Wiosenna walka z pchłami, jak sobie z nimi radzić?

wiosenna walka z pchłami

Wiemy, że pchły należą do najbardziej uciążliwych pasożytów. W jaki sposób uchronić nasze psy przed pchłami wiosną?

Pchły to pasożyty, które występują przez cały rok. Ich ugryzienia doprowadzają do choroby zwanej jao alergiczne pchle zapalenie skóry, w skrócie APZS. Nasz pies nie musi mieć tabunu pcheł, żeby się drapać. Wystarczy jedna pchła, która wskoczy na niego podczas spaceru, ugryzie i już pies się drapie, ponieważ ślina pchły jest bardzo silnym alergenem, szczególnie u osobników bardzo wrażliwych. Podczas wizyty weterynaryjnej, której celem jest wyeliminowanie świądu u psa, pierwszą rzeczą wykonywaną przez lekarza to szukanie pcheł, a tak naprawdę – kału pchlego, czyli tego, co pchła po sobie zostawia. Zabezpieczajmy naszych podopiecznych przed pchłami przez cały rok. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które zabezpieczą naszego psa przed niechcianymi pasożytami. Są obroże, krople spot on (kropelki na kark), teraz popularne są także tabletki smakowe, które są bardzo skuteczne i działają nie tylko na pchły, kleszcze ale też na inne pasożyty, np. na nużeńca czy świerzba. Pchły przenoszą larwy tasiemca, więc połknięcie takiej pchły jest źródłem zarobaczenia dla psa, a zarobaczony psiak to też źródło zarażenia dla nas. Szczególnie, gdy w domu są dzieci, bo one nie zawsze pamiętają o umyciu rąk przed posiłkiem.

Czy powinnyśmy zabezpieczać nasze psy przed innymi pasożytami? Jeśli tak, to przed jakimi i dlaczego?

Oprócz pcheł, bardzo uporczywe są kleszcze. Nie tylko atakują w lesie, ale także w parku czy w miejskim trawniku. Są bardzo groźne, ponieważ przenoszą wiele chorób wektorowych, takie jak borelioza, babeszjoza, erlichioza czy anaplazmoza.
W jaki sposób kompleksowo zabezpieczyć naszego Pupila?
Przede wszystkim pilnować terminu działania preparatów zwalczających pchły i kleszcze (preparaty te działają na dwa pasożyty jednocześnie), a jeśli nasz pies łapie kleszcze nawet podczas działania preparatu, należy zmienić jego formułę, np. zamiast obróżki kupić kropelki lub tabletkę. A gdy jedziemy z psem w miejsce, gdzie jest bardzo dużo kleszczy można stosować dwa preparaty jednocześnie, np. obróżkę i kropelki na kark.

Dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi Pani Katarzynie Paluszkiewicz, która jest lekarzem weterynarii w Przychodni Weterynaryjnej Stabłowicka Wojciech Bernacki.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

jak przygotować pupila na wiosnę

Jak przygotować naszego Pupila na wiosnę

jak prawidłowo żywić psa wiosną i latem

Jak prawidłowo żywić psa wiosną i latem