Psie maniery – czyli savoir vivre na 4 łapach

psie maniery

Psie maniery… Żaden szczeniak nie rodzi się z pełną wiedzą dotyczącą życia. Musi samodzielnie poznać wiele nowych sytuacji. Jedną z ważniejszych jest umiejętność korzystania z toalety, ale na początku na sygnalizowaniu owych potrzeb… Jak się do tego zabrać?

Trening czystości

Radość domowników z posiadania psa może zostać zakłócona przez prozaiczny fakt załatwiania przez niego potrzeb fizjologicznych w mieszkaniu. Nauka załatwiania się na zewnątrz może być łatwa i efektywna, jeśli zastosujemy właściwe metody, poświęcimy maluchowi trochę czasu oraz uzbroimy się w cierpliwość.

Pierwsze tygodnie życia szczeniaka składają się z następujących po sobie etapów: jedzenia, picia, zabawy i wstawania. Czynności te stymulują organizm do wydalania. Nauczmy się zwracać uwagę na zachowanie pieska w tych sytuacjach i zauważmy moment, kiedy szczeniak szuka miejsca do siusiania.

Zaczynamy od uczenia skojarzeń, np. mówimy „na dwór” i szybko zabieramy czworonoga na zewnątrz. Z czasem piesek nauczy się sygnalizować, że chce wyjść. Następnym krokiem będzie uczenie szczeniaka, gdzie ma się załatwiać. W tym celu musimy każdorazowo towarzyszyć pieskowi. Wybierzmy jakieś łatwo dostępne miejsce. Piesek szybko skojarzy to miejsce z czynnością załatwiania się, pomogą mu w tym dodatkowo pozostawione zapachy. Pamiętajmy o sprzątaniu po swoim psie!!!

Dobrze jest chwalić węszenie i inne psie zachowania, które zwykle poprzedzają wypróżnienie oraz spróbować połączyć sam akt fizjologiczny ze stwierdzeniami w rodzaju „szybciutko”, „pospiesz się” itd. Gdy piesek wysiusia się lub zrobi kupę, właściciel powinien go mocno pochwalić i dać mu ulubiony smakołyk, rozpocząć zabawę. W ten sposób szczeniak szybko zrozumie, czego oczekuje się od niego po wyjściu na zewnątrz, po usłyszeniu odpowiedniej komendy.

Rozpoczynając trening czystości, trzeba wyprowadzać pieska, co 2 godziny. U starszego czworonoga można wydłużać okres upływający pomiędzy spacerami.

Większość szczeniąt wypróżnia się w przewidywalnym czasie po jedzeniu, najczęściej w ciągu godziny. Z tego powodu należy unikać podawania dużych porcji przed nocą. Wystarczy karmienie 2, 3 razy dziennie (z przesunięciem stałej pory nie większym niż 30 minut). Ostatni posiłek piesek powinien skończyć na 3 do 5 godzin przed snem.

     

Powrót na „miejsce przestępstwa”

Aby zapobiec ponownemu załatwianiu się przez szczenię w miejscach, w których robiło to wcześniej, należy z nich usunąć zapach moczu i kału, spryskując je dostępnymi w sprzedaży neutralizatorami woni. Rozpylanie różnych preparatów w pomieszczeniu niewiele da! Jeśli szczenię zaczyna załatwiać się w określonych miejscach, należy mu ograniczyć dostęp do nich, np. zamykając drzwi, zastawiając dojście dziecięcymi chodzikami, przestawiając meble. Większość czworonogów unika zanieczyszczania obszarów, gdzie zazwyczaj bawi się lub je. Przeniesienie miski z wodą, jedzeniem, posłania albo zabawek w „zasiusiane” rejony może być, więc dla właściciela dobrym wyjściem z opresji…

Artykuł powstał we współpracy z Panią Agnieszką Janeczek, lekarzem weterynarii i specjalistą zaburzeń zachowań zwierząt towarzyszących.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

żywienie kotów sterylizowanych

Żywienie kotów sterylizowanych

zachowanie psa

Zachowanie psa – co je warunkuje