Ukąszenia, użądlenia i drobne urazy na wakacjach

Ukąszenia, użądlenia i drobne urazy na wakacjach
13-08-2018

Podczas wakacji nasz Pupile są narażone na ukąszenia, użądlenia i drobne urazy. Jak złagodzić ból i gdzie szukać pomocy przeczytacie w najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Użądlenie przez owada

Użądlony pies przez osę lub pszczołę nierzadko wpada w panikę i ucieka. Wyrażając swój ból wyje i skomli. Psy intensywnie liżą swoje bolesne rany. Jak rozpoznać użądlenie? Skóra wokół miejsca ukłucia jest czerwona i opuchnięta. Silne reakcje charakteryzują się wymiotami i osłabieniem układu krwionośnego. Jak złagodzić ból? Najlepiej chłodząc użądlone miejsce lodem i zimnymi okładami. Użądlenia są tak samo bolesne dla psa jak i dla ludzi. Niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku, gdy zwierze zastało wielokrotnie ukłute. W takich sytuacjach należy jak najszybciej kontaktować się z lekarzem.

Urazy pazurków

Jak dochodzi do urazu pazurków? Bardzo często w wyniku drapana i zaczepiania się o nieelastyczne przedmioty, np. ogrodzenia. Właściciele czworonożnych Pupilków zauważają, że gdy dochodzi do zranienia psy skomlą i podnoszą łapę do góry. Uwaga! Jeśli pazurki zostały złamane lub naderwane może skutkować to silnym krwotokiem. Tutaj niezbędny okaże się opatrunek, który powstrzyma krwawienie. Zaleca się, aby po około dwóch godzinach od wypadku skontrolować stan łapki psa. Nie zaszkodzi dodatkowa dezynfekcja. Jeśli krwawienie nie ustępuję, a przednia część pazura wisi luźno lub pazurek został naderwany nie zwlekajcie z wizytą u weterynarza.

Zranienie opuszki

O zranienie opuszki podczas wakacji wcale nie jest tak trudno. Rozrzucone szkło i plastikowe odłamki to największa zgroza dla naszych Pupilków. Zraniona opuszka wywołuje silny ból i skomlenie. Jeśli pojawi się krwawienie, mamy do czynienia z rozcięciem opuszki. Pierwszą czynnością powinno być zatamowanie krwawienia za pomocą gazy, następnie zaleca się założenie opatrunku uciskowego. Łapkę owija się bandażem od dołu do góry.

Podziel się na:
Powrót