Czy mój pies może zostać wegetarianinem?

pies wegetarianinem

Czy mój pies może zostać wegetarianinem? Tak! Niemożliwe? Aby jednak nie zaszkodzić naszemu Pupilowi warto dietę odpowiednio zbilansować, tak żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.

Wegetarianizm zyskuje na popularności wśród wielu z nas. Wdrażając nowy styl życia i nową dietę często przenosimy swoje nawyki na zwierzęta. Będąc wegetarianinami chcemy, aby i nasz Pupil nim został. Czy jest to możliwe? W przypadku psa – tak!

Pies jest mięsożercą, ale w odróżnieniu od typowego mięsożercy, jakim jest kot, pies jest względnie mięsożerny. Co to znaczy? Że potrafi korzystać zarówno z białek pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, ale jego nadmiar mu nie służy. Zbyt duże spożycie białka, którego źródłem jest mięso, bez właściwego bilansu diety może prowadzić do szeregu problemów, od nieznacznych zaburzeń pokarmowych, aż po poważne problemy ze skórą.

Bilans diety wegetariańskiej dla względnego mięsożercy jest naprawdę trudny, dlatego warto przy jej układaniu zasięgnąć porady lekarza weterynarii, czy specjalisty ds. żywienia zwierząt. Oni pomogą przygotować codzienny jadłospis dla psa. Bilansowanie diety zawsze rozpoczyna się od wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego psa, uwzględniając jego wiek, aktywność ruchową, kondycję i stan zdrowia. Kwestia smakowitości diety wegetariańskiej dla psa jest trudna do oceny, ale ze względu na możliwość wprowadzenia mięsa ryb i produktów nabiałowych jest na pewno smaczniejsza od diety wegańskiej. Niemniej jednak przygotowanie tego typu diety wymaga sporego zaangażowania ze strony właściciela. Jeśli nie masz czasu wybierz karmy wegetariańskie gotowe. Bardzo często wegetarianizm psa jest wymuszony stylem odżywania właściciela, ale niestety są również i takie jednostki chorobowe, które wymagają usunięcia białka pochodzenia zwierzęcego, zmuszając tym samym właściciela psa do wprowadzenia nietypowej dla niego diety.

Domowe wegetariańskie przekąski:

  • Ciasteczka owsiane z dodatkami owoców
  • Kawałki słodkiej marchwi lub dynii
  • Chipsy bananowe lub kawałki świeżego banana
  • Jabłka surowe lub suszone
  • Krążki z suszonych buraków itp.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

jak poradzić sobie z żywiołowym psem

Jak poradzić sobie z żywiołowym psem

wrażliwe psie łapy

Wrażliwe psie łapy i zabójcza dla nich sól