Zdrowy sen – zdrowy pies

zdrowy sen zdrowy pies

Podobnie jak dzieci, szczenięta potrzebują bardzo dużo snu – nawet 15 do 20 godzin dziennie. I choć małe psiaki budzą w nas nieodpartą chęć zabawy, zaleca się, by nie zakłócać snu szczeniakom. Dla wszystkich młodych organizmów sen ma kluczowe znaczenie dla rozwijającego się mózgu, mięśni i układu odpornościowego.

Szczeniaki, które są szczególnie aktywne, potrafią niespodziewanie zasnąć nawet podczas jedzenia czy zabawy. Im bardziej szczeniak jest aktywny, tym więcej potrzebuje snu – nie powinno więc to niepokoić. Dobrze jest znaleźć szczeniakowi takie miejsce do spania, aby mógł spokojnie drzemać i nie był nieustannie wybijany ze snu przez przechodzących domowników czy nagłe, głośne dźwięki. Dobrze jest, aby miał swoje własne legowisko o takich rozmiarach, aby mógł swobodnie się rozciągać. Zdrowy sen, to zdrowy pies.

Długość snu psa może zależeć od wielu czynników, m.in. od rasy psa, jego trybu życia i aktywności. Psy dużych ras z reguły śpią więcej niż mniejsze psy. Nowofunlandy czy bernardyny przesypiają tak naprawdę większą część swojego życia. Aktywnie spędzają one około 3-4 godzin w ciągu dnia, a potem zapadają w drzemkę. Więcej snu potrzebują także starsze psy, ale w ich przypadku są to krótkie, częste drzemki. Zdecydowanie więcej snu potrzebują także suki w ciąży.

Dorosłe psy potrzebują nieco mniej snu niż maluchy, jednak rzadko kiedy śpią mniej niż połowę doby. Średni przyjmuje się, że dorosłe psy śpią ok. 12-14 godzin.

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka – uważa się, że przy śnią podobnie jak my, choć póki co nie wiadomo o czym…

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

psie cesarskie cięcie

Psie cesarskie cięcie

gdy kot się zestresuje

Gdy kot się zestresuje