Co zrobić, gdy pies drży?

Widok trzęsącego się czworonoga chwyta za serce. Czy drżenie zawsze jest oznaką zimna? Co, jeśli pies drży mimo przebywania w ogrzewanym pomieszczeniu? A może psu coś dolega? Drżenie to naturalna reakcja zwierzęcia na wiele różnych sytuacji.

Humanizacja zwierząt jest coraz powszechniejsza. Psy stały się prawdziwymi członkami rodziny, w zupełnie więc naturalny sposób, kochający opiekun dba o dobro swojego Pupila i martwi się, gdy coś mu dolega.

Widząc drżenie ciała czworonoga, zastanawiasz się, czy jest mu po prostu zimno, czy może to objaw jakiejś choroby.

By zminimalizować tego rodzaju lęki, poza zapewnieniem psu stałej opieki lekarza weterynarii, potrzebujesz uzupełnić własna wiedzę, która w sytuacji niepokojącego Cię zachowania zwierzęcia, będzie orężem spokojnej i rzeczowej reakcji.

Przyczyny drżenia u psa

Drżenie jest zupełnie niegroźną reakcją zwierzęcia na chłód, deszcz lub śnieg. Psy mniejszych ras trzęsą się na mrozie znacznie częściej niż ich więksi koledzy.

Jeszcze delikatniejsze są pieski o cienkiej, rzadkiej sierści lub te całkowicie jej pozbawione. Jeśli masz właśnie takiego psa, spraw mu ocieplany kubraczek, który utrzyma właściwa temperaturę i do tego w jakim szykownym stylu! Ciepły outfit, nawet w słotne, chłodne dni zagwarantuje psu radosny spacer, który nie skończy się przeziębieniem.

Przyczyną drżenia jest również stres i strach. Idealnie widać to w poczekalni lecznicy weterynaryjnej. Co jednak ciekawe, psy nie trzęsą się w trakcie niekomfortowej dla siebie sytuacji, lecz bezpośrednio po niej. Radość czy wręcz euforia, a więc stany silnego pobudzenia emocjonalnego, także mogą sprawić, że psy drżą. Specjaliści wskazują, że psy – poprzez drżenie – odreagowują, rozluźniając mięśnie.

Drgawki u psa mogą być oznaką poważniejszych dolegliwości. Pojawiają się u zwierząt, które w krótkim czasie wystawione były na większą niż zazwyczaj aktywność fizyczną.

Stan ten porównuje się do przemęczenia, które spotyka człowieka po intensywnym treningu.

Jeśli pies się trzęsie i towarzyszą temu inne niepokojące objawy jak wymioty, biegunka, otępienie i apatia, to poważny alarm. Natychmiast zabierz Pupila do lekarza weterynarii.

Drgawki u psa – jak reagować?

Pies się trzęsie z różnych powodów. Jak rozpoznać przyczynę i co zrobić, żeby pomóc zwierzęciu? Oto kilka cennych porad:

  • Zbyt niska temperatura ciała – to powszechny powód drgawek u psa. Jak zostało wspomniane, najczęściej pojawia się u niewielkich ras, które gorzej znoszą zimową aurę. Długie przebywanie zwierzęcia na chłodzie (nawet kiedy temperatura nie spadła jeszcze poniżej 0°C) może doprowadzić do jego przeziębienia.
  • Na dłuższe spacery załóż psu kubraczek. Po powrocie do domu, rozgrzej go, otulając kocem lub ręcznikiem, siadając w okolicy grzejnika bądź rozpalonego kominka.

Ważne: jeśli drżenie nie będzie ustępowało, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

  • Przemęczenie – po nadmiernej aktywności fizycznej psa, jego poszczególne mięśnie mogą zacząć się trząść. Sprawdź, czy problem występuje punktowo. Jeśli tak, spróbuj delikatnie rozmasować to miejsce. Jeśli to kończyny, ostrożnie je psu rozprostuj.

Przemęczone mięśnie te są jednocześnie obolałe – pies może nie życzyć sobie dotyku. W skrajnych przypadkach zacznie warczeć i kłapać zębami.

Jeśli pies jest zmęczony, trzęsie się, ale utrzymuje z Tobą kontakt wzrokowy i nie opuszcza go dobry humor, nie ma się czym przejmować. W ten sposób po prostu wspomaga swoją regenerację.

Dla pewności sprawdź jego poziom cukru. Zadbaj o odpowiednią dietę psa. Podawaj mu karmę, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dla bardzo aktywnych szukaj specjalnych produktów dla psów sportowych i pracujących..

  • Trzęsienie się a silne emocje – psy są wrażliwymi istotami. Przeżywają więc swoje ekscytacje, a to czy będzie im towarzyszyć drżenie, zależy od ich charakteru i usposobienia.

