Co zrobić, gdy pies ma kołtuny?

Jest rzeczą oczywistą, że jedzenie, woda, schronienie i miłość to kwintesencja potrzeb, które należy zaspokoić, aby zapewnić dobrobyt czworonożnemu członkowi rodziny. Ale w przypadku ras psów o długich lub puszystych włosach jest jeszcze jedna potrzeba, równie ważna jak reszta: nawyk szczotkowania sierści, aby uniknąć tworzenia się bolesnych kołtunów.

Kołtuny powstają, gdy sierść psa staje się tak gęsto splątana, że ​​nie można jej przeczesać grzebieniem. Jest to nie tylko bolesne dla psa, ale może również powodować szereg poważnych problemów skórnych.

Kołtuny powstają, gdy sierść psa zlepia się – często gdy futro jest mokre lub wilgotne. Mokra sierść zwierzęcia w naturalny sposób zlepia się ze sobą, a gdy zwierzę jest nawet lekko wilgotne, przyciąga kurz i brud. Gdy włosy wysychają, sierść napina się i plącze, utrudniając rozczesywanie.

Jednym z powszechnych nieporozumień dotyczących zapobiegania kołtunom jest przeświadczenie, że kąpiel psa może im zapobiec. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Psy kąpane w domu są często pozostawiane do wyschnięcia na powietrzu, a potem niedokładnie wyszczotkowane. To powoduje, że u psa szybko zaczynają tworzyć się kołtuny. Nie oznacza to, że nie możesz lub nie powinieneś kąpać swojego psa. Po całkowitym wyschnięciu trzeba dokładnie wyszczotkować i rozczesać sierść. Musisz być w stanie z łatwością przesuwać grzebień o drobnych ząbkach po całym ciele psa.

Ubrania i szelki mogą również powodować kołtunienie sierści psa, jeśli będą pozostawione przez dłuższy czas. Sprawiają one, że futro dociska się do skóry, co z kolei powoduje powstawanie kołtunów.

Jaki jest pierwszy znak, że na sierści psa powstają kołtuny? Jeśli widzisz widoczne sploty lub węzły na jego futrze lub gdy nie możesz przeczesać sierści grzebieniem od nasady futra do końcówek. Jeśli kołtun wymaga więcej niż trzech do pięciu pociągnięć grzebienia, aby rozplątać się na tyle, by przeczesać go drobno ząbkowanym grzebieniem, to czas wezwać pomoc. Kołtuny mogą czasami przypominać dredy, z pasmami przypominającymi sznury, ale także mogą być bardziej upakowane i płaskie. Przy próbie rozerwania dowolnego rodzaju kołtuna, pasma włosów będą się wydawać splecione ze sobą w wiele w różnych kierunkach.

Kołtuny mogą powstać u niemal każdego psa o dłuższej sierści. Rasy najbardziej podatne to bichon frise, Hawańczyk, sznaucery, wheaten terriery, pudle lub mieszanki pudli (goldendoodles, labradoodles, sheepadoodles itd.) oraz psy o prostych, jedwabistych płaszczach, jak shih tzu, maltańczyki i yorki.

Kołtuny nie są komfortowe dla Twojego psiaka. Czasami mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli przylegają do skóry. Sprawiają, że skóra jest nieustannie ciągnięta. Oprócz bólu kołtuny mogą także doprowadzić do poważnych problemów, jak wypadanie włosów, owrzodzenia i infekcje z powodu uwięzionej wilgoci i braku swobodnego przepływu powietrza do skóry. Silne skołtunienie może nawet odciąć krążenie w skórze psa i spowodować wiele bolesnych dolegliwości, w tym krwiaki oraz surowe, czerwone plamy  na skórze, które lizane i drapane przez psa nasilają jeszcze stan zapalny skóry.

Ignorowane kołtuny mogą spowodować nieodwracalne szkody dla twojego psa. Stają się one  grubsze i ciaśniejsze, a w skrajnych przypadkach prowadzą do utraty krążenia i konieczności amputacji uszkodzonych części ciała. Warto więc systematycznie pielęgnować swoje psa, aby nie dopuścić do tego rodzaju kłopotów.

Jeśli sierść Twojego psa ma skłonność do kołtunienia, najlepszym sposobem będzie wyrobienie  nawyku codziennego szczotkowania psa. Szczotkuj i czesz psa delikatną gładką szczotką i grzebieniem o drobnych ząbkach. Pamiętaj także o regularnych wizytach u profesjonalnego groomera co 6-8 tygodni.

Jeśli u Twojego psa pojawią się jaśniejsze sploty, najpierw zastosuj odżywczy spray bez spłukiwania, aby zmiękczyć sierść. Następnie przeczesz je gładszą szczotką, aby rozluźnić i rozdzielić sierść. Dopiero wtedy użyj metalowego grzebienia, upewniając się, że zęby przebiegają gładko, od nasady włosów do końcówki. Jeśli grzebień nie przechodzi do końca, pies nadal ma splątaną sierść. Bardzo ważne jest, aby próbować czesać tylko lekko splątane kołtuny, ponieważ próba rozczesania tych bardzo dużych może być dla psa bolesna.

Jeśli nie możesz rozczesać kołtuna, umów się na wizytę do psiego fryzjera. Bezpieczniej jest oddać tę sprawę w ręce profesjonalistów. Wycinanie kołtunów nożyczkami lub brzytwą w domu może zranić zwierzę i spowodować kosztowną wizytę u lekarza weterynarii. Usuwanie kołtunów jest bowiem bardzo trudne i ryzykowne nawet dla profesjonalistów, bo często znajdują się one blisko skóry. Zawsze więc w najlepiej pojętym interesie psa jest zrobienie wszystkiego, co w Twojej mocy, aby zapobiegać kołtunieniu sierści.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego kot śpi z podniesioną głową?

Wszystkie stworzenia duże i małe: moi pacjenci, których nie sposób zapomnieć