w

Urazy mięśni, ścięgien i stawów u psów sportowych [wideo]

PUPIL Instytut Żywienia Zwierząt jest organizatorem cyklu spotkań tematycznych pod hasłem „Zbilansowane żywienie podstawą zdrowia zwierząt towarzyszących”. W Łodzi odbyło się kolejne, trzecie już, sympozjum z tego cyklu. Tym razem omawiano temat: „Psy sportowe – specyfika fizjologii, traumatologia i żywienie”. Seminarium to zgromadziło ekspertów i naukowców z dziedziny medycyny weterynaryjnej, specjalistów od żywienia zwierząt oraz licznie przybyłych, hodowców psów sportowych, głównie z grupy chartów. Dzisiaj prezentujemy film Urazy mięśni, ścięgien i stawów u psów sportowych –  piątą z sześciu publikacji „Przyczyny urazów i traumatologia u psów sportowych”.

Dr Robert Pasławski podczas zaprezentowania problemu jakim są urazy mięśni, ścięgien i stawów u psów sportowych w pierwszej kolejności omówił objawy:

  • Kulawizna z podparciem
  • Kulawizna bez opierania kończyny

Często po spacerze myślimy, że pies jest sprawny i nadal biega. Zawsze należy go uspokoić i obejrzeć zwierzę. Obserwacja w pierwszym etapie po urazie jest bardzo ważna, ponieważ sprawdzamy czy mamy do czynienia z kulawiznami. Zalecana jest natychmiastowa konsultacja weterynaryjna. A podstawą do diagnostyki jest rentgen.

Urazy mięśni – postępowanie

  • Stłuczenia- to uraz mechaniczny polegający na zmiażdżeniu komórek mięśniowych. Co należy zrobić? Schłodzić uszkodzone miejsce, ograniczyć ruch, pozwolić psu na odpoczynek

Ekspert podkreśla, że trudno jest mówić o urazie samych ścięgien, ale dr Pasławski dokonał podziału na dwie grupy ścięgien

  • Układ ścięgien stabilizujących stawy  (ścięgna torebek stawowych)
  • Układ ścięgien jako przyczepy mięśni

Pamiętajmy, że jeśli doszło do urazu stawu to tym samym zawsze dochodzi do urazu ścięgien. Najczęstsze miejsca urazów to: palce, garstek, kolano, biodro, ramię.

Prelegent opisał w sposób szczegółowy postępowanie w sytuacji naciągnięcia, które definiuje się jako zerwanie pojedynczych włókien:

  • Schłodzenie, ograniczenie ruchu, poprawa ukrwienia, rehabilitacja

Warto zaznaczyć, że minimalny okres gojenia trwa 6 tygodni

Urazy stawów

Najczęściej dochodzi do urazów stawów placów, garstka, międzykręgowych, kolanowych, biodrowych i ramiennych.

Objawy:

To tzw. nadwichnięcie, czyli przekroczenie wytrzymałości elementów sprężystych stawu bez zmiany położenia struktur kostnych. To silny, gwałtowny ból słabnący z czasem. Objawia się obrzękiem, brakiem stabilizacji, najczęściej kulawizną z podparciem.

Dr Pasławski opisał także zwichnięcie, które definiuje się jako zerwanie elementów sprężystych stawu ze zmianą położenia elementów kostnych.

dr Robert Pasławski

Autor lub współautor 49 artykułów i wielu prac na konferencjach krajowych i zagranicznych, wykładowca dla studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, współorganizator konferencji i warsztatów dla lekarzy weterynarii wolnej praktyki oraz hodowców psów.

foto: Rynek Zoologiczny

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Instytut

Powołana przez firmę PUPIL Foods Sp. z o.o. niezależna jednostka badawcza, która angażuje do współpracy naukowców różnych specjalności: lekarzy weterynarii, behawiorystów, biologów, dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Instytut stale współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i SGGW w Warszawie.

rasa psa

Jaka rasa psa będzie dla Ciebie najlepsza

jak przygotować pupila na wiosnę

Jak przygotować naszego Pupila na wiosnę