Żywienie kotów sterylizowanych

żywienie kotów sterylizowanych

Zauważyliście zwiększoną masę ciała u swoich kotów po zabiegu sterylizacji lub kastracji? Można powiedzieć, że to „normalna” reakcja organizmu, wynikająca ze spowolnienia tempa metabolizmu. Aby jednak pewnego dnia nie obudzić się z myślą: mam otyłego kota, co teraz? Warto go odpowiednio do tego zabiegu przygotować: zadbać o właściwie zbilansowaną dietę i przemyśleć, jak utrzymać / zwiększyć jego aktywność fizyczną.

Przypomnijmy, kastracja to chirurgiczne usunięcie jajników lub jajników, jajowodów i macicy u  osobników rodzaju żeńskiego oraz usunięcie jąder u osobników rodzaju męskiego. Sterylizacja natomiast polega na  podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów bez chirurgicznego usuwania gonad i ich przydatków. Możemy również okresowo ograniczyć zdolności reprodukcyjne kotów stosując tzw.  sterylizację farmakologiczną.

Dlaczego odpowiednie żywienie kotów sterylizowanych jest tak ważne?

Zwyczajowym problemem występującym u zwierząt po sterylizacji przy braku korekty dietetycznej i aktywności ruchowej  jest nadwaga i otyłość, które mogą prowadzić do  cukrzycy i innych powikłań metabolicznych,  chorób dolnych dróg moczowych, układu kostno – stawowego,  czy  krążenia itp. Wzrost masy ciała u kotów sterylizowanych  wynika z braku limitacji kalorii w diecie i dotyczy nadmiernej kumulacji tłuszczu w organizmie. Ciekawostką jest to, że jest zazwyczaj wyższy  u sterylizowanych kotek niż u kastrowanych kocurów. Utrzymanie prawidłowej masy ciała po sterylizacji jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie i zwiększeniu aktywności fizycznej. Niestety ten drugi punkt trudno osiągnąć po zabiegu i tylko niewielki procent kotów zachowuje właściwą sprzed sterylizacji aktywność. I co ciekawe zazwyczaj jest ona zbliżona w dzień do aktywności kotów niesterylizowanych a zmniejszona w nocy, tak jakby koty próbowały „dostosować się” do trybu aktywności człowieka.

Jak często karmić koty sterylizowane/kastrowane?

Po zabiegu sterylizacji lub kastracji kot powinien być karmiony tak jak zazwyczaj czyli małymi porcjami, często z jednym wyjątkiem – karma powinna mieć ograniczoną gęstość kaloryczną, ponieważ kot je zazwyczaj od 6 do 19 posiłków w ciągu doby, dość trudne byłoby to do osiągnięcia dla kogoś, kto nie pracuje w domu. Jeżeli chcemy być pewni, że nasz kot zostanie nakarmiony podczas naszej nieobecności, wprowadźmy automatyczną miskę, karmnik, który w określonych przez nas godzinach wyda kotu posiłek w odpowiedniej ilości. A co z samą dietą; jaką karmę wybrać? Suchą? Mokrą? Zbożową? Bezzbożową? Najważniejsze jest, aby w diecie ograniczyć ilość spożywanych przez kota kalorii. Aby utrzymać stabilną masę ciała należy je ograniczyć od 25 do 30%. Ponieważ jednak apetyt po sterylizacji wzrasta, to podawanie standardowej karmy komercyjnej, którą jadł nasz Pupil przed zabiegiem może  nie wystarczać, aby kot czuł się syty. Niezaspokojony głód powoduje znaczny dyskomfort i może prowadzić do wystąpienia szeregu nieprawidłowych zachowań a nawet zaburzeń behawioralnych. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie  produktu  dedykowanego kotom sterylizowanym – specjalnej karmy o zmniejszonej kaloryczności, obniżonej zawartości tłuszczu, ale zwiększonej białka i w razie potrzeby włókna, z dokładnym bilansem składników mineralnych.

     

Aktywność fizyczna

Odpowiednio wysoka aktywność fizyczna i właściwa karma o zmniejszonej kaloryczności są podstawą utrzymania kota po sterylizacji w odpowiedniej kondycji.  Bardzo ważne jest zaangażowanie właściciela, który najlepiej zna swojego kota i wie, czym może go zainteresować lub jak inicjować zabawy, aby zapewnić ruch sprzed okresu sterylizacji. Pomocny  może być drapak z dołączonymi zabawkami, nakręcane myszy, piłeczki, wędki, automatyczny laser typu „latarnia morska” lub „uciekający punkt” itp. zabawki przeznaczone dla kota. Czasem najbardziej zadziwiające jest to, że najlepszą dla kota zabawką jest szeleszczący papierek.

Wypijanie zbyt małej ilości płynów

Poważne ryzyko chorób dolnych dróg moczowych u kotów po sterylizacji wynika z niewystarczającej ilości przyjmowanych przez kota płynów. Dlatego lekarze weterynarii zalecają w żywieniu kota zwiększony udział karm mokrych, które  zawierają powyżej 67% wody w swoim składzie.

Podsumowując, po zabiegu kastracji lub sterylizacji należy szczególną uwagę zwrócić na:

  • Ilość pobieranego przez kota pokarmu,
  • masę ciała,
  • aktywność ruchową.

I wyprzedzając problemy, które mogą pojawić się po zabiegu należy:

  • wprowadzić karmę dla kotów sterylizowanych
  • zwiększyć udział karm mokrych w żywieniu kota
  • zapewnić dostęp do świeżej, czystej wody (odpowiednia ilość misek z wodą, fontanna itp.)
  • wzbogacić lub tak dostosować środowisko kota, aby utrzymać/zapewnić odpowiednio wysoką aktywność fizyczną

Jeżeli spełnimy powyższe punkty prawdopodobnie będziemy się cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją  Swojego Pupila przez długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z naszym ekspertem dr n. wet. Agnieszką Kurosad, wykładowcą „Dietetyki weterynaryjnej” na UPWr.

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Instytut

Powołana przez firmę PUPIL Foods Sp. z o.o. niezależna jednostka badawcza, która angażuje do współpracy naukowców różnych specjalności: lekarzy weterynarii, behawiorystów, biologów, dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Instytut stale współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i SGGW w Warszawie.

przygotowanie kota na przyjęcie dziecka

Właściwe przygotowanie kota mało socjalizowanego na przyjęcie dziecka

psie maniery

Psie maniery – czyli savoir vivre na 4 łapach