Problemy zdrowotne starych kotów

W ostatnich latach koty stały się popularniejsze jako zwierzęta domowe, niż to bywało kiedyś. Jednocześnie poprawiła się jakość opieki zdrowotnej nad nimi, co sprawia, że obecnie żyje wiele kotów w podeszłym wieku. Uważa się, że kot jest stary, gdy ukończy 10 lat, ale średnia długość życia wynosi 13-14. Jedynie niewiele kotów dożywa około 20 lat.  Większość kotów starzeje się niepostrzeżenie, ale zaleca się wprowadzenie kilku ważnych zmian w ich życiu, w czasie kiedy wciąż pozostają zdrowe.

Starsze koty często chudną. Utrata masy ciała może być oznaką nadczynności tarczycy, ale może być także spowodowana pogorszeniem się funkcjonowania nerek lub wątroby. O ile u niektórych kotów praca nerek może się pogorszyć o połowę bez widocznych efektów, to wady wątroby mają już dużo poważniejsze następstwa. Gdy Twój kot senior traci na wadze, poradź się lekarza weterynarii, ale jeśli nie można określić przyczyn chudnięcia, może być ono spowodowane jedzeniem mniejszej ilości pokarmu. Gdy zmysł smaku i węchu kota staje się mniej wrażliwy, dochodzi do pogorszenia apetytu. Możesz zachęcić kota niejadka do jedzenia, podgrzewając jego pokarm prawie do temperatury ciała (ok. 35 st.C). Częste karmienie małymi kawałkami urozmaiconego pokarmu jest także zdecydowanie lepsze niż podawanie jednego lub dwóch dużych posiłków dziennie.

Zaparcie jest innym, częstym problemem starszych kotów. Można mu zapobiegać, dodając do pokarmu błonnik lub olej jadalny, a w ostrych przypadkach można stosować dawki płynnej parafiny. Stary kot może mieć problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i kału, może być też zbyt zmęczony lub odrętwiały, by wyjść na dwór. Staraj się więc, by kuweta była zawsze w jego zasięgu, w łatwo dostępnym miejscu.

Należy także regularnie oglądać pyszczek kota, sprawdzając czy nie ma zepsutych zębów lub zapalenia dziąseł. Obolały pyszczek lub mniej sprawne kończyny mogą czasami utrudniać kotu pielęgnację futerka. W tej sytuacji również możesz okazać swojemu kotu wsparcie – delikatne przecieranie sierści wilgotną szmatką i czesanie gęstym grzebieniem pomoże mu wyglądać i czuć się lepiej.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego kot miauczy bez opamiętania?

PUPIL PREMIUM OBESITY KARMA DLA PSÓW Z NADWAGĄ I OSOBNIKÓW OTYŁYCH Z RYBĄ BAŁTYCKĄ 1,6 KG