Co zrobić, gdy pies ma kołtuny?

Co zrobić, gdy pies ma kołtuny?
16-09-2022

Kołtuny na psiej sierści to nie tylko nieestetycznie wyglądająca i bezładna plątanina. Potrafią być dla zwierzaka bardzo niekomfortowe, nawet bolesne. Zmagają się z nimi rasy długowłose, ale też pieski z krótszą sierścią. Dlatego każdy właściciel powinien przykładać szczególną wagę do pielęgnacji czworonoga: regularnie go wyczesywać, ale również wiedzieć, jak poradzić sobie z kołtunami, skoro te już niestety powstały.

Im dłuższa sierść Pupila, tym częściej powinna być poddawana zabiegom pielęgnacyjnym. Mycie, rozczesywanie, a także przycinanie możesz wykonać u profesjonalnego groomera (zwierzęcego fryzjera), ale i w warunkach domowych.

Oczywiście, strzyżenie długiej sierści wymaga pewnej wprawy. Jeśli nie czujesz się na siłach, udaj się do specjalisty.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne warto potraktować jako okazję do zacieśnienia więzi z psem.

 

Spis treści:

  1. Pielęgnacja psa – jak budować wzajemne zaufanie?
  2. Przyczyny kołtunów u psa
  3. Preparaty na kołtuny u psa
  4. Podsumowani

 

Pielęgnacja psa – jak budować wzajemne zaufanie?

 

Zdjęcie czesanego psa czarną szczotką. Kolorowe pasy i logotyp pupilkarmy.

 

Pies okazuje zaufanie i przywiązanie ludziom, którzy poświęcają mu swój czas.

Zwierzaki doskonale czują, kiedy mogą poddać się człowiekowi i nic złego w związku z tym im się nie stanie.

Jednak nie przychodzi to z dnia na dzień. Potrzeba wiele wysiłku, by wypracować taką więź. Psy z początku boją się szczotki, grzebienia i innych narzędzi przeznaczonych do pielęgnacji.

W zależności od charakteru, mogą różnie reagować na widok tego akcesorium. Niektóre psy uciekają, chowają się za meblami, inne zastygają w bezruchu z podkulonym ogonem, w skrajnych przypadkach — stają się agresywne.

Okaż zrozumienie, spokój, ale jednocześnie stanowczość. Nie dawaj przyzwolenia na stawianie na swoim i złe zachowanie.

Staraj się od najmłodszego wieku przyzwyczajać Pupila do czesania i mycia. Traktuj to jako formę zabawy, np. gładząc psią sierść grzebieniem.

Nie chowaj przed czworonogiem narzędzi, pozwól mu poznać ich zapach i kształt. Staną się one czymś normalnym, naturalnym elementem otoczenia, którego nie trzeba się bać.

Przyczyny kołtunów u psa

 

Zdjęcie plątaniny czarnych kabli. Po bokach kolorowe pasy. Logotyp pupilkarma.

\

Kołtuny najczęściej tworzą się u psów o długiej sierści, lecz zdarzają się też zwierzakom z krótszym włosem.

Sierść plącze się ze sobą tak gęsto, że praktycznie niemożliwe jest jej rozczesanie za pomocą zwykłego grzebienia.

To ogromnie niekomfortowa sytuacja dla Pupila. Zahaczając o kołtuny, odczuwa ból. Co więcej, zbiera się tam bród, rozwijają bakterie i grzyby, by w końcu wywołać poważne podrażnienia i odparzenia skóry, do której nie dociera powietrze.

Mokra lub wilgotna sierść jest najpowszechniejszą przyczyną kołtunów u psa. Przykleja się do niej kurz i piasek. Po wyschnięciu całość napina się i plącze ze sobą.

Paradoksalnie, to właśnie zbyt częste i nieumiejętne kąpiele Pupila powodują, że jego futerko się kołtuni.

Po każdym takim zabiegu szczelnie owiń zwierzaka ręcznikiem, który zbierze nadmiar wody. Następnie pozwól mu się otrząsnąć i wysuszyć, unikając przy tym miejsc zakurzonych. Doskonale sprawdzi się wylegiwanie w oświetlonym słońcem oknie lub na zewnątrz – na czystym podłożu.

Kiedy tylko Pupil wyschnie, starannie rozczesz mu sierść grzebieniem i szczotką. Nie omijaj żadnego jej fragmentu: dokładność jest kluczem do sukcesu.

Powstawaniu kołtunów sprzyjają też zwierzęce ubranka, szelki i obroże.

Dlaczego?

Noszone przez długi czas, przygniatają sierść, która w takiej postaci ma tendencje do plątania się.

Preparaty na kołtuny u psa

 

Zdjęcie małego psa czesanego przez kobietę w białym golfie i kraciastych czerwonych spodniach. Kolorowe pasy po bokach, logotyo pupilkarma.

 

Więc jak rozczesać kołtuny u psa?

W najłagodniejszej postaci nie powinny Ci sprawić większych trudności, a zwierzakowi bólu.

Użyj standardowego grzebienia (z nieco szerzej rozstawionymi ząbkami). Wykonuj płynne ruchy, rozpoczynając od nasady futerka do zakończenia włosów. Czasami skuteczniej jest zrobić to w odwrotnej kolejności i rozpocząć od końcówek, by milimetr po milimetrze dojść do nasady. Po prostu oceń rozsądnie stan skołtunienia i próbuj delikatnie, drobnymi krokami poradzić sobie ze splataniem. W razie  potrzeby powtórz czynność kilka razy.

Jeśli sierść w dalszym ciągu jest splątana i czujesz wyraźny opór, nie szarp na siłę. Pupil zacznie się niecierpliwić i stresować, odczuwając ból podobny do tego, kiedy Ciebie ktoś ciągnie za włosy.

Mocno splątana sierść przypomina dredy. Potrzebne Ci będą specjalistyczne preparaty na kołtuny u psa.

Występują między innymi w postaci sprayu zmiękczającego. Rozprowadź jego zawartość po zaplątanym miejscu, po czym ostrożnie czesz miękką szczotką, rozdzielając pojedyncze włoski.

Po chwili kołtun zacznie ustępować; czas powrócić do grzebienia — najpierw z mniej, finalnie bardziej zagęszczonymi ząbkami.

Jeśli kołtun jest duży lub składa się z kilku mniejszych, podziel go i rozczesuj partiami.

Rozpoczynaj od miejsc, które wydają Ci się najłatwiejsze do rozplątania i stopniowo zwiększaj zasięg grzebienia. W innym wypadku przysporzysz Pupilowi więcej cierpienia.

 

Zdjęcie małej rasy psa rozczesywanego długim grzebieniem. Kolorowe pasy po bogach. Logotyp pupilkarma.

 

Kiedy węzeł jest szczególnie kłopotliwy, udaj się do specjalisty.

Groomerzy dobrze wiedzą, jak rozczesać kołtuny u psa i czy w ogóle istnieje na to szansa. Może się okazać, że niezbędne jest wycięcie splątanej sierści, czego lepiej nie wykonywać samemu.

Podsumowanie

Opiekunowie psów często sądzą, że kołtun powstały na sierści czworonoga rozplącze się sam lub w końcu odpadnie. Otóż zdecydowanie nic tu samo się nie naprawi.

Splątanie włosów może być przyczyną wielu niedogodności i problemów zdrowotnych Pupila.

Najlepiej po prostu nie dopuszczaj do takiego zaniedbania, ale skoro już się zdarzyło, koniecznie działaj.

Systematycznie pielęgnuj jego sierść i regularnie odwiedzaj groomera (zwłaszcza, jeśli Twój psiak jest długowłosej rasy) oraz lekarza weterynarii.

To jedyny sprawdzony sposób na walkę z kołtunami.

 

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót