Pies podczas zimowych spacerów

pies podczas zimowych spacerów

Pies podczas zimowych spacerów

O krótki instruktaż na temat tego, jak przygotować psa do zimy, PUPIL poprosił Jacka Gałuszkę, psiego szkoleniowca, behawiorystę, założyciela szkoły Wesoła Łapka. Spacery – czy zimą powinny być krótsze?

Wszystko zleży od zwierzęcia – jeśli ma gruby podszerstek, jak np. owczarki niemieckie, husky, malamuty czy labradory, to świetnie sobie poradzi z niską temperaturą. Natomiast psy „gołe”, a więc amstaffy, charciki, boksery i im podobne radzą sobie z zimnem kiepsko. Im naprawdę potrzebne są zimowe ubranka – to nie jest jakaś fanaberia, ale konieczność. Te psy przebywają w ciepłych mieszkaniach i nie są przystosowane do radzenia sobie z zimnem – tak samo zresztą jak ich ludzie. Jeśli więc wyprowadzamy je bez ubrania na mróz, to dosłownie na moment. Duże znaczenie ma też masa ciała – im mniejszy pies, tym łatwiej o hipotermię (czyli ochłodzenie organizmu zagrażające zdrowiu i życiu).

Zostawianie psa pod sklepem w czasie mrozu

W ogóle psów nie wolno zostawiać pod sklepem, bo to nielegalne – nie wolno zostawiać zwierzęcia bez opieki. Poza tym ktoś je może ukraść, zwłaszcza gdy jest to mały, rasowy piesek – to się niestety zdarza… Ale zostawianie takich, które są wrażliwe na zimno jest zbrodnią! To się może zakończyć tragicznie (podobnie zresztą jak wtedy, gdy jest bardzo gorąco…) – groźne wyziębienie organizmu może oznaczać śmierć. A im mniejszy pies, tym bardziej jest na to narażony. A po czym poznać, że psu jest zimno? Trzeba objąć dłońmi jego uszy – jeśli są wyraźnie zimne, to znaczy, że pies marznie. Wtedy pora wracać do domu. Warto dodać, że ruch działa na korzyść psa. Jeśli więc idziemy z nim na spacer i coś w tym czasie robimy wspólnie (biegamy, bawimy się), to nie ma problemu. Jeżeli natomiast stoimy i dłuższą chwilę z kimś rozmawiamy, a pies w tym czasie siedzi, to niedobrze.

Buty zimowe dla psa? Przeczytaj tutaj: jak chronić psie łapy w zimie

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

zimowe przygotowania

Zimowe przygotowania, czyli jak zadbać o swojego Pupila w chłodniejsze dni

wigilijne potrawy dla pupila

Wigilijne potrawy dla Pupila?