Spacer z psem dobry na wszystko!

Jesteś zestresowany, niespokojny lub czujesz się samotny? Jest na to rada – wyprowadzaj psa na spacer! Jeśli nie masz własnego, zaproponuj wyprowadzenie psa przyjacielowi lub sąsiadowi. Zażyjesz świeżego powietrza i ruchu, a przy tym poczujesz się lepiej…

Posiadanie zwierzaka może zmniejszyć stres, poprawić zdrowie serca, utrzymać aktywność, wzbogacić życie towarzyskie, zmniejszyć samotność i nadać sens Twojemu życiu. Ale nie każdy może mieć psa, bo nie ma czasu, nie stać go na to lub po prostu nie chce brać na siebie takiej długoterminowej odpowiedzialności. Jest na to rada – możesz wyprowadzać na spacer psa znajomego lub skorzystać z takiej możliwości w schronisku dla zwierząt. Dlaczego warto?

  1. Pies łączy z naturą – wyprowadzanie psa zmusza Cię do wyjścia na zewnątrz, więc dlaczego nie skorzystać ze spaceru w parku? Badania pokazują, że przebywanie w otoczeniu natury może poprawić Twoje samopoczucie, a także zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, stresu i wysokiego ciśnienia krwi. Nie wspominając o tym, że możesz patrzeć, jak pies cieszy się widokami, dźwiękami i zapachami na zewnątrz, co samo w sobie jest wartością dodaną.
  2. Pies pomaga radzić sobie ze stresem – wykazano, że przebywanie w pobliżu psów obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu, i nic dziwnego: są tak uspokajające i kochane. Nie mówimy o zwykłym odprężeniu, są przecież psy, które pomagają chorym radzić sobie z zespołem stresu pourazowego. Jest rzeczą oczywistą, że aktywność fizyczna (tak, spokojny spacer z psem jest również ćwiczeniem) poprawia nastrój i zmniejsza stres.
  3. Wzbogacasz życie towarzyskie – wyprowadzając psa na spacer spotkasz wielu uroczych ludzi, których nigdy byś nie spotkał, a którzy  mogą stać się Twoimi przyjaciółmi .Oczywiście nie musisz się z nikim zaprzyjaźniać na siłę, ale samo spacerowanie z psem czyni cię członkiem ekskluzywnego klubu psich właścicieli.
  4. Czujesz się mniej samotny – wiele osób czuje się samotnymi, a już samo posiadanie zwierzaka wypełnia często lukę w naszym życiu. Nawet jeśli nie masz własnego zwierzaka, spędzając czas z czworonogiem Twoje poczucie samotności się zmniejszy.

Naukowcy odkryli, że myślenie o zwierzaku jest tak samo skuteczne, jak myślenie o przyjacielu, by powstrzymać negatywne uczucia spowodowane odrzuceniem społecznym. Zwierzęta mogą służyć jako ważne źródło wsparcia społecznego, zapewniając wiele pozytywnych korzyści psychologicznych i fizycznych dla ich właścicieli.

Podsumowując: regularne spacery z psem sprawią, że poczujesz się świetnie i zyskasz nowego przyjaciela, który uwielbia pocieranie brzucha, smakołyki i dużo uwagi. I co najważniejsze, od razu cię pokocha.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak przetrwać zimę?

7 błędów, które popełniają właściciele kotów