Pies najlepszym przyjacielem seniora

psy poprawa zdrowia osób starszych

Miłośnicy psów zgodzą się, że czworonogi uszczęśliwiają. Szczenięta są nie tylko urocze, ale również mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że psy mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego osób starszych.

1. Poprawiają zdrowie serca – badania potwierdziły, że seniorzy posiadający psy mają niższe ciśnienie krwi, rzadziej występują u nich zaburzenia rytmu serca, a w przypadku osób, które przeszły zawał, posiadacze psów mają wyższy wskaźnik regeneracji.

2. Wpływają na długowieczność – badania wykazały, że dla seniorów żyjących samotnie ryzyko śmierci było o 33% niższe w przypadku posiadaczy czworonożnych pupili.

3. Łagodzą stres – seniorzy, którzy borykają się nierzadko z utratą pamięci, stres jest częścią codziennego życia. Każdy kontakt towarzyski może powodować u nich dyskomfort związany z lukami w pamięci. Naukowcy wykazali, że psy zmniejszają ten stres, a nawet mogą pomóc osobom z demencją w łatwiejszym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Zanim jednak senior zdecyduje się na posiadanie psa, powinien również przemyśleć odpowiedzialność związaną z posiadaniem zwierzaka. To nie tylko odpowiedzialność związana z opieką nad pupilem, ale także odpowiedzialność finansowa, która z tego wynika.
Jeśli nie ma ku temu przeszkód, przyjaciela dla seniora warto szukać w schroniskach. Idealny w tym przypadku będzie starszy pies, który jest spokojny i dopasowany temperamentem do swojego właściciela.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

jak długo powinien spać kot

Jak długo powinien spać kot?

pies w małym mieszkaniu mieście bloku

Najlepsze rasy psów do życia w mieście