Co zrobić, gdy pies drży?

 

 

 

 

Wiele psów drży lub trzęsie się, nawet gdy na zewnątrz nie jest zimno. Jest to szczególnie powszechne u małych psów, takich jak Chihuahua. Podczas gdy dreszcze mogą być normalnym zjawiskiem dla niektórych psów, mogą być również sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których Twój pies może się trząść, od łagodnego do niepokojącego. To, czy powinieneś podjąć leczenie tego zjawiska, będzie zależeć od opinii lekarza weterynarii, ale pamiętaj, że niektóre z przyczyn, dla których psy drżą, są dość trudne do ustalenia.

Spożywanie wielu różnych toksyn może spowodować, że pies trzęsie się lub ma aktywność napadową. Zabierz swojego psa do lekarza weterynarii, jeśli pies zaczął drżeć po zjedzeniu czegoś. Toksyny mogą bardzo szybko doprowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia, więc nie „czekaj i nie obserwuj”, jeśli uważasz, że drżenie twojego psa jest spowodowane zjedzeniem czegoś nowego.

Istnieje jednak wiele różnych powodów, dla których psy się trzęsą. Przeanalizujmy niektóre z nich, zaczynając od najmniej poważnych:

  1. Zimna aura – wiele psów o cienkich futrach lub o niskiej zawartości tłuszczu, takich jak charty i dobermany, łatwo się przeziębia. Nawet jeśli na zewnątrz jest 10-15 st. C, niektórym psom jest po prostu zimno. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy jest wilgotno lub deszczowo, ponieważ powoduje to, że psy się wychładzają. Jeśli drżenie twojego psa nie ustaje po jego rozgrzaniu, skontaktuj się z weterynarzem, aby upewnić się, że nie dzieje się nic innego.
  2. Zespół ogólnego drżenia – niektóre małe psy się trzęsą. Każdy, kto spotkał chihuahua lub pinczera miniaturowego, z pewnością dostrzegł, że wiele z tych psów bardzo się trzęsie. Eksperci nie są w stanie ustalić dokładnie, dlaczego – być może małym psom częściej jest zimno, są bardziej niespokojne lub dzieje się tak z jeszcze innego nieznanego powodu. Powodem do niepokoju jest, gdy drżenie jest nowym zachowaniem lub towarzyszy innym zmianom w zachowaniu psa. Jeśli mały pies bardzo drży, zapytaj o to swojego lekarza weterynarii. Może on ocenić napięcie mięśniowe i poszukać innych przyczyn.
  3. Ból lub osłabienie – drżenie jest także częstym objawem bólu, obrażeń lub osłabienia. Czy kiedykolwiek ćwiczyłeś tyle, że mięśnie drżały? Czy zauważyłeś, że wyciągnięty mięsień wibruje, gdy poruszasz się w niewłaściwy sposób? To samo może się przydarzyć twojemu psu! Sprawdź u lekarza weterynarii, czy drżenie ogranicza się do określonego obszaru, rozpoczęło się po ciężkim wysiłku lub towarzyszy mu obniżenie poziomu aktywności. Możesz zauważyć, że drżenie mięśni nasila się, jeśli dotkniesz tego obszaru, spróbujesz go rozciągnąć lub masować. Wiele psów, które drżą z powodu bólu lub osłabienia, również będzie się stresować.
  4. Silne emocje – jeśli zauważysz, że drżenie twojego psa zaczyna się i zatrzymuje w określonych sytuacjach (np. u lekarza weterynarii, podczas wizyty gości lub na spacerze), istnieje duża szansa, że ​​istnieje emocjonalny powód, dla którego pies się trzęsie. Nawet jeśli jest to spowodowane podekscytowaniem zamiast strachu, dobrym pomysłem jest nauczenie psa, jak się relaksować. W takim przypadku najlepiej jest odwiedzić psiego behawiorystę. Nie korzystaj z trenerów posłuszeństwa, ponieważ mają oni większe umiejętności nauczania poleceń niż zmieniania emocji. Behawiorysta może zasugerować leczenie, jeśli protokoły modyfikacji zachowania nie okażą się skuteczne.

Istnieje także wiele chorób, które mogą powodować trzęsienie się psa. Psia nosówka, choroby neurologiczne, choroby nerek i zaburzenia napadowe (a także wiele, wiele innych chorób) mogą powodować drżenie u psów. Obserwuj uważnie wszelkie zmiany w zachowaniu, poziomie aktywności i apetycie psa. Zwróć szczególną uwagę na częstotliwość, zapach i konsystencję stolca i moczu. Jeśli drżenie twojego psa jest stosunkowo nowe i towarzyszą mu inne objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Zadzwoń do weterynarza od razu, jeśli:

– drżeniu Twojego psa towarzyszą inne objawy, takie jak letarg, lęk, biegunka, utykanie lub wymioty.

– drżenie Twojego psa zakłóca normalne zachowanie, takie jak czas zabawy lub sen.

– Twój pies zaczyna drżeć po spożyciu czegoś niezwykłego.

– Twój pies wygląda na zmartwionego, kiedy się trzęsie. Zwróć szczególną uwagę na „uspokajające sygnały”, takie jak dyszenie stresem, lizanie warg lub uszy odsunięte daleko do tyłu.

Jeśli twój pies jest chory lub ranny, leczenie prawdopodobnie będzie wymagać pomocy weterynaryjnej. Twój weterynarz może zalecić odpoczynek, masaż, a nawet operację – wszystko zal

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

10 chorób odzwierzęcych, którymi możesz się zarazić

Dlaczego mój pies dyszy?