Zabiegi pielęgnacyjne u kotów – zęby, pazury i sierść

Jak zadbać o swojego sierściucha? Zwróć szczególną uwagę na zęby, pazurki i sierść!

Nieusuwalna płytka nazębna sprzyja odkładaniu się kamienia i powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo nagromadzony kamień nazębny powoduje obniżanie linii dziąseł, odsłanianie szyjki zębów oraz permanentny stan zapalny. Nalot możemy usunąć nawiniętą na palec gazą lub specjalną szczoteczką, nasączoną płynem do dezynfekcji jamy ustnej dla kota lub pastą do zębów. Natomiast już istniejący kamień nazębny możemy usunąć jedynie w sposób mechaniczny w gabinecie weterynaryjnym.

Pazury – koty mające możliwość wychodzenia na dwór z reguły nie mają problemów ze zbyt długimi pazurami i w sposób naturalny je ścierają wpinając się na drzewa. Natomiast koty przebywające wyłącznie w mieszkaniach nie mają tej możliwości i dlatego należy regularnie je obcinać specjalnymi cążkami.

Sierść – koty, w szczególności długowłose (persy, main coony, syberyjskie itp.) należy regularnie (niekiedy codziennie) wyczesywać. Wymagają tego również koty krótkowłose z gęstym podszerstkiem (np. egzotyki). Czesanie pozwala na usunięcie martwego włosa i zapobiega powstawaniu kul włosowych (pilobezoarów) w przewodzie pokarmowym kotów. Do czesania należy przyzwyczajać młode kocięta, łącząc tę czynność z zabawą i pieszczotami. Zazwyczaj toaletę futra zaczynamy od grzbietu, pamiętając o bokach ciała, brzuchu, łapach i głowie. U kotów długowłosych należy zwrócić szczególną uwagę na okolicę pach, pachwin i odbytu, ponieważ tam powstają najczęściej trudne do rozczesania kołtuny, dlatego też warto się zaopatrzyć w odpowiedni zestaw szczotek i trymer. Koty wyczesujemy zarówno z włosem jak i pod włos. Można stosować różnego rodzaju preparaty do pielęgnacji włosa, zapobiegające powstawaniu kołtunów. W przypadku intensywnego linienia można kota wykąpać i dokładnie osuszyć włos, a następnie wyczesać futro.

Przeczytaj TUTAJ jak zadbać o uszy i oczy kota?

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

zazdrość u psa

Jak wyeliminować zazdrość u psa

zabiegi pielęgnacyjne u kotów

Zabiegi pielęgnacyjne u kotów – uszy i oczy