Sprawdź empatię swojego psa

ziewanie to oznaka empatii

Wszyscy dobrze wiemy, że ziewanie jest zaraźliwe i gdy jedna osoba ziewnie, najczęściej większość idzie w jej ślady. Tę samą zdolność posiadają pawiany, szympansy i psy. To oznaka empatii, którą psy nabywają jednak z wiekiem.

Nikt nie wie dokładnie, dlaczego ludzie i zwierzęta ziewają. Mówi się, że ziewanie pomaga rozciągnąć szczękę lub otwarte drogi oddechowe w płucach lub tworzyć więzi między członkami społeczeństwa (poprzez zaraźliwe ziewanie). Eksperci uważają zaś, że zdolność do przejmowania ziewania od innej osoby jest oznaką empatii. Okazuje się, że psy w pewnym wieku łapią ludzkie ziewnięcia. Oznacza to, że psy mogą mieć zdolność wyrażania empatii, która wykracza poza to, co podejrzewało wielu ludzi.

Zaraźliwe ziewanie nie jest jednak odruchem, z którym psy się rodzą. Małe szczeniaki nie są podatne na przejmowanie ziewania od innych. Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że psy przed ukończeniem 7. miesiąca życia nie reagują na ziewanie w ich towarzystwie. Inaczej jest ze starszymi psami, dla których to ziewanie jest już zaraźliwe.

Ta prawidłowość oddaje dokładnie to, co dzieje się z ludźmi. Dzieci zaczynają reagować na „zaraźliwe ziewanie” dopiero około czwartego roku życia, kiedy rozwijają się u nich umiejętności społeczne oraz empatia. Może to oznaczać, że również psy rozwijają empatię wraz z wiekiem.

Następnym razem, gdy będziesz śpiący, możesz sprawdzić czy twój pies ma dobrze rozwiniętą empatię.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Pupil premium adult medium & large – karma bogata w wołowinę

PUPIL PREMIUM ADULT MEDIUM & LARGE – karma bogata w wołowinę 12 kg

nauka korzystania z kuwety

Nauka korzystania z kuwety