7 rzeczy, których nie wiedziałeś o buldogach francuskich

 

  1. Mimo swojej nazwy buldogi francuskie nie pochodzą z Francji. Są one potomkami buldogów brytyjskich, które były hodowane pierwotnie jako przynęty na byka. Były one szkolone aby skradały się blisko byków, a następnie wyskakiwały, by sprowokować zwierzę. Sport ten został zakazany w 1835 roku. Wtedy ludzie w Wielkiej Brytanii zaczęli hodować mniejsze buldogi, a gdy w czasie rewolucji przemysłowej wytwórcy koronek wyemigrowali do Francji, zabrali ze sobą swoje psy.
  2. Pierwotnie buldogi francuskie były to najsłabsze okazy z miotu. Hodowcy z Anglii wysyłali do Francji wszystkie buldogi, które uważali za zbyt małe lub posiadające wady, np. niewłaściwy kształt uszu. We Francji te psy stały się niezwykle modne i handel małymi buldogami cieszył się ogromnym powodzeniem.
  3. Buldogi francuskie nie zawsze miały „uszy nietoperza”. Pierwotnie podobnie jak buldog angielski miały one uszy w kształcie róży. Amerykańscy hodowcy polubili jednak unikalne uszy nietoperzy i dziś buldogi francuskie mają właśnie takie uszy.
  4. Buldogi francuskie cieszyły się powodzeniem już ponad 100 lat temu. Po wojnie secesyjnej francuskie buldogi stały się bardzo modne w społeczeństwie amerykańskim, zwłaszcza wśród bogatych pań, które zauważyły ten trend w Paryżu. Psy sprzedawano nawet za 3000 dolarów, posiadało je wiele wpływowych rodzin, jak np. Rockefellerowie. Inni znani właściciele buldogów francuskich to Nancy Mitford, Yves Saint Laurent i D. H. Lawrence. Dziś są nadal popularne wśród bogatych i sławnych od Beckhamów po Lady Gagę.
  5. Francuskie buldogi nie potrafią pływać. Ich krótka kufa sprawia, że przechylają się do tyłu, aby utrzymać nos i usta nad wodą. Nieproporcjonalnie duża głowa i krótkie nogi utrudniają im utrzymanie się na powierzchni wody.
  6. Buldog francuski był jedną z ofiar na pokładzie Titanica w 1912 r. Jego właściciel zapłacił za niego 150 funtów, co odpowiada dzisiejszym 13 400 funtów.
  7. Pochodzenie jest bardzo ważne w przypadku tej rasy. Buldogi francuskie mogą mieć problemy zdrowotne, zwłaszcza problemy z oddychaniem, co związane jest z budową ich pyska. Niektóre francuskie linie lotnicze zakazały lotów buldogów francuskich oraz innych ras brachycefalicznych, czyli o krótkich psykach, ponieważ problemy z oddychaniem odprowadzały do wypadków śmiertelnych. Jeśli więc chcesz kupić buldoga francuskiego, koniecznie kup go od sprawdzonego hodowcy.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego Twój pies kradnie przedmioty i ich pilnuje?

8 rzeczy, które zrozumie tylko właściciel kota