnieją duchy, psy mają tak silny zmysł słuchu, że mogą je rozpoznać po dźwięku.

Na przestrzeni tysięcy lat psy stały się nie tylko wnikliwymi obserwatorami ludzkich zachowań, ale także utalentowanymi naśladowcami. Jeśli więc wierzysz w duchy i zaczynasz wyczuwać, że dzieje się coś paranormalnego, twój pies może wyczuć twoją energię. Jeśli twoją reakcją jest strach, pies może wsunąć ogon między tylne nogi lub warczeć. Jeśli twoją reakcją jest podniecenie, twój pies może spontanicznie wpaść w euforię. Jeśli zareagujesz na reakcję psa przez głaskanie go i dodawanie otuchy, pies będzie skłonny do kontynuowania i powtarzania swojego zachowania, nawet nie widząc potencjalnego ducha.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Co zrobić z głośnym psem sąsiada?

Jak rozpoznać, że twój pies domaga się uczuć?