Wypadanie włosów u kota

Koty gubią włosy przez cały rok, dlatego stale muszą czyścić swoją sierść. Niektóre (ale nie wszystkie) sezonowo intensywnie linieją, zazwyczaj na wiosnę. Czasami koty mogą nagle zgubić dużą ilość włosów w wyniku szoku lub zdenerwowania, towarzyszącego na przykład bólowi, poważnemu zabiegowi chirurgicznemu czy pojawieniu się w domu rywala – innego kota lub psa.

Gubienie włosów wywołane przez czynnik stresowy może objawić się kilka tygodni później po zdarzeniu, które je wywołało. Dlatego nie zawsze jest łatwo powiązać ze sobą oba fakty i czasami doszukujemy się zupełnie innych przyczyn. Warto mieć także na uwadze, że niektóre kotki tracą sierść podczas ciąży i laktacji.

Jeśli twój kot stale się czyści, ale nie jesteś w stanie znaleźć jasnej przyczyny tego zachowania, to powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz może przepisać środki uspokajające, które złagodzą reakcje twojego kociaka lub poleci wizytę u zwierzęcego psychologa. Samymi włosami nie ma się co przejmować – w większości przypadków włosy u kota odrastają w ciągu tygodnia lub dwóch.

Wiele przypadków utraty włosów u kotów jest również związanych jest z drapaniem towarzyszącym alergiom lub obecnością pasożytów na skórze. Ponieważ koty zwykle drapią się dość dyskretnie, możesz nie zauważyć przyczyny tego zachowania, a jedynie dostrzec jego efekt końcowy. Aby zapobiegać takim sytuacjach, sprawdzaj uważnie i regularnie sierść swojego kota na obecność pcheł albo ich odchodów, a także łupieżu i w razie potrzeby zastosuj odpowiednie leczenie.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

PUPIL Premium karma bogata w pstrąga i łososia 415 g

Co pozycja spania mówi o charakterze Twojego psa?