Wybrane błędy żywieniowe w diecie psa – jak ich uniknąć

błędy żywieniowe w diecie psa

Wybrane błędy żywieniowe w diecie psa. Największym problemem właścicieli psów, a w szczególności młodych posiadaczy tego PIERWSZEGO PSA jest – jak go karmić? Co podawać, jak często, w jakich ilościach, czego unikać, kiedy zmienić karmę itp. Zdarza się, że popełniają oni różne błędy wynikające z nieznajomości tematu. W rozmowie z dr n wet Agnieszką Kurosad postaramy się wyjaśnić, jakie są to błędy oraz co i jak robić, żeby ich uniknąć. Zapraszamy do lektury!

Błędy popełniane podczas karmienia karmami komercyjnymi

Pierwsza grupa błędów dietetycznych wynika z nieodpowiedniego zastosowania karm komercyjnych. Co to oznacza? Karma dla psa dorosłego jest zbilansowana tak, aby pokryć potrzeby psa dorosłego, karma dla kota – kota. Karma dla zwierząt młodych, rosnących jest odpowiednia dla nich, ale nie nadaje się dla zwierząt starszych. Karma dla psów z nadwagą nie spełnia oczekiwań w przypadku psów sportowych i w ten sposób można by mnożyć przykłady. A co zrobić, żeby uniknąć pomyłki – czytaj etykiety, analizuj składy, a przede wszystkim działaj rozsądnie i jeżeli czegoś nie wiesz, albo nie jesteś pewien/pewna – zapytaj swojego lekarza wet., hodowcę od którego nabyłeś/nabyłaś psa, osobę z wykształceniem związanym z żywieniem zwierząt – jak najlepiej karmić swojego Pupila.

Często popełnianym błędem jest dodatkowa suplementacja karmy komercyjnej  witaminami i minerałami z innych źródeł (suplementy). Karma przemysłowa jest tak zbilansowana, żeby dostarczyć zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Stosując dodatkowe preparaty witaminowo – mineralne możemy nadmiernie zwiększyć ich ilość, co może mieć swoje konsekwencje zdrowotne. Szczególnie niebezpieczne są składniki, które mają możliwość kumulacji w organizmie, np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A i D. Kolejnym błędem jest zbyt wczesna zmiana karmy u zwierzęcia rosnącego na karmę dla zwierzęcia dorosłego.

W zależności od wielkości psa, osiągają one dojrzałość w różnym wieku, np. psy rosnące ras małych w 5-6 miesiącu życia, dużej – między 18 a 24 miesiąca. Dojrzałość psa wiąże się ze zmianą zapotrzebowania na energię oraz innym procentowym rozłożeniem energii wydatkowanej. Organizm przestaje rosnąć,  ilość energii wydatkowanej na wzrost zmniejsza się stopniowo do 0, a całkowite zapotrzebowanie na energię zależy od tempa metabolizmu spoczynkowego oraz wykonywanej pracy/aktywności fizycznej. W związku z tym w przypadku ras małych zmianę karmy na karmę dla psów dorosłych dokonujemy w ok. 5-6 miesiącu życia, a psów rasy dużej – ok. 18-24 miesiąca. Zbyt wczesne przestawienie psa na karmę dla zwierząt dorosłych zaburza proces wzrostu i może wprowadzić zwierzę zarówno w niedobór lub nadmiar niektórych składników odżywczych, co ma swoje konsekwencje zdrowotne.

       

Błędy popełniane podczas karmienia dietą domową:

  • Niewłaściwy dobór produktów diety domowej
  • Brak jej zbilansowania
  • Nieodpowiednia obróbka termiczna

Aby dieta domowa, była idealnym pożywieniem dla Pupila, powinna być odpowiednio zbilansowana. Co to oznacza? Dieta musi zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiedniej ilości do zapotrzebowania psa. I w odróżnieniu do diety komercyjnej zawsze należy ją zbilansować dodając odpowiednią ilość suplementów witaminowo-mineralnych.

Niestety bez odpowiedniej wiedzy można popełnić wiele błędów, dlatego zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii lub specjalisty ds. żywienia psów lub sięgnąć po fachową literaturę. Zdrowa dieta domowa – to nie tylko dobór produktów, bilans, ale również proces obróbki termicznej (gotowanie, parowanie, pieczenie itp.). Warto pamiętać, że produkty węglowodanowe (ryż, kasze, ziemniaki, bataty, makaron itp.) gotujemy dłużej niż mięso, gdyż białko przy długotrwałej obróbce termicznej podlega denaturacji, tracąc swoją wartość odżywczą. Istnieje również możliwość stosowania diety surowej, ale warto wówczas mieć zaufane źródło, z którego pozyskujemy produkty, ze względu na wysokie ryzyko zakażeń bakteryjnych.

Produkty, których kategorycznie nie podajemy psom:

  • Cebula, czosnek – zawierają substancje siarkowe, które mogą wprowadzić psa w anemię.
  • Czekolada, rodzynki, winogrona– Zawierają teobrominę. Pies dużo wolniej metabolizuje tę substancję niż człowiek, dlatego podanie nawet małych ilości tych produktów (a zwłaszcza gorzkiej czekolady) mogą prowadzić do śmiertelnego zatrucia psa.

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Instytut

Powołana przez firmę PUPIL Foods Sp. z o.o. niezależna jednostka badawcza, która angażuje do współpracy naukowców różnych specjalności: lekarzy weterynarii, behawiorystów, biologów, dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Instytut stale współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i SGGW w Warszawie.

szczególne rany skóry

Szczególne rany skóry u psów sportowych [wideo]

przeziębienie

Przeziębienie: przyczyny, objawy, leczenie