Zalety i wady zabiegu kastracji i sterylizacji

zalety zabiegu kastracji sterylizacji

Jakie są zalety i wady obu zabiegów. Kiedy i czy zmienić karmę? A co z aktywnością fizyczną? Wraz z ekspertem Panią dr n wet Agnieszką Kurosad dziś rozwiejemy wszystkie Wasze wątpliwości

Podstawowym problemem związanym z usunięciem gonad jest brak hamującego hormonów płciowych wpływu na ośrodek głodu, w wyniku czego bez zmiany karmy po zabiegu obserwujemy zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości u zwierząt. W związku z czym przed wykonaniem zabiegu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dobrać odpowiednią karmę.

Pamiętaj – nie zostawiaj zmiany karmy na ostatnią chwilę, wprowadź nową karmę przed zabiegiem, mieszając ją z dotychczas stosowaną. Karma dla zwierząt sterylizowanych jest najczęściej oznaczona jako karma typu: „sterile”, „light” lub „ low/reduced calories”. Zwróć uwagę, że w przypadku kotów karma dla zwierząt sterylizowanych ogranicza kalorie, ale nie ogranicza zwartości białka, która często jest wyższa niż w produktach dla kota dorosłego niesterylizowanego typu „adult”. Dbaj o masę ciała, kondycję i aktywność fizyczną zwierząt po sterylizacji

     

Pamiętaj, pozbawienie organizmu wpływu hormonów płciowych redukuje tempo procesów metabolicznych oraz zmniejsza aktywność ruchową. Dlatego poza zmianą karmy bardzo ważne jest utrzymanie lub zwiększenie aktywności fizycznej. Ruch w przypadku psa jest w znacznym stopniu uzależniony od człowieka. Okazało się bowiem, że aktywni ludzie mają szczupłe i aktywne psy. Natomiast osoby z nadwagą przekierowują swoją aktywność ruchową na jedzenie oraz stale dokarmiają zwierzęta, a tak naprawdę to je przekarmiają, zamiast wyjść z nimi na spacer. Aktywność kota jest w minimalnym stopniu skorelowana z aktywnością człowieka. Nie udało się również odnaleźć żadnej korelacji pomiędzy masą ciała właściciela kota i samego zwierzęcia. Jest taka sama przypadkowość, że szczupła osoba ma otyłego kota, jak i to, że człowiek z nadwagą ma szczupłego kota. Kot zazwyczaj dopasowuje swój cykl do trybu dziennego człowieka, ale znacznie bardziej efektywnym wydatkowaniem energii jest zabawa z innym kotem, niż zabawa z człowiekiem.

Przeczytaj tutaj: co warto wiedzieć o kastracji i sterylizacji

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

kastracja sterylizacja

Kastracja i sterylizacja, czyli co warto wiedzieć

urazy u psów sportowych

Urazy u psów sportowych [wideo]