w

Uraz okolicy oka u psów sportowych [wideo]

PUPIL Instytut Żywienia Zwierząt jest organizatorem cyklu spotkań tematycznych pod hasłem „Zbilansowane żywienie podstawą zdrowia zwierząt towarzyszących”. W Łodzi odbyło się kolejne, trzecie już, sympozjum z tego cyklu. Tym razem omawiano temat: „Psy sportowe – specyfika fizjologii, traumatologia i żywienie”. Seminarium to zgromadziło ekspertów i naukowców z dziedziny medycyny weterynaryjnej, specjalistów od żywienia zwierząt oraz licznie przybyłych, hodowców psów sportowych, głównie z grupy chartów. Dzisiaj prezentujemy film Uraz okolicy oka u psów sportowych –  czwartą z sześciu publikacji „Przyczyny urazów i traumatologia u psów sportowych”.

Doktor Robert Pasławski podczas III Sympozjum opowiadał o szczególnym wypadku, jakim jest uraz okolicy oka u psów sportowych.

Objawy urazu okolicy oka to:

 • Częste przymrużanie powiek , szczególnie jednego oka
 • Ocieranie okolicy oka łapami o podłoże i sprzęty
 • Nie zawsze od razu wiemy, że oko uległo urazowi. Jak zatem rozpoznać uraz oka?

Doktor Pasławski zwrócił uwagę na to, aby bezpośrednio po spacerze, zawodach lub wysiłku fizycznym naszego psa skontrolować jego oczy. Jeśli zauważymy, że pies jedno oko ma otwarte w sposób normalny, nie powoduje w nas zaniepokojenia, a drugie zaczyna przymrużać jest to dla nas sygnał, że narząd mógł ulec uszkodzeniu.

Prelegent podczas swojego wykładu wymienił także dodatkowe objawy, do których możemy zaliczyć:

 • Większe łzawienie oka chorego niż oka zdrowego (objaw występuje w początkowym okresie po urazie).

Zmiana zabarwienia tęczówki oka

Po mechanicznym urazie głowy zaleca się przez kilkanaście tygodni obserwować oczy swojego psa. Warto dodać, że zapalenie tęczówki może rozwinąć się do pół roku po urazie. Ekspert podkreśla, że to długotrwały proces.

Uraz okolicy oka  – postępowanie

Doktor Pasławski podczas swojego wykładu omówił postępowanie podczas urazu oka:

 • praktycznie brak możliwości zaopatrzenia
 • nie stosujemy środków dezynfekujących
 • przemyć okolicę oka i starać się chronić przed drapaniem
 • konieczna jest kontrola lekarsko – weterynaryjna
 • ekspert podkreśla, że uraz nabłonka rogówki z zewnątrz jest niewidoczny

Uraz rogówki:

 • Leczenie wymaga intensywnego postępowania
 • Ciało obce penetrujące- konieczny jest okulista

Uraz powiek:

Konieczne zachowanie kształtu powiek i działania gruczołów łzowych. Do szycia powierzchni stosujemy bardzo cienkie materiały. Wymagana jest ścisła ochrona rany.

dr Robert Pasławski

Autor lub współautor 49 artykułów i wielu prac na konferencjach krajowych i zagranicznych, wykładowca dla studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, współorganizator konferencji i warsztatów dla lekarzy weterynarii wolnej praktyki oraz hodowców psów.

foto: Rynek Zoologiczny

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Instytut

Powołana przez firmę PUPIL Foods Sp. z o.o. niezależna jednostka badawcza, która angażuje do współpracy naukowców różnych specjalności: lekarzy weterynarii, behawiorystów, biologów, dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Instytut stale współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i SGGW w Warszawie.

przeziębienie

Przeziębienie: przyczyny, objawy, leczenie

zimowe przygotowania

Zimowe przygotowania, czyli jak zadbać o swojego Pupila w chłodniejsze dni