Zabiegi pielęgnacyjne u psów

zabiegi pielęgnacyjne u psów

Czyszczenie uszu

Jest to zabieg higieniczny polegający na usunięciu nadmiaru woskowiny oraz zalegającego kurzu. Brudne uszy psa są częstym powodem infekcji – jeśli zauważysz niepokojące objawy takie jak potrząsanie głową lub częste drapanie się w okolicach ucha przez Twojego Pupila – natychmiast udaj się do lekarza weterynarii. Uszy należy czyścić nawilżonym wacikiem lub specjalnym patyczkiem.

Czesanie

Regularne czesanie psa to zabieg nie tylko higieniczny (usuwanie martwych i połamanych włosów, masaż skóry), ale także wzmacnia więź psa z właścicielem. Psom krótkowłosym wystarcza regularne czesanie, np. 1 raz w tygodniu, w przypadku ras długowłosych należy codziennie szczotkować sierść.

Trymowanie

Stosowane jest u psów z gęstym podszerstkiem i polega na usuwaniu włosów przy udziale trymera – specjalny, ostro zakończony grzebień. Trymowanie powinno być regularnym zabiegiem, wykonywanym w specjalistycznym gabinecie fryzjerskim dla psów.

Strzyżenie psa

Wzorzec rasowy wymaga od nas regularnego strzyżenia niektórych ras psów (np. West Highland White Terierów itp.). Najlepiej zabieg wykonać u wykwalifikowanego groomera. Należy pamiętać, że każdy zabieg wymaga wcześniejszego wykąpania psa.

Kąpanie psa

Niektórym rasom psów kąpiel sprawia ogromną przyjemność (jak np. labradorom), dla niektórych jest to dość przykry obowiązek. Większość psów nie wymaga częstych kąpieli (przeważnie kąpie się je 1-2 razy w roku), są jednak rasy wymagające nawet comiesięcznej kąpieli. Do kąpieli należy używać wyłącznie szamponów przeznaczonych dla psów, ze względu na inne pH skóry psa i człowieka.

Niektóre rasy mogą wymagać specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych, których dokładny opis uzyskasz od hodowcy.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

urazy u psów sportowych

Jak postępować w przypadku urazu lub nagłego zachorowania u psa [wideo]

kot w nowym domu

Kot w nowym domu [część 1]