Zadbaj o mózg swojego kota

Inteligencja kota jest trudna do zmierzenia, bo koty mają tendencję do robienia tego, na co mają ochotę i niechętnie podporządkowują się testom. Naukowcy szacują, że nasi koci przyjaciele mają inteligencję porównywalną z trzyletnim dzieckiem ludzkim. Jednak w miarę dojrzewania, podobnie jak u wszystkich innych gatunków, percepcja zaczyna spadać. Jak zachować mózg kota w dobrej kondycji mimo upływu lat?

Jeśli chcemy, aby nasze koty zachowały ostrość umysłu mimo starzenia się, musimy zapewnić im wzbogacające i wymagające umysłowo czynności. Dla wielu kotów życie jest dość monotonne. Dostarczanie bodźców pomaga kotu rozładowywać energię w pozytywny sposób oraz zmniejsza nudę i apatię. Takiej rozrywki można dostarczać mu na wiele sposobów – poprzez zajęcia o różnym poziomie trudności. Gdy uczysz kota nowych rzeczy, musisz jednak wykazać sporo cierpliwości.

Zabawki-puzzle z jedzeniem, które zmuszają kota do manipulowania nimi, by dostać się do karmy, to jeden z najlepszych sposobów na ćwiczenie kociego umysłu. Możesz kupić gotową zabawkę lub stworzyć własne puzzle. Wystarczy pusta rolka po ręcznikach papierowych. Zrób w niej dziurkę wystarczająco dużą, aby wypadały z niej smakołyki i umieść je w środku, zabezpieczając otwory na bokach. Kot będzie musiał tak manipulować rolką, aż przysmaki wylecą na zewnątrz. Zawartość rolki też jest ważna – zadbaj, aby były to wartościowe przysmaki dla kota, a nie resztki z Twojego stołu.

Drugą z zabaw trenujących umysł jest tzw. Trening Clickera. Jest on często łączony z przysmakami, aby uzyskać maksymalną motywację i korzyści dla Twojego kota. Poprzez kliknięcie kot uczy się zachowań pożądanych oraz eliminuje te, które nie są mile widziane.

Dobre dla rozwoju kota jest także chodzenie z kotem na spacery. Wychodzenie z mruczkiem na smyczy nie jest tak niezwykłe, jak się wydaje. Nawet jeśli nie pójdziesz dalej niż na werandę lub podwórko, nauczenie kota nowych umiejętności, takich jak podążanie za tobą lub noszenie uprzęży, jest dla niego okazją do nauki. Koty mają tak wiele do odkrycia, kiedy są na zewnątrz, że z pewnością to wyostrzy ich ciekawski umysł.

Również swój dom możesz zaprojektować z myślą o kocie i jego rozwoju umysłowym. Wprowadzenie nowych zabawek, konstrukcji wspinaczkowych, zapachów przyjaznych kotom i podajników puzzli sprawi, że twój kot będzie miał wiele rzeczy, które zajmą go w domu. Możesz także co jakiś czas wymieniać mu zabawki na inne, aby były one dla niego jeszcze bardziej atrakcyjne.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Chroń swojego zwierzaka latem

15 zasad opieki nad psami i kotami podczas koronawirusa