Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP) jest wirusową chorobą, którą można zaobserwować na całym świecie. Większość kotów zakażonych wirusem wywołującym FIP nigdy nie zachoruje, ale koty, u których wystąpią objawy, zawsze ulegają chorobie. Istnieją dwie formy tej choroby: mokra i sucha. Są równie trudne do zdiagnozowania.

Zakaźne zapalenie otrzewnej jest złożoną chorobą, która jest wynikiem infekcji koronawirusem kotów. Choć duża liczba kotów jest zarażona tym wirusem, u niewielu rozwija się FIP. Uważa się, że choroba ta wynika z mutacji wirusa w organizmie. Prowadzi to do stanu zapalnego w różnych układach narządów. Wirus nie jest zakaźny dla psów i ludzi.

Typowe objawy mokrej postaci zakaźnego zapalenia otrzewnej obejmują: odkształcenie brzucha z powodu gromadzenia się płynów, trudności w oddychaniu z powodu zajęcia płuc, gorączkę (długotrwała, nie reagująca na leczenie), utratę apetytu, utratę masy ciała, depresję.

Typowe objawy suchej postaci zakaźnego zapalenia otrzewnej obejmują:  gorączkę (długotrwała, nie reagująca na leczenie), utratę apetytu, depresję oraz utratę masy ciała.

Pozostałe objawy są zmienne w zależności od objętych chorobą narządów – zwykle są to nerki, układ nerwowy, wątroba oraz oczy.

Zakaźne zapalenie otrzewnej jest najczęściej obserwowane u młodych kotów w wieku poniżej 3 lat, ale może wystąpić ono w każdym wieku. Mutacja wirusa występuje częściej u kotów z niedojrzałym lub osłabionym układem odpornościowym. Czynnikiem aktywującym chorobę są także stresujące doświadczenia. Koronawirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt przez nos i usta z zakażonymi odchodami. Z tego powodu należy dbać o czystość kuwety kota i nie pozwalać obcym kotom na korzystanie z niej.

Potwierdzenie diagnozy może być bardzo trudne. Wymaga ona przeprowadzenia przez lekarza weterynarii badań diagnostycznych. Zakaźne zapalenie otrzewnej jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną. Niektóre środki wspomagające, w tym odprowadzanie gromadzących się płynów, mogą zapewnić tymczasową ulgę. Lekarz weterynarii może też zalecić zwierzęciu leki, które zapewnią ulgę w chorobie i przedłużą życie. Zasadniczo jednak koty cierpiące na mokrą formę FIP ulegają chorobie w ciągu kilku dni lub tygodni, a koty, u których wystąpi sucha forma przeżywają do kilku miesięcy.

Najlepszym sposobem zapobiegania FIP jest zapobieganie ekspozycji na koronawirusa, jednak jest to bardzo trudne, ponieważ 80–90% kotów jest zarażonych wirusem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy psy mają łaskotki?

Zwichnięcie rzepki u psa