Możesz jednak pomóc psu mierzyć się z emocjami. Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie pies zetknie się z niestandardową okolicznością, jak przeprowadzka, głośna zabawa czy też Nowy Rok – warto odpowiednio wcześniej go z tym oswajać.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku cyklicznych wydarzeń, jak choćby jazda samochodem. Pies, który już jako szczeniak był oswajany z podróżą, w starszym wieku przemieszczanie się autem nie wzbudzi w nim niepokoju, a raczej zadowolenie z kolejnej dłuższej chwili spędzonej z kochanym opiekunem.

Jeśli zwierzę się przestraszy i zacznie trząść, przemawiaj do niego łagodnie, głaszcz, okazuj czułość, w sposób jaki lubi najbardziej.

Negatywnym emocjom z reguły towarzyszą: szczekanie, podkulony ogon, piszczenie i skomlenie, a nawet warczenie. Z kolei, gdy pies się cieszy —  merda ogonem, skacze, biega w kółko, radośnie szczeka i piszczy.

  • Drżenie prze sen – często się zdarza, że psom śni się coś tak wyraźnie, że zaczynają się trząść i przebierać łapami.

To nie musi być koszmar. Pies po prostu przezywa jakieś fragmenty minionego dnia. Raczej nie musisz się tym przejmować. Jeśli jednak zwierzak śpiąc, zacznie piszczeć i nadmiernie się denerwować, obudź go, delikatnie głaszcząc i przemawiając do niego.

  • Drżenie oznaką choroby – powtarzające się, regularne trzęsienie się psa może być jednym z objawów groźnego schorzenia. Występuje ono między innymi przy nosówce, chorobach neurologicznych (np. padaczce) oraz niewydolności nerek.

Kluczowe są tutaj natychmiastowa diagnoza i odpowiednio szybko rozpoczęte leczenie. Dość łatwo dostrzeżesz, że z Twoim Pupilem jest coś nie tak, bo drżeniu towarzyszą inne objawy, w tym wyraźne zmiany w zachowaniu się zwierzęcia.

Pies się trzęsie i jest osowiały, unika kontaktu z człowiekiem i zabaw, piszczy, kładzie po sobie uszy, ślini się, wymiotuje, a jego stolec przybiera inną barwę oraz konsystencję.

Taki obraz to wyraźny sygnał, że niezbędna jest pomoc lekarza weterynarii.

Trzęsienie się psa w różnym wieku

Oceniając stan czworonoga,  weź także pod uwagę jego obecny wiek oraz predyspozycje rasy.

Kiedy trafia do twojego domu szczeniak, , trzęsą się po prostu ze strachu, niepewności, tęsknoty za mamą i rodzeństwem. To normalne zachowanie. Trzeba dać mu czas na oswojenie się z nową sytuacją, otoczyć go miłością, a drżenie samo minie.

Ponadto małe pieski, podobnie jak ludzkie dzieci, ochoczo wyrażają emocje. Naturalnie więc, w chwilach ekscytacji, piesek będzie się trząść, nie radząc sobie z mnogością wrażeń.

I o ile w dorosłym życiu nieco się to unormuje (co oczywiście jest uzależnione od charakteru psa), w sędziwym wieku sytuacja może się powtórzyć. Choć oczywiście fakt, że pies się trzęsie i jest osowiały ma zupełnie inne podłoże.

Senior może zmagać z chorobami i dysfunkcjami pojawiającymi się w podeszłym psim wieku. U wielu osobników występuje regularne drżenie tylnych kończyn, które na szczęście nie  jest niebezpieczne i zwykle nie utrudnia poruszania się.

To sygnał, że psu brakuje witamin, które możemy suplementować – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Bardzo cenna będzie też specjalna karma dla dojrzałych psów, którą stosujmy już po 5. roku jego życia.

Nie forsuj  psiego seniora długimi spacerami zwłaszcza podczas brzydkiej pogody. Jego mięśnie się męczą, a ciało szybciej wychładza, przez co właśnie może zacząć się trząść.

Ogranicz zatem wyjścia do załatwienia przez psa podstawowych potrzeb, ewentualnie jeśli Pupil wykazuje chęć spaceru — przedłuż go stosownie do kondycji seniora.

Pies drży z rozmaitych powodów, po prostu wsłuchuj się w swojego przyjaciela, obserwuj, a przede wszystkim kieruj się miłością, bo ta instynktownie podpowie Ci, co masz zrobić, kiedy Twój pies się trzęsie. Na szczęście najczęściej — jak zostało wykazane, żadna szczególna interwencja nie jest potrzebna, poza wspomnianą czułą opieką.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak czyścic uszy psa w domu?

Jak bezpiecznie obcinać psu pazury?