10 wskazówek jak biegać z psem

Kiedy wychodzisz pobiegać, pomyśl, czy sześć nóg nie będzie lepsze niż dwie. Twój pies może być świetnym towarzyszem i inspirującym partnerem do biegania. Ma zawsze czas i prawie na pewno nie będzie miał nic przeciwko treningowi. Prawdopodobnie będzie wręcz zachwycony, kiedy wyciągniesz smycz z szafy. Trening to zdrowy ruch dla was obojga, jeśli będziecie pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Każdy nagły wzrost aktywności fizycznej może powodować stres zarówno dla psiego, jak i ludzkiego ciała. Zanim zaczniesz nową rutynę ćwiczeń fizycznych, w tym bieganie, skonsultuj się z lekarzem, a swojego psa u lekarza weterynarii. Niektóre psy, takie jak mopsy, mogą mieć problemy z oddychaniem, przegrzaniem lub stawami. Musisz to wiedzieć i rozumieć, zanim spróbujesz z nimi pobiegać.

1. Upewnij się, że Twój pies ma wszystkie aktualne szczepienia.

2. Poznaj swojego psa – Mieszkasz z nim i codziennie się nim opiekujesz. Nie zmieniaj go teraz i uwzględnij jego naturę, gdy zdecydujesz się uczynić go swoim partnerem do biegania. Większość psów jest świetnymi sprinterami, ale nie są gwiazdami, jeśli chodzi o biegi długodystansowe. Znajomość specyfiki rasy Twojego psa i rozpoznanie jego ograniczeń zapewni wam bezpieczniejszy i bardziej produktywny bieg. Bardzo młode psy z nadwagą lub starsze psy mogą potrzebować częstych przerw. Innym psom może brakować umiejętności społecznych i będą potrzebować wprowadzenia w zasady ruchu drogowego oraz odrobiny korepetycji z dobrych praktyk w kontaktach z nieznajomymi o czterech i dwóch nogach.

3. Trzymaj psa na smyczy – kuszące jest puszczenie psa na wolność, gdy uważasz, że ryzyko jest minimalne, ale sytuacja może się zmienić w jednej chwili. Obecność innych zwierząt, nieoczekiwane pojawienie się pojazdów lub innych zagrożeń, jak odłamki szkła lub metalu na drodze, może doprowadzić do wypadku lub nieprzyjemnych obrażeń. Gdy pojawiają się nowe dla nich sytuacje, zwierzęta mogą reagować w nieprzewidywalny sposób, więc nie zakładaj, że dobrze zachowujący się zwierzak zawsze podejmie dobrą decyzję, gdy pojawią się nowe okoliczności. Kiedy pies jest na smyczy, masz nad nim kontrolę, a tym samym możesz go uchronić przed niebezpieczeństwem.

4. Utwórz rutynę – weekendowe maratony mogą być w zgodzie z Twoim harmonogramem, ale nie są najlepsze dla Twojego psa – przynajmniej nie na początku. Krótsze, częstsze biegi przyniosą większe korzyści Twojemu psu i jego układowi sercowo-naczyniowemu. Pies to też świetny motywator – kiedy przyzwyczai się do regularnej aktywności, sam będzie czekał przy drzwiach i przypominał Ci, że dziś czas na trening. Gdy oboje zdobędziecie trochę wytrzymałości, zwiększając długość biegów przez kilka tygodni, będziecie mogli robić coraz dłuższe, weekendowe trasy.

5. Nie zapomnij o wodzie – twój pies potrzebuje wody tak samo jak Ty, a może nawet więcej, więc noś jej dużo i często mu podawaj. Zwróć też uwagę na pogodę. W upalne dni Twój pupil będzie potrzebował więcej wody, tak jak Ty. Nie ulegaj pokusie, by pozwolić mu pić z rynny lub kałuży. Taka woda może być zanieczyszczona chemicznie. Lepiej weź zapas świeżej, czystej wody dla siebie i nie zapomnij się podzielić.

6. Uważaj na łapy swojego psa – masz na sobie buty, ale Twój pies nie, więc pamiętaj o zagrożeniach, takich jak gorący asfalt, potłuczone szkło, kamyki i inne niebezpieczne przedmioty na drodze, które mogą uszkodzić jego delikatne poduszki stóp. Twój pies prawdopodobnie pójdzie wszędzie, gdzie go  poprowadzisz, więc spoglądaj od czasu do czas na swojego towarzysza. Uważaj nawet na lekkie utykanie, a jeśli je wykryjesz, zwolnij lub zrezygnuj z dalszego biegu. Nawet łagodne pozostałości uliczne, jak sól na jezdniach, mogą powodować problemy trawienne u Twojego psa, jeśli poliże łapy po biegu.

7. Biegaj bezpiecznie – nie wiesz, jakie rodzaje zagrożeń napotkasz w czasie biegu, więc dbaj o bezpieczeństwo. Biegaj z psem w znanych Ci miejscach i zawsze wiedz, gdzie jesteś i jak znaleźć pomoc. Noś telefon komórkowy w razie nagłych wypadków. Dzikie zwierzęta lub zwierzęta domowe biegające bez opieki, mogą być niebezpieczne. Przewiduj więc potencjalne problemy i działaj szybko, aby uchronić psa i siebie od niebezpieczeństwa. Możesz zapewnić dodatkową ochronę, nosząc przy sobie duży kij, a nawet mając pod ręką kilka psich smakołyków, aby skierować groźnego psa w przeciwnym kierunku i zyskać czas na ucieczkę. Opłaca się również nosić sprzęt, taki jak gaz pieprzowy, głośny gwizdek lub inne legalne środki, które pomogą odstraszyć intruza.

8. Sprzątaj po psie – większość miejsc publicznych, takich jak ulice i parki, wymaga sprzątania po psie, co oznacza, że ​​trzeba mieć przy sobie plastikową torebkę, aby poradzić sobie z okazjonalnym bałaganem. Żaden właściciel zwierzęcia tego nie lubi, ale takie jest prawo – i zwykła uprzejmość. Jeśli Twój pies się załatwi, musisz po prostu po nim posprzątać.

9. Przestrzegaj zasad – trasy biegowe, parki publiczne, wybiegi dla psów i ulice miast mają ustalone zasady postępowania. Mogą ograniczać godziny biegania, zastrzegać, że psy nie są dozwolone, oczekiwać, że biegacze z psami będą szli określoną ścieżką lub wymagać, aby biegacze z psami przedstawili aktualną książeczkę szczepień. Gdziekolwiek będziesz biegać, będą obowiązywały zasady i to dobrze. Są mają służyć ogólnie pojętemu bezpieczeństwu.

10. Uspołecznij swojego psa – przyjazny, zrelaksowany pies jest łatwiejszy do kontrolowania i przyjemniejszy dla otoczenia. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć rozwijać psa towarzysko, by akceptował obecność innych zwierząt i nieznajomych. Im jest młodszy, tym łatwiejsze będzie to zadanie. Zacznij od nauczenia go zaufania i posłuszeństwa Tobie oraz zainwestuj czas i wysiłek, aby wziąć z nim profesjonalne lekcje szkoleniowe. Świadomość, że Twój pies jest posłuszny, sprawi, że bieganie będzie dla Ciebie mniej stresujące i bezpieczniejsze dla niego.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy mój pies może to jeść?

Jak nauczyć psa podstawowych poleceń?