Z wizytą u psiego dentysty…

wizyta u psiego dentysty

Podobnie jak większość ssaków, psy przychodzą na świat bez zębów, a potem przechodzą przez fazę zębów mlecznych i stałych. Gdy szczeniak zaczyna gryźć wszystko wokół siebie, to prawdopodobnie znak, że wychodzą mu zęby stałe.

Pierwsze mleczne zęby pojawiają się u szczeniąt zazwyczaj około 3-4. tygodnia życia, a do 8. tygodnia pieski mają już w pełni wykształcone zęby mleczne. Jest ich 28 – po 14 na dole i na górze. Te pierwsze zęby są ostre jak igiełki, o czym łatwo się przekonać podczas zabaw z małymi szczeniakami.

Zęby mleczne z czasem się ścierają i około 4. miesiąca życia zaczynają wypadać na rzecz zębów stałych. Najpierw wypadają siekacze, a potem kły i przedtrzonowce. Stałych zębów pies ma dużo więcej niż mlecznych, bo jest ich aż 42. Proces wymiany zębów mlecznych na stałe u psich szczeniąt kończy się z osiągnięciem przez nie 6. miesiąca życia.

Choć podobnie jak u ludzi, wyżynanie się zębów stałych wiąże się ze swędzeniem dziąseł, szczeniaki nie przechodzą tego procesu tak dotkliwie jak ludzie. Chętnie jednak sięgają po różne zabawki i domowe sprzęty, których gryzienie przynosi im ulgę. Aby zadbać o prawidłowy zgryz swojego czworonoga, a także ochronić rzeczy osobiste czy wyposażenie mieszkania, warto podawać mu do żucia i gryzienia specjalnie do tego przeznaczone zabawki.

Jeśli twój pies ma 12 miesięcy, a wciąż widzisz u niego zęby mleczne, trzeba będzie je usunąć u lekarza weterynarii. Zazwyczaj wystarczy lekkie uspokojenie pieska i lekarz bez problemu usunie niechciane mleczaki.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

etykiety karm dla psów i kotów

Etykiety karm dla psów i kotów – o czym informują i co z nich możemy wyczytać?

karma dla psów z nadwagą

PUPIL PREMIUM OBESITY DLA PSÓW Z NADWAGĄ I OSOBNIKÓW OTYŁYCH – z rybą bałtycką