Przenoszenie rannego kota

Kiedy u kota nastąpi nagły atak choroby lub dozna on poważnych obrażeń, przede wszystkim należysz zachować spokój. Panika nie pomoże ani zwierzęciu,  ani tym bardziej właścicielowi, a jedynie spowoduje stratę cennego czasu. Przenoś poszkodowanego i przestraszonego kota bardzo ostrożnie, by nie zostać pogryzionym. Takie pogryzienia łatwo ulegają zakażeniu.

Przenoszenie rannego kota wymaga znajomości pewnych zasad, bo podobnie jak i u ludzi trzeba się kierować zasadami udzielania pierwszej pomocy. Jak więc przenieś kota, aby nie sprawić mu bólu, a przy tym samemu nie dać się poranić?  Trzymając jedną ręką za skórę na karku, a podtrzymując tułów drugą, delikatnie przenosimy kota do transportówki wyścielonej delikatnym materiałem. Aby uniknąć podrapania, dobrze jest owinąć kota dużym ręcznikiem kąpielowym, pozostawiając odkrytą jedynie głowę.

Poważnie poszkodowanego kota przenosimy na jakimś sztywnym przedmiocie – może to być metalowa taca lub deska. Jeśli akurat jedziesz samochodem świetnie sprawdzi się duży atlas samochodowy. W przypadku złamań kości lub wewnętrznego krwawienia unikamy niepotrzebnego ruszania kota, bo możemy jeszcze bardziej pogorszyć jego stan. Jest to szczególnie ważne w przypadku podejrzenia uszkodzenia kręgosłupa.

W razie nagłej sytuacji, najlepiej uprzedzić telefonicznie lekarza weterynarii, że jesteś w drodze i jechać bardzo ostrożnie. Ważne jest, by unikać podskoków na wertepach, bo mogą one sprawić kotu ból i pogorszyć jego stan.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Co to jest ailurofobia?

Jak zapobiegać pasożytom płucnym u psów?