5 najczęstszych błędów w żywieniu kotów

5 najczęstszych błędów w żywieniu kotów
26-10-2020

Prawidłowa dieta odgrywa kluczową rolę w życiu kota, co potwierdza każdy lekarz weterynarii oraz zwierzęcy dietetyk. Jak się jednak okazuje, dla wielu opiekunów jest to zbyt trudne zadanie. Popełniają poważne błędy, często nieświadomie, które szybko przekładają się na zdrowie Pupila. Zrób wszystko, żeby nie podążać ich śladem.

Żywienie kota z pozoru jest proste. Zdjęcie z boku kota jedzącego mokrą karmę z zielonej miseczki. na jasnej podłodze. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Żywienie kota pozornie wydaje się prostą czynnością. W końcu wystarczy kupić pierwszą z brzegu karmę i wsypać ją do miseczki — w czym problem?

Niestety, postępując w ten sposób, według wszelkiego prawdopodobieństwa mruczek będzie się zmagał z szeregiem komplikacji zdrowotnych: niedowagą i brakiem niezbędnych mu witamin i minerałów, lub odwrotnie — nadwagą i towarzyszącymi jej schorzeniami.

Jeśli jesteś początkującym opiekunem kociaka, zasięgnij porady lekarza weterynarii lub zwierzęcego dietetyka. Specjalista dokładnie wskaże Ci, jak należy postępować.

Ponadto ucz się na błędach innych. Oto 5 największych.

 

Spis treści:

1. Podawanie jedzenia dla ludzi

2. Przekarmianie

3. Podawanie mleka krowiego

4. Niewłaściwe karmienie suchym pokarmem i brak wody

5. Niewłaściwa częstotliwość posiłków

6. Podsumowanie

 

Podawanie jedzenia dla ludzi

Nie podawaj kotu ludzkiego jedzenia. Na zdjęciu widać fragment rudego kota, który je babeczki z różowym kremem. Po prawej różowy pas i logo pupilkarma.

 

Koty to niezwykle ciekawskie i łakome zwierzęta.

Kiedy tylko usłyszą, że krzątasz się w kuchni, zaraz znajdą się obok, wlepiając w Ciebie błagalne spojrzenia.

Nie daj się zwieść i nie dziel się z Pupilem jedzeniem przeznaczonym dla człowieka.

Przetworzone i solone dania są szkodliwe dla zwierzaka — wywołują problemy z układem trawiennym i alergie pokarmowe. Co więcej, zapychają jego żołądek, nie dostarczając przy tym niezbędnych składników odżywczych.

Tak samo unikaj karmienia resztkami ze stołu. Wyposażaj czworonoga jedynie w dobrej jakości karmę dla kota.

 

Przekarmianie

Nie przekarmiaj kota. Zdjęcie jasnego kota, który łapczywie je z metalowej miseczki sucha karmę. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

W diecie kota powinna zapanować rutyna.

Dostosuj kaloryczność posiłków do rasy, płci, wieku oraz usposobienia mruczka. Przekraczając zalecaną dawkę, Pupil przybierze na wadze.

Otyłość jest bezpośrednią przyczyną wielu groźnych chorób, w tym cukrzycy i nadciśnienia.

Rozważnie podawaj czworonogowi różnego typu smaczki. Często są to przekąski wysokoenergetyczne, które powinno się wliczać do dziennego przydziału.

Zwracaj uwagę na rodzaj stosowanych produktów. Suche karmy dla kota są bardziej kaloryczne niż mokre, które w sowim składzie zawierają znaczną ilość wody.

W razie wątpliwości, dopytaj lekarza weterynarii.

 

Podawanie mleka krowiego

Nie podawaj mleka. Na zdjęciu mały fragment ciemnego kota pijącego ze szklanego spodka mleko. Trochę mleka jest wylane na jasnej podłodze. Po prawej różowy pas i logo pupilkarma.

Jednym z najbardziej szkodliwych mitów o kotach jest ten o karmieniu ich krowim mlekiem.

Nigdy tego nie rób!

Koty, podobnie jak człowiek, z wiekiem coraz gorzej radzą sobie z trawieniem laktozy. Nawet jeśli Twój Pupil spróbował kiedyś mleka i nic mu się nie stało, wcale to nie oznacza, że się to nie zmieni w przyszłości.

Mleko w diecie kota powoduje problemy z układem trawiennym. Czworonogi zmagają się z mdłościami i biegunką. Występują również objawy charakterystyczne dla alergii pokarmowej.

Kocią miseczkę wypełniaj tylko i wyłącznie świeżą wodą.

 

Niewłaściwe karmienie suchym pokarmem i brak wody

Zadbaj o świeżą wodę. Zbliżenie na pijącego wodę kotka. Kotek jest szary, miseczka też szara. Po prawej niebieski pas i logo pupilkarma.

Podając naprzemiennie suchą i mokrą karmę dla kota, szybko zauważysz, że Pupil stosunkowo rzadko kieruje się ku miseczce z wodą.

To całkowicie naturalne — pragnienie zaspokaja podczas jedzenia mięska w sosie.

Niestety opiekunowie często wyciągają z tego błędne wnioski. Zakładają, że koty same z siebie piją mało i niezbyt regularnie uzupełniają im miseczki z wodą. A to bywa zgubne w skutkach, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas podają suche granulki.

Kot, spożywając wyłącznie karmę suchą, odwodni się, jeśli nie będzie miał możliwości popicia.

 

Niewłaściwa częstotliwość posiłków

Niewłaściwa ilość posiłków. Na zdjęciu biały kot jedzący suchą karmę z miski aluminiowej. Obok podajnik do karmy również pełen suchej karmy. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Koty to zwierzaki inteligentne. Chcąc osiągnąć postawiony sobie cel, uciekają się do forteli.

Pamiętaj o tym, kiedy mruczek nagle zacznie zawodzić i usilnie domagać się kolejnej porcji jedzenia.

Jeśli karmiony jest regularnie i odpowiednimi dawkami, nie powinien być głodny. Przemawia przez niego łakomstwo albo, co zdecydowanie gorsze, może mieć problem natury zdrowotnej (zwiększony apetyt wywołują np. pasożyty lub tzw. syndrom głodu).

Jeśli sytuacja się utrzymuje, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii, który zbada czworonoga. W razie takiej potrzeby rozpocznie leczenie i zaproponuje karmę weterynaryjną dla kota.

Zwierzaki nie powinny mieć stale pełnej miseczki z jedzeniem. Podziel przeznaczoną dla nich dzienną dawkę na kilka mniejszych porcji i podawaj je w odstępie kilku godzin. Najlepiej, żeby mruczek jadł o tych samych porach co Ty (w trybie: śniadanie, obiad, kolacja).

 

Podsumowanie

Kocia dieta powinna być ułożona z najwyższą starannością i wykorzystaniem specjalistycznej wiedzy.

Weź pod uwagę rasę czworonoga, jego wiek, płeć i usposobienie — każdego zwierzaka charakteryzują odmienne potrzeby.

Wyposażaj Pupila w wysokiej jakości karmę suchą i mokrą — podawaj ją regularnie, o stałych porach dnia. Wyklucz z diety pieszczocha wszelkie inne produkty, w tym przeznaczone dla człowieka.

Korzystaj z pomocy lekarza weterynarii i zwierzęcego dietetyka, dzięki którym zagwarantujesz kotu to, na co bez wątpienia zasługuje: zdrowe i szczęśliwe życie w Twoim domu.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót