Twój zwierzak może zarazić się grypą

Choć nie wszyscy właściciele zwierząt zdają sobie z tego sprawę, pupil może zarazić się od Ciebie grypą. Wystarczy, że chorując będziesz blisko niego – a często właśnie chorując poświęcamy swoim zwierzakom więcej czasu. Wirus grypy atakuje głównie ciepłokrwiste ssaki i ptaki, co oznacza, że ​​psy i koty są podatne na infekcję, ale już jaszczurki i żółwie nie.

Objawy grypy u zwierząt to przede wszystkim łagodny kaszel, trudności w oddychaniu, kichanie i zmniejszenie apetytu oraz letarg, wydzielina z oczu i podwyższona temperatura ciała. Jeśli zauważysz takie objawy o swojego czworonoga, skontaktuj się natychmiast z lekarzem weterynarii. To wysoce zakaźna i poważna choroba.

Diagnoza weterynaryjna jest konieczna, aby wdrożyć leczenie i zapewnić psu najlepszą opiekę. Lekarz weterynarii może również zdiagnozować, czy Twój pies ma grypę czy tylko psi kaszel, i na ile dolegliwość ta jest niebezpieczna dla innych zwierzaków domowych.

Podobnie postępuj w przypadku kota. Zabierz go niezwłocznie do lekarza weterynarii, bo dla kotów wirus grypy bywa śmiertelny. Lekarz weterynarii może zdiagnozować grypę, wirus opryszczki lub inny stan chorobowy i również wdroży odpowiednie leczenie.

W zależności od ciężkości przypadku większość zwierząt powraca do zdrowia w ciągu dwóch do trzech tygodni. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może zastosować specjalny plan żywieniowy lub przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne zmniejszające gorączkę, a także antybiotyki w przypadku wtórnych infekcji bakteryjnych.

Aby złagodzić objawy, traktuj swojego zwierzaka w taki sam sposób, jak siebie. Zapewnij mu wsparcie, płyny i wygodę.

Ponieważ grypa rozprzestrzenia się głównie w powietrzu, Twoje zwierzę może zarazić się tylko będąc blisko Ciebie, gdy jesteś chory, dlatego staraj się ograniczać wtedy kontakt ze swoim pupilem. Jest to niebezpieczne zwłaszcza, gdy wirus grypy przeskakuje między gatunkami. To co dla człowieka może być proste do pokonania, dla innego gatunku może być śmiertelnie niebezpieczne. Przykładem jest sytuacja, gdy wirus grypy H1N1 przeniósł się ze świń na ludzi (2009 r.), wywołując pandemię grypy, która zabiła około 600 000 osób w latach 2009 – 2010, a także kilka kotów.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy koty mogą jeść karmę dla psów?

PUPIL Premium INDOOR karma bogata w kurczaka 800 g