w

Szczególne rany skóry u psów sportowych [wideo]

PUPIL Instytut Żywienia Zwierząt jest organizatorem cyklu spotkań tematycznych pod hasłem „Zbilansowane żywienie podstawą zdrowia zwierząt towarzyszących”. W Łodzi odbyło się kolejne, trzecie już, sympozjum z tego cyklu. Tym razem omawiano temat: „Psy sportowe – specyfika fizjologii, traumatologia i żywienie”. Seminarium to zgromadziło ekspertów i naukowców z dziedziny medycyny weterynaryjnej, specjalistów od żywienia zwierząt oraz licznie przybyłych, hodowców psów sportowych, głównie z grupy chartów. Dzisiaj prezentujemy film Szczególne rany skóry u psów sportowych –  trzecią z sześciu publikacji „Przyczyny urazów i traumatologia u psów sportowych”.

Dr Robert Pasławski podczas swojego wykładu omawiał szczególne rany skóry u psów sportowych. Do szczególnych ran skóry ekspert zaliczył:

  • rany opuszek, które charakteryzuje się jako silne i trudne do zahamowania
  • w momencie krwawienia zaleca się stosowanie wielu warstw opatrunku i ucisk

Dr Pasławski omawiał postępowanie dwojakie. Jeśli mamy ranę poprzeczną opuszki, czyli opuszka, warstwa rogowa i warstwa tłuszczowo – łącznotkankowa (stanowi element amortyzujący) zostały rozcięte – ranę należy bezwzględnie zaszyć, nawet jeśli jest nieduża.

W przypadku ran podłużnych zaleca się gojenie przez ziarninowanie. Należy podkreślić fakt, iż okres gojenia w tym przypadku jest bardzo długi (tygodnie, do czasu regeneracji warstwy zrogowaciałej). Ekspert podkreśla, że ran podłużnych lekarze weterynarii nie są w stanie zaopatrzyć chirurgicznie. Pies powinien chodzić w opatrunku lub w specjalistycznym bucie ortopedycznym, tak aby  naskórek nie ulegał uszkodzeniu.

Prelegent zwrócił uwagę na dezynfekcję w dwóch sytuacjach. Zaraz po urazie rana powinna być bardzo dokładnie zdezynfekowana, najlepiej wodą utlenioną. Woda utleniona ma za zadanie wybić florę bakteryjną która dostała się do rany, wypłukać ranę z zanieczyszczeń, tak aby  nie dopuścić do rozwoju bakterii beztlenowych. Natomiast w późniejszym okresie, kiedy następuje proces gojenia stosowanie środków dezynfekcyjnych – wody utlenionej jest błędem. Dlatego, że niszczymy młode komórki, które przyrastają od brzegów rany. Najwłaściwsze wtedy jest stosowanie roztworów wodnych lub roztworów wodnych preparatów jodowych.

dr Robert Pasławski

Autor lub współautor 49 artykułów i wielu prac na konferencjach krajowych i zagranicznych, wykładowca dla studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, współorganizator konferencji i warsztatów dla lekarzy weterynarii wolnej praktyki oraz hodowców psów.

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Instytut

Powołana przez firmę PUPIL Foods Sp. z o.o. niezależna jednostka badawcza, która angażuje do współpracy naukowców różnych specjalności: lekarzy weterynarii, behawiorystów, biologów, dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Instytut stale współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i SGGW w Warszawie.

nosówka

Co wiemy o nosówce?

błędy żywieniowe w diecie psa

Wybrane błędy żywieniowe w diecie psa – jak ich uniknąć