Transportowanie kota

transportowanie kota

Niewiele rzeczy jest dla niezależnego kota bardziej denerwujących niż złapanie, zamknięcie i przeniesienie siłą w nieznane miejsce – niezależnie czy jest to wizyta u weterynarza czy w nowym domu. Gdziekolwiek zabierasz swojego kota, ważne jest, aby zminimalizować stres, który to wywołuje.

Najważniejsze, co musisz wziąć pod uwagę planując transport swojego kota, to jego bezpieczeństwo. Przerażone zwierzę będzie zachowywać się nieprzewidywalnie i może drapać lub uciekać. Z tego powodu koty zawsze powinny być przenoszone w transportówce. Tekturowe pudełka, za wyjątkiem specjalnie do tego przeznaczonych, nie zabezpieczą nas przed ucieczką pupila, a dodatkowo mogą zamoknąć od deszczu lub moczu kota. Kosze plecione z wikliny wyglądają efektownie, ale mogą wymagać ochrony przed wiatrem podczas złej pogody. Najpraktyczniejsza jest transportówka z plastiku lub włókna szklanego – posłuży kilka lat, jest bezpieczna, trwała i można ją łatwo czyścić i dezynfekować.

Innym sposobem przewożenia kota jest używanie dużej winylowej torby zasuwanej na zamek, z otworami wentylacyjnymi i „oknem” z jednej strony. Pamiętajmy, że niektóre koty czują się też bezpieczniejsze po ciemku, inne wolą obserwować otoczenie.Jeśli podróżujesz samochodem z kotem, w żadnym wypadku nie wypuszczaj go z transportówki. Puszczony wolno kot będzie rozpraszał twoją uwagę. W czasie długiej podróży większość kotów układa się do snu, jednak jeśli twój kot jest pobudzony poproś weterynarza o środki uspokajające.

W przypadku podróży samolotem kot musi mieć specjalną transportówkę akceptowaną przez linie lotnicze – należy to sprawdzić u operatora przed podróżą. W czasie długiego lotu dobrze jest podać kotu środki uspokajające.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

sprawdź promocję

Sprawdź promocję [2.10.2019]

nauczyć psa przestać gryźć

Jak nauczyć psa, by przestał gryźć?