Żywienie psów seniorów

podróż koleją

Żywienie psów seniorów to nie lada wyzwanie! Zastanawiacie się jak odpowiednio żywić nasze ukochane psiaki, które są już seniorami? Co zrobić, żeby dostarczyć Pupilowi zbilansowany posiłek i tym samym uniknąć pomyłki? Szukajcie odpowiedzi w naszym artykule przygotowanym wraz z naszym ekspertem dr n wet Agnieszką Kurosad.

Karma dla psa dorosłego jest zbilansowana tak, aby pokryć potrzeby psa dorosłego, karma dla kota – kota. Karma dla zwierząt młodych, rosnących jest odpowiednia dla nich, ale nie nadaje się dla zwierząt starszych. Karma dla psów z nadwagą nie spełnia oczekiwań w przypadku psów sportowych i w ten sposób można by mnożyć przykłady.  Jeśli masz w domu psa seniora – czytaj etykiety, analizuj składy, a przede wszystkim działaj rozsądnie i jeżeli czegoś nie wiesz, albo nie jesteś pewien – zapytaj swojego lekarza weterynarii o to jak najlepiej karmić swojego Pupila.

Wiemy, że starzenie się jest naturalnym procesem, któremu podlegamy zarówno my jak i nasze Pupile. Zmiana nawyków żywieniowych jest zalecana wraz ze zmianami, które zachodzą w wyniku starzenia się.

Czy wiedziałeś, że wraz z wiekiem narządy wewnętrzne mają obniżoną zdolność do wykonywania swoich funkcji? Kiedy rozpoczyna się ten proces? Zdaniem ekspertów zwierzę, podobnie jak człowiek zaczyna się starzeć tuż po osiągnięciu dojrzałości  płciowej, a proces  ten zachodzi w odmiennych ramach czasowych w zależności od wielkości rasy psa. Pewnie ciekawi Was jak to wygląda u psów ras małych i miniaturowych? Te psiaki zaczynają się starzeć znacznie później niż psy ras dużych i olbrzymich. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na tempo starzenia się organizmu jest środowisko, żywienie, stres i tzw. predyspozycje osobnicze.

Zapotrzebowanie na energię

Każdy z Was wie, że tkanka tłuszczowa u psów młodych jest mniejsza niż u psów starszych, ale wraz z procesem starzenia się dochodzi do sukcesywnej utraty masy mięśniowej. Starszy pies jest mniej aktywny, mniej je, a zdaniem ekspertów jego dzienne zapotrzebowane na energię spada o ok. 30-40%. I zazwyczaj przechodząc z psem na karmę typu „senior” nie musimy martwić się o kontrolowanie masy ciała, bo produkt ten jest z natury mniej kaloryczny (mniej tłusty) niż dla psa dorosłego. Należy jednak pamiętać, że u zdrowych starszych psów, które są aktywne – zapotrzebowanie na energię można pozostawić bez zmian.

      

Zapotrzebowanie na białko

Mając w domu psa seniora zdajemy sobie sprawę, że pies może gorzej trawić i przyswajać składniki z pokarmu, pojawiają się problemy z wątrobą, czy nerkami. I w tym przypadku lekarze weterynarii są zgodni, że nie ma  jednego standardu, zawartości białka w diecie starszego psa. A jego poziom powinien być odpowiedni w stosunku do aktualnego stanu zdrowia, czy choroby.  Jeżeli nasz senior ma optymalną kondycję, jest aktywny (jak na swój wiek), ma apetyt i dobre wyniki badań to jednym z wyznaczników zawartości białka w diecie jest utrzymanie stabilnej masy ciała.

Zmiany w zapotrzebowaniu na tłuszcz i kwasy tłuszczowe

Starsze psy kojarzą się nam zazwyczaj z obrazem psa z nadwagą lub nadmiernie chudego. Oba wiążą się z procesem starzenia się i pogorszeniem możliwości metabolizowania tłuszczów. Dlatego tez w przypadku osobników z nadwagą ich redukcja w diecie może poprawić ich kondycję. Do posiłku przygotowywanego dla seniora zaleca się dołączyć kwasy tłuszczowe, głównie z grupy Omega-3, które mają wiele korzystnych właściwości, o których możesz szerzej przeczytać tutaj: Omega-3 dla Twojego Pupila

Zapotrzebowanie na włókno

U większości seniorów obserwujemy zaparcia. Skąd się biorą? Z osłabienia motorycznej aktywności przewodu pokarmowego. Aby  pobudzić perystaltykę zaleca się wzbogacić posiłek seniora w większą ilość włókna. Włókno to nie tylko stymulator aktywności motorycznej jelit, ale i prebiotyk, który sprzyja zasiedlaniu okrężnicy przez korzystną mikroflorę bakteryjną, co wzmacnia lokalną odporność.

Suplementy dla Twojego seniora

Pamiętajcie, że nie ma jednego suplementu, który byłby idealny dla wszystkich seniorów. Aby wybrać ten właściwy – należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi, co wybrać, aby  poprawić zdolność kojarzenia i koncentracji naszego seniora, wspomóc stawy, czy poprawić stan skóry i jakość okrywy włosowej.

Więcej na temat starzenia się psa przeczytasz tutaj: Objawy podeszłego wieku, czyli jak starzeje się nasz pies

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Instytut

Powołana przez firmę PUPIL Foods Sp. z o.o. niezależna jednostka badawcza, która angażuje do współpracy naukowców różnych specjalności: lekarzy weterynarii, behawiorystów, biologów, dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Instytut stale współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i SGGW w Warszawie.

czy suczka powinna mieć szczenięta

Czy suczka, choć raz powinna mieć szczenięta? Przegrana walka ze stereotypem

aminokwasy w diecie kota

Aminokwasy w diecie kota