Pies żyjący w mieście lub na wsi – czym różni się opieka nad Twoim psem?

Pies żyjący w mieście lub na wsi – czym różni się opieka nad Twoim psem?
03-10-2019

Spacer na wsi z psem u boku wydaje się idealnym rozwiązaniem. Jednakże, rzeczywistość pokazuje, że wielu właścicieli psów mieszka w środowisku miejskim, w małych i dużych miastach. Ponieważ ludzie wolą raczej miejski styl życia, stąd też ich psy będą żyć w zdecydowanie innych warunkach niż te w małej miejscowości czy na wsi. Właściciele czworonogów będą zmuszeni dostosować sposób opieki nad swoimi psami w zależności od tego czy żyją one w mieście czy na wsi. Ludzie zwykle postrzegają życie w mieście jak mniej zdrowe niż życie na świeżym powietrzu na wsi: wzmożony ruch uliczny i wysoka emisja spalin, większa obecność przemysłu przyczyniają się do zwiększenia częstotliwości występowania astmy i infekcji dróg oddechowych u jego mieszkańców, w porównaniu z tymi mieszkającymi w rejonach wiejskich. Ale co z naszymi psami żyjącymi w środowisku miejskim, czy należy działać inaczej by zapewnić im właściwą ochronę zdrowia? Czy jest im lepiej na wsi, czy należy podjąć pewne działania by pomóc tym mieszkającym w mieście?

Miasto jako miejsce do życie dla psów

Spacer z psem na ruchliwej ulicy naraża i właściciela i psa na wdychanie takich samych zanieczyszczeń jakimi są spaliny, z jedną ważną różnicą, nosy psów, szczególnie małych ras, są bliżej źródła zanieczyszczeń. Ponadto, wewnętrzna jama nosa psa ma zdecydowanie większą powierzchnię niż u człowieka: u psa (w zależności od rasy) to od 18 do 150 cm2, u człowieka to zaledwie 2 – 4 cm2, a więc dużo większa powierzchnia narażona na substancje zanieczyszczające i dająca możliwość ich przeniknięcia do organizmu. Zanieczyszczenia mogą również przeniknąć do sierści psa, tylko po to by zostały później zlizane i połknięte.

Okolica wiejska jako miejsce do życia dla psów

Należy zapomnieć, że życie na wsi jest 100% różne od tego w mieście, że jest mniej ryzykowne i że niewiele trzeba aby się do niego przystosować. Tabela poniżej przedstawia porównanie kluczowych kwestii dotyczących życia w środowisku miejskim i wiejskim oraz pokazuje co należy uczynić by życie naszych psów było łatwiejsze i zdrowsze.

 Życie w mieścieŻycie na wsi
UrazyMniejsze ryzyko. Więcej czasu na smyczy, mniejsza możliwość swobodnego biegania. Rada: Zawsze miej psa pod kontrolą. Bądź świadom potencjalnych zagrożeń, takich jak ruchliwa ulica. Wiele samorządów wydało restrykcyjne prawa dotyczące trzymania psów na smyczy w miejscach publicznych.Więcej czasu bez smyczy, większe ryzyko urazów, np. samochody, nierówny teren (urazy łap), kwitnienie, dzikie zwierzęta. Rada: Bądź świadom potencjalnych zagrożeń, nie pozwalaj psu biec bez smyczy blisko dróg wiejskich. Trzymaj psa na smyczy, jeśli dzikie lub hodowlane zwierzęta są w pobliżu.
Narażenie na substancje chemiczneMniejsze ryzyko: ludzie chowają chemikalia przed dziećmi, stąd też i mniejszy dostęp do nich dla psów. Niestety, istnieje ryzyko w postaci pewnych niebezpiecznych roślin pokojowych czy szkodliwej dla psów żywności pozostawionej w kuchni. Rada: trzymaj wszelkie chemikalia w miejscach niedostępnych dla psa i nie pozostawiaj produktów spożywczych leżących luzem, wiele z nich może być trujące dla psów.Większe ryzyko: chemikalia używane w gospodarstwie leżące luzem, np.; pestycydy, nawozy sztuczne, odmrażacze. Stanowią one takie samo zagrożenie jak rośliny pokojowe czy produkty spożywcze. Rada: trzymaj wszelkie chemikalia w miejscach niedostępnych dla psa i nie pozostawiaj produktów spożywczych leżących luzem. Podczas spaceru z psem, pamiętaj jakie  zagrożenie stanowią wyrzucone substancje chemiczne leżące luzem.
PasożytyZabiegi przeciwko pasożytom występującym w domu i u zwierząt (np. pchły, kleszcze) należy przeprowadzać regularnie, zmniejsza się ryzyko przeniesienia i powikłań. Rada:  regularne zabiegi przeciwko pchłom, kleszczom, glistom, tasiemcom stosować wobec wszystkich zwierząt domowych, łącznie z kotami.Pchły i kleszcze stanowią duże zagrożenie, jak również  pewne pasożyty przenoszone przez dzikie zwierzęta (np. świerzb). Rada : sprawdź czy nie ma kleszczy po każdym spacerze. Stosować regularne zabiegi przeciwko pchłom, kleszczom, glistom, tasiemcom wobec wszystkich zwierząt domowych, łącznie z kotami.
Czas pozostawania pod kontrolę właścicielaWiększe prawdopodobieństwo ścisłej kontroli przez większą część dnia. Rada : zadbaj o możliwie największą ilość ruchu na powietrzu. Staraj się stymulować psa do ruchu stosując  zabawę w ukryte jedzenie (puzzle fedder) lub inne proste gry i zabawy (szukaj pomysłów na odpowiednich stronach internetowych).Mniejsza kontrola właściciela, może korzystać z większej swobody samodzielnego biegania. Rada : miej świadomość potencjalnych zagrożeń na trasie spaceru, trzymaj psa na smyczy, jeśli pojawi się jakieś zagrożenie. Zadbaj by pies miał Twoje dane kontaktowe, jeśli oddali się: obrożę z adresem/nr telefonu, mikroczip (dotyczy to również psów żyjących w mieście)
Dostęp do opieki weterynaryjnejDuży wybór klinik weterynaryjnych, możliwość skorzystania z usług: w przypadku chorób układu pokarmowego, psy żyjące w mieście mają o 44% większą szansę na wizytę u lekarza weterynarii niż te żyjące na wsi. Rada : miej numer telefonu do lekarza weterynarii pod ręką. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nim.Zdecydowanie mniejszy wybór klinik weterynaryjnych, mniejsza możliwość skorzystania z usług, jeśli problem nie jest poważny. Rada: miej numer telefonu do lekarza weterynarii pod ręką. Trzymaj zestaw pierwszej pomocy w samochodzie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Kontakt z innym psemWiększa możliwość kontaktu ze względu na koncentrację populacji, zwłaszcza w parkach. 31% więcej psów żyjących w mieście może być ugryzionych przez innego psa. Większe ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych. Rada : staraj się trzymać swojego psa na smyczy lub kontroluj jego zachowanie, jeśli inne psy są w pobliżu. Konsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie wymaganych szczepień.Mniejsza populacja psów na wsi,  mniejsza możliwość kontaktu z agresywnym psem, ale większa z agresywnym dzikim zwierzęciem. Rada : rozważ możliwość trzymania psa na smyczy i pod kontrolą, jeśli jest blisko zwierząt dzikich czy hodowlanych.
Przebywanie w otwartej przestrzeniDostęp może być ograniczony, psy przebywają mniej czasu w otwartej przestrzeni. Ogólnie, psy prowadzą zdecydowanie bardziej „osiadły” styl życia niż psy żyjące na wsi. Większe ryzyko nadwagi/otyłości. Rada : należy zwracać uwagę na rodzaj podawanej karmy i jej ilość. Jeśli uznaje się, że rasa ma tendencję do nadwagi lub jeśli pies został wykastrowany, wybieraj „lekką/o obniżonej zawartości tłuszczu” dietę. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii jak utrzymać twojego psa w optymalnej kondycji.Większy dostęp i dłuższy czas przebywania w otwartej przestrzeni. Mniejsza możliwość „osiadłego” stylu życia, mniejsze ryzyko nadwagi/ otyłości ze względu na to, że mają większą możliwość spalenia tłuszczu przebywając poza domem. Rada : utrzymuj psa w optymalnej kondycji podając mu karmę, która zaspokaja jego potrzeby energetyczne. Aktywne psy będą potrzebowały karmy z dużą zawartością białka i tłuszczu. Ilość karmy musi zbalansować się z ilością spalanej energii. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii jak utrzymać twojego psa w optymalnej kondycji.
AlergieWiększe ryzyko występowania alergii. Ostatnie badania przeprowadzone w Finlandii na 5.700 psach wykazały większą częstotliwość występowania alergii (np.: skóry czy dróg oddechowych) u psów żyjących w mieście niż u tych żyjących na wsi. Rada : nie spaceruj z psem po ruchliwych ulicach w godzinie szczytu czy w pobliżu fabryk. Kąp psa by zmyć z sierści zanieczyszczenia. Jeśli jesteś palaczem, nie narażaj psa na dym papierosowy.Mniejsze ryzyko wystąpienia alergii. Alergie występują znacznie rzadziej zarówno u psów jak i ich właścicieli żyjących na wsi. Rada : Kąp psa regularnie by usunąć trawę i pyłek kwiatowy z sierści. Wiosną i latem sprawdzaj wszystkie cztery łapy by usunąć nasiona trawy, które utkwiły między palcami. Sprawdź również wewnętrzną stronę uszu, by upewnić się, że nasiona nie zaplątały się w sierści.

Podsumowanie

Zarówno do psów żyjących w mieście jak i tych żyjących na wsi należy podejść inaczej i ich styl życia przystosować do ich codziennej rutyny i otoczenia. Świadomość zalet i ograniczeń miejsca zamieszkania pomoże ci przystosować się do potrzeb twojego psa i pozwoli mu wieść szczęśliwe i zdrowe życie. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii by dowiedzieć się więcej na temat zdrowi psa: szczepienia, odrobaczenie, utrzymanie właściwej masy ciała to kluczowe sprawy.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót