w

Rany skóry u psów sportowych [wideo]

PUPIL Instytut Żywienia Zwierząt jest organizatorem cyklu spotkań tematycznych pod hasłem „Zbilansowane żywienie podstawą zdrowia zwierząt towarzyszących”. W Łodzi odbyło się kolejne, trzecie już, sympozjum z tego cyklu.

Tym razem omawiano temat: „Psy sportowe – specyfika fizjologii, traumatologia i żywienie”. Seminarium to zgromadziło ekspertów i naukowców z dziedziny medycyny weterynaryjnej, specjalistów od żywienia zwierząt oraz licznie przybyłych, hodowców psów sportowych, głównie z grupy chartów. Dzisiaj prezentujemy film Rany skóry u psów sportowych –  drugą z sześciu publikacji „Przyczyny urazów i traumatologia u psów sportowych”.

Dr Robert Pasławski podczas swojego wykładu omawiał rodzaje ran skóry u psów sportowych. Dokonał następującej klasyfikacji:

Rany skóry:

  • Niewielka rana w okolicy o małej ruchomości. Rana skóry wymaga niewielkiego zaopatrzenia. Nie zawsze jest wymagana ingerencja lekarska oraz szycie.
  • Rana większa lub okolica o większej ruchomości. Rana nie wykazuje tendencji do gojenia, zabieg szycia jest konieczny.

Dr Pasławski zwrócił uwagę na to, że część ran wyglądających zewnętrznie na niewielkie może okazać się ranami głębszymi. Dochodzi tutaj do oderwania skóry od mięśnia skórnego. W takiej sytuacji rany wymagają drenowania i profesjonalnego zaopatrzenia.

Prelegent opisał proces postępowania w przypadku ran skóry. Gdy mamy do czynienia z ranami skóry zawsze pamiętajmy o dezynfekcji, oczyszczeniu oraz zabezpieczeniu rany przed ingerencją psa (opatrunek). Po konsultacji weterynaryjnej możliwe jest szycie, antybiotykoterapia i toaleta rany. Z kolei okres gojenia ran to ok. 7-12 dni. Następstwem rany są blizny. Pełna wytrzymałość blizny to ok. miesiąc. Nie zapominajmy, że duże blizny mogą ograniczać ruchomość.

Ekspert zaprezentował szczególne rany skóry, do których zaliczamy odmrożenia. Niska temperatura powoduje martwicę tkanek. W takich przypadkach rany goją się pod opatrunkiem żelowym. Zalecana jest tutaj długotrwała antybiotykoterapia. Leczony obszar powinien zostać unieruchomiony. Warto dodać, że okres gojenia takich ran jest mierzony w tygodniach, a nawet w miesiącach.

dr Robert Pasławski

Autor lub współautor 49 artykułów i wielu prac na konferencjach krajowych i zagranicznych, wykładowca dla studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, współorganizator konferencji i warsztatów dla lekarzy weterynarii wolnej praktyki oraz hodowców psów.

     

Pełnoporcjowa karma sucha dla psów aktywnych wszystkich ras. Produkt bogaty w wołowinę. Dla psa dorosłego od 1 roku życia.

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Instytut

Powołana przez firmę PUPIL Foods Sp. z o.o. niezależna jednostka badawcza, która angażuje do współpracy naukowców różnych specjalności: lekarzy weterynarii, behawiorystów, biologów, dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Instytut stale współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i SGGW w Warszawie.

kocie zmysły

Czy znacie kocie zmysły

parwowiroza

Parwowiroza – charakterystyka, objawy, leczenie