Co zrobić, gdy pies ma kołtuny?

Kołtuny na psiej sierści to nie tylko nieestetycznie wyglądająca i bezładna plątanina. Potrafią być Dla zwierzaka bardzo niekomfortowe, nawet bolesne. Zmagają się z nimi rasy długowłose, ale też pieski z krótszą sierścią. Dlatego każdy właściciel powinien przykładać szczególną wagę do pielęgnacji czworonoga: regularnie go wyczesywać, ale również wiedzieć, jak poradzić sobie z kołtunami, skoro te już niestety powstały.

Im dłuższa sierść Pupila, tym częściej powinna być poddawana zabiegom pielęgnacyjnym. Mycie, rozczesywanie, a także przycinanie możesz wykonać u profesjonalnego groomera (zwierzęcego fryzjera), ale i w warunkach domowych.

Oczywiście, strzyżenie długiej sierści wymaga pewnej wprawy. Jeśli nie czujesz się na siłach, udaj się do specjalisty.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne warto potraktować jako okazję do zacieśnienia więzi z pieskiem.

Pielęgnacja psa – jak budować wzajemne zaufanie?

Pies okazuje zaufanie i przywiązanie ludziom, którzy poświęcają mu swój czas.

Zwierzaki doskonale czują, kiedy mogą poddać się człowiekowi i w związku z tym nie stanie im się nic złego.

Jednak nie przychodzi to z dnia na dzień. Aby do tego doprowadzić, potrzeba wiele pracy. Psy z początku boją się szczotki, grzebienia i innych narzędzi przeznaczonych do pielęgnacji.

W zależności od charakteru, mogą różnie reagować. Niektóre pieski uciekają, chowają się za meblami, inne zastygają w bezruchu z podkulonym ogonem, w skrajnych przypadkach — stają się agresywne.

Okaż zrozumienie, spokój, ale jednocześnie stanowczość. Pies nie powinien uczyć się stawiania na swoim, poprzez przybieranie różnego rodzaju postaw i zmianę zachowania.

Staraj się od najmłodszego wieku przyzwyczajać Pupila do czesania i mycia. Traktuj to jako formę zabawy, np. gładząc psią sierść grzebieniem.

Nie chowaj przed czworonogiem narzędzi, pozwól mu poznać ich zapach i kształt. Staną się one czymś normalnym, naturalnym elementem otoczenia, którego nie trzeba się bać.

Przyczyny kołtunów u psa

Kołtuny najczęściej tworzą się u psów o długiej sierści, lecz zdarzają się też zwierzakom z krótszym włosem.

Sierść plącze się ze sobą tak gęsto, że praktycznie niemożliwe jest jej rozczesanie za pomocą zwykłego grzebienia.

To ogromnie niekomfortowa sytuacja dla Pupila. Zahaczając o kołtuny, odczuwa ból. Co więcej, zbiera się tam bród, rozwijają bakterie i grzyby, by w końcu wywołać poważne podrażnienia i odparzenia skóry, do której nie dociera powietrze.

Mokra lub wilgotna sierść jest najpowszechniejszą przyczyną kołtunów u psa. Przykleja się do niej kurz i piasek. Po wyschnięciu całość napina się i plącze ze sobą.

Paradoksalnie, to właśnie zbyt częste i nieumiejętne kąpiele Pupila powodują, że jego futerko się kołtuni.

Po każdym takim zabiegu szczelnie owiń zwierzaka ręcznikiem, który zbierze nadmiar wody. Następnie pozwól mu się otrząsnąć i wysuszyć, unikając przy tym miejsc zakurzonych. Doskonale sprawdzi się wylegiwanie w oświetlonym słońcem oknie lub na zewnątrz – na czystym podłożu.

Kiedy tylko Pupil wyschnie, starannie rozczesz mu sierść grzebieniem i szczotką. Nie omijaj żadnego jej fragmentu: dokładność jest kluczem do sukcesu.

Powstawaniu kołtunów sprzyjają też zwierzęce ubranka, szelki i obroże.

Dlaczego?

Noszone przez długi czas, przygniatają sierść, która w takiej postaci ma tendencje do plątania się.

Preparaty na kołtuny u psa

Więc jak rozczesać kołtuny u psa?

W najłagodniejszej postaci nie powinny Ci sprawić większych trudności, a zwierzakowi bólu.

Użyj standardowego grzebienia (z nieco szerzej rozstawionymi ząbkami). Wykonuj płynne ruchy, rozpoczynając od nasady futerka do zakończenia włosków. Czasami skuteczniej jest zrobić to w odwrotnej kolejności i rozpocząć od końcówek, by milimetr po milimetrze dojść do nasady włosów. Po prostu oceń rozsądnie stan skołtunienia i próbuj delikatnie, drobnymi kroczkami poradzić sobie ze splataniem. W razie  potrzeby powtórz czynność kilka razy.

Jeśli sierść w dalszym ciągu jest splątana i czujesz wyraźny opór, nie szarp na siłę. Niewielki przyniesie to efekt. Pupil zacznie się niecierpliwić i stresować, odczuwając ból podobny do tego, kiedy Ciebie ktoś ciągnie za włosy.

Mocno splątana sierść przypomina dredy. Potrzebne Ci będą specjalistyczne preparaty na kołtuny u psa.

Występują między innymi w postaci sprayu zmiękczającego. Rozprowadź jego zawartość po zaplątanym miejscu, po czym ostrożnie czesz miękką szczotką, rozdzielając pojedyncze włoski.

Po chwili kołtun zacznie ustępować; czas powrócić do grzebienia — najpierw z mniej, finalnie bardziej zagęszczonymi ząbkami.

Jeśli kołtun jest duży lub składa się z kilku mniejszych, podziel go i rozczesuj partiami.

Rozpoczynaj od miejsc, które wydają Ci się najłatwiejsze do rozplątania i stopniowo zwiększaj zasięg grzebienia. W innym wypadku przysporzysz Pupilowi więcej cierpienia.

Kiedy węzeł jest szczególnie kłopotliwy, udaj się do specjalisty.

Groomerzy dobrze wiedzą, jak rozczesać kołtuny u pas i czy w ogóle istnieje na to szansa. Może się okazać, że niezbędne jest wycięcie splątanej sierści, czego lepiej nie wykonywać samemu.

Podsumowanie

Właściciele piesków często sądzą, że kołtun powstały na sierści czworonoga rozplącze się sam lub w końcu odpadnie. Otóż zdecydowanie nic tu samo się nie naprawi.

Splątanie włosów może być przyczyną wielu niedogodności i problemów zdrowotnych Pupila.

Najlepiej po prostu nie dopuszczaj do takiego zaniedbania, ale skoro już się zdarzyło, koniecznie działaj..

Systematycznie pielęgnuj jego sierść i regularnie odwiedzaj groomera (zwłaszcza, jeśli Twój psiak jest długowłosej rasy) oraz lekarza weterynarii.

To jedyny sprawdzony sposób na walkę z kołtunami.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Obrzęk pyska u psów