Czy martwić się, gdy kot nie je?

Zauważyłeś zmianę w nawykach żywieniowych Twojego kota, więc czas to zbadać. Ta jedna zmiana może sygnalizować o wiele głębszy problem niż jakakolwiek inna zmiana w zachowaniu. Ale czy zawsze jest to powód do zmartwień? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż zwykłe tak lub nie.

Zachowanie kota może wydawać się złożone, ale unikania jedzenia nigdy nie należy ignorować. Twój kot może nie lubić wybranego przez ciebie jedzenia lub dostawać więcej jedzenia niż potrzebuje na co dzień. Jeśli jednak wykluczyłeś te proste przyczyny, czas przyjrzeć się temu dokładniej.

Kot, który je mniej niż zwykle, może mieć problemy z trawieniem. Wówczas może pojawić się biegunka lub wymioty, poprzez które organizm kota będzie próbował odzyskać równowagę. Nawet jeśli kot nie ma od razu tych objawów, problem może nadal być związany z trawieniem. Możliwe przyczyny to refluks żołądkowy, pasożyty lub choroba jelita drażliwego. Kot może mieć także guzy w przewodzie pokarmowym lub brak równowagi we florze jelitowej. Tylko dokładne badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii pozwoli w takim przypadku ustalić prawdziwą przyczynę.

Jeśli twój kot ma problemy z oddychaniem lub węchem, jedzenie może nie być dla niego atrakcyjne. To tak, jak my przestajemy odczuwać przyjemność z jedzenia podczas przeziębienia i kataru. Problemy z oddychaniem przejawiają się poprzez kichanie, obrzęk warg, drapanie twarzy i łzawienie oczu. Seria antybiotyków pomoże w takim przypadku wyleczyć infekcje dróg oddechowych, a leczenie alergii może złagodzić jej nieprzyjemne objawy.

Jeśli twój kot odczuwa ból za każdym razem, gdy przeżuwa pokarm, również może nie mieć ochoty na jedzenie. Jeśli masz starszego kota, choroby zębów są częstymi przyczynami zmian w nawykach żywieniowych. Także młodsze koty mogą mieć problemy z zębami z powodu urazów, wymiany zębów lub złego odżywiania.

Czasami zwierzęta przypadkowo połykają część zabawki lub jedzą coś, co pachnie jak jedzenie, ale nie mogą go właściwie strawić. Jeśli przewód pokarmowy nie może wydalić ciała obcego, powoduje to niedrożność jelit. Wówczas zwierzęta przestają jeść, aby złagodzić nacisk i ból spowodowany niedrożnością. To bardzo poważny problem i ważne jest, aby go zauważyć jak najwcześniej. Niedrożność może wymagać operacji, ale to lekarz weterynarii będzie w stanie doradzić Ci, jakie kroki należy podjąć.

Koty mogą mieć również preferencje żywieniowe, które wpływają na ich apetyt. Przyjrzyj się, co przeszkadza twojemu kotu w posiłkach. Jeśli kot nie chce jeść określonego rodzaju mięsa, może to oznaczać, że ma łagodną alergię lub ma problemy z trawieniem. Woli więc nie jeść, niż odczuwać dyskomfort. Przejście na inny składnik może złagodzić te objawy. Znaczenie może mieć także tekstura lub kształt pokarmu. Kęsy mogą być zbyt duże dla starszego lub młodszego kota, a jedzenie zbyt trudne do przeżucia. W takiej sytuacji zmień formę pożywienia, aby sprawdzić, czy apetyt wróci.

Jeśli niedawno kot był szczepiony i zauważyłeś zmianę w jego nawykach żywieniowych, może to być reakcja na szczepienie. Kiedy organizm odzyska równowagę wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli tak się nie stanie, zabierz kota do lekarza weterynarii na kontrolę.

Koty czasami odmawiają jedzenia, jeśli czują niepokój. Jeśli przeprowadziłeś się niedawno lub właśnie wprowadziłeś nowego kota do domu, może minąć kilka dni, zanim kot przyzwyczai się i zacznie jeść. Może to również oznaczać, że kot czuje się nieswojo w miejscu, w którym znajduje się jego miska. Jeśli zmieniłeś położenie miski, umieść ją z powrotem w pierwotnym miejscu.

Od pierwszej chwili, gdy stwierdzisz „mój kot nie je”, zegar zaczyna tykać. Przyjrzyj się zachowaniom swojego kota i rozejrzyj się, czy coś może go niepokoić. Ta zmiana w zachowaniu nie może być ignorowana. Brak jedzenia może być pierwszą oznaką poważnego problemu.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Ile razy dziennie kocięta powinny jeść?

Czy pitbulle są łatwe do wyszkolenia